Nepieciešams piešķirt finansējumu kompensējamām zālēm, kā arī atbalstīt ambulatoro aprūpi, lai tā cilvēkiem būtu pieejama vieglāk par veselības aprūpi slimnīcās, šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē pauda parlamenta deputāti.
Deputāts Vitālijs Orlovs norādīja, ka Veselības ministrija (VM) komisijas sēdē demonstrētajā prezentācijā ir “aizmirsusi” par 800 000 pacientu, kuriem ir lielākā apjomā jākompensē zāļu iegāde. Deputāts norādīja, ka šie cilvēki jau desmit gadus gaida iepriekšējā atbalsta apjoma atjaunošanu, kas tika samazināts pēdējās ekonomikas krīzes laikā.
Orlovs vērsa uzmanību, ka uz izmaiņu nepieciešamību norāda arī Latvijas Pensionāru federācija un ka mērķa sasniegšanai ir nepieciešami “tikai pieci miljoni eiro”. Uz to, ka iepriekš samazināts finansējums kompensējamajām zālēm, norādīja komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.
Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktora vietniece Inga Milaseviča norādīja, ka kompensācijas palielinājums no 50% līdz 75% prasītu divus miljonus eiro. Lai palielinātu zāļu izmaksu kompensāciju no 75% līdz 100%, būtu nepieciešami 11,7 miljoni eiro, skaidroja Milaseviča.
Deputāte Anda Čakša savukārt pauda bažas, ka gaidāmais jaunais atalgojuma modelis nerisinās situāciju ar ambulatoro aprūpi. No Čakšas paustā izrietēja, ka tādējādi netiek veicināta cilvēku aprūpe ambulatorā līmenī, jo tam netiek novirzīts atbilstošs finansējums salīdzinājumā ar slimnīcām.
VM valsts sekretāre Indra Dreika arī atzina, ka nepieciešams nodrošināt, lai ambulatorie, primārās aprūpes pakalpojumi būtu lēti un efektīvi, tādējādi mazinot cilvēku nokļūšanu slimnīcā. Dreika komisijas sēdes ievadā pauda, ka viņu pārsteidza veselības nozarēs valsts līmenī pastāvošā “nabadzības filosofija”, kad atsevišķi valsts pārstāvji necer, ka tiks saņemts nepieciešamais finansējums kādām lietām.
Dreika uzsvēra, ka skaidri jānodod vēstījums sabiedrībai, kādi būs sabiedrības ieguvumi no finanšu ieguldīšanas veselības nozarē. Budžeta pieprasījuma izstrādē šogad ir izmantota cita pieeja, īstenojot prioritātēs un vērtības veidotu budžetu.
Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece norādīja, ka problēma ir tas, ka ir ļoti mazs finansējums veselības nozarei kopumā, tāpēc to nepieciešams palielinājums gan atalgojumam, gan citām lietām.
Parlamentārietis Andrejs Klementjevs interesējās par nepieciešamā atbalsta pieejamību tiem pacientiem, kuriem nepieciešama paliatīvā aprūpe. VM pārstāve sniedza skaidrojumu par līdz šim paveikto, kā arī sarunām ar slimnīcām, lai panāktu uzlabojumus šajā jomā.
Čakša aktualizēja arī jautājumu par atbilstošas veselības aprūpes nodrošināšanu reģionos. Deputāte pauda, ka tā ir politiska izšķiršanās, vai šī mērķa sasniegšanai pašvaldību slimnīcām būtu jākļūst par valsts slimnīcām.
VM parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Ilmārs Dūrītis piekrita par nepieciešamību valstī nodrošināt iespējami vienlīdzīgu veselības pieejamību.
www.farmacija-mic.lv