Sākums » Farmācija » Pēcvakcinācijas trombozes un trombocitopēnijas sindroma gadījumā aicina vadīties pēc klīniskajām rekomendācijām
Pēcvakcinācijas trombozes un trombocitopēnijas sindroma gadījumā aicina vadīties pēc klīniskajām rekomendācijām

Pēcvakcinācijas trombozes un trombocitopēnijas sindroma gadījumā aicina vadīties pēc klīniskajām rekomendācijām

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Covid-19 darba grupa (COVID-ETF) iesaka veselības aprūpes speciālistiem Eiropas Savienībā ņemt vērā profesionālo biedrību rekomendācijas, izvērtējot trombozes un trombocitopēnijas sindroma (TTS) pazīmes un simptomus personām pēc vakcinācijas ar “Vaxzevria” un “COVID-19 Vaccine Janssen”. Saistībā ar minēto tiek vērsta uzmanība uz Starptautiskās Trombozes un hemostāzes biedrības (ISTH) norādījumiem.

TTS gadījumā nepieciešams to ātri atpazīt un steidzami nodrošināt atbilstošu klīnisko aprūpi un ārstēšanu. Nacionālie un starptautiskie ieteikumi ir atjaunināti, paplašinoties TTS un heparīna inducētas trombocitopēnijas un trombozes (HITT, kas ir TTS līdzīga slimība) ārstēšanas pieredzei.

Darba grupa norāda, ka pastāv atšķirības starp pieejamajām vadlīnijām (lielākoties attiecībā uz diagnozes noteikšanai un ārstēšanas vadīšanai nepieciešamajām pārbaudēm un radioloģiskajiem izmeklējumiem, kā arī ārstēšanas iespējām ar heparīnu nesaturošiem antikoagulantiem, intravenoziem imūnglobulīniem un glikokortikoīdiem). Iespējama TTS gadījumā, īpaši, ja nav pieejamas vietējas vadlīnijas, darba grupa iesaka veselības aprūpes speciālistiem apsvērt ISTH pagaidu norādījumus par vakcīnu inducētu imūno trombotisko trombocitopēniju (VITT), kas balstīta uz pastāvīgu starptautisku veselības aprūpes speciālistu sadarbību. Paplašinoties TTS ārstēšanas pieredzei, šie norādījumi var tikt papildināti.

Darba grupas ieteikums sniegts pēc EZA veiktās vērtēšanas saistībā ar trombozes un trombocitopēnijas sindromu – ļoti retu notikumu pēc vakcinācijas ar “Vaxzevria” un “COVID-19 Vaccine Janssen”. Izdarītie secinājumi balstīti uz EZA drošuma signālu vērtēšanu, kuras rezultātā tika atjaunināta gan “Vaxzevria”, gan “COVID-19 Vaccine Janssen” produktu informācija. Veselības aprūpes speciālisti ir informēti, izsūtot vēstules veselības aprūpes speciālistiem (VVAS), par TTS pazīmēm un simptomiem saistībā ar abām šīm vakcīnām, lai šī sindroma skartajām personām pēc iespējas ātrāk tiktu noteikta diagnoze un uzsākta ārstēšana atbilstoši pieejamām vadlīnijām.

EZA atzīst un atbalsta veselības aprūpes speciālistu un profesionālo biedrību veikto apjomīgo darbu, kas ir ļoti būtisks, lai uzlabotu rīcību iespējama TTS gadījumā pēc vakcinācijas ar “Vaxzevria” un “COVID-19 Vaccine Janssen”.

Zāļu valsts aģentūra papildus informē, ka veselības aprūpes speciālistiem Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnē ir pieejami atbilstoši Latvijā izstrādāti rīcības, diagnostikas un terapijas klīniski ieteikumi aizdomu gadījumā par iespējamu  TTS – skatīt klīniskos ieteikumus šeit (PDF fails).

Dažas no pasaules pofesionālajām biedrībām, kuras izdevušas ārstēšanas rekomendācijas:

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.