Sākums » Farmācija » Deputāti kūtri C hepatīta zāļu kompensācijas jautājumu virzīšanā
Deputāti kūtri C hepatīta zāļu kompensācijas jautājumu virzīšanā

Deputāti kūtri C hepatīta zāļu kompensācijas jautājumu virzīšanā

25. jūlijā Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB) notikušajā diskusijā par C hepatīta zāļu iegādes kompensāciju tika panākta dalībnieku vienošanās, ka jau augustā Hepatīta biedrība, par veselības aprūpi atbildīgās Saeimas komisijas, Veselības ministrija (VM), kā arī citas atbildīgās institūcijas un ārsti – infektologi kopīgi strādās pie plāna C hepatīta slimnieku atbalstam. Hepatīta biedrības pārstāvji portāla www.farmacija-mic.lv redakcijai ar nožēlu atzīst, ka pagaidām nekādas virzības šajā jautājumā neesot.

Diskusijā jūlijā piedalījās Aija Barča – Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja, Vitālijs Orlovs – Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas, Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs, Pēteris Apinis – Latvijas ārstu biedrības prezidents, Velga Ķūse – Latvijas Infektoloģijas centra virsārste, Irina Lucenko – Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja, Egita Pole – LR Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos, Olita Mengote – Hepatīta biedrības vadītāja un Kristaps Kaugurs – Hepatīta biedrības pārstāvis. Diskusiju vadīja sabiedrības veselības un komunikācijas eksperte Laura Zvirbule.

LĀB prezidents P. Apinis jūlijā pauda gatavību iesaistīties tikšanās organizēšanā, kurā tiktu precizēts rīcības plāns ārstēšanas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un meklēti risinājumi papildus finansējuma piešķiršanai C hepatīta pacientiem, taču vēl līdz šim tikšanās nav notikusi.

“Biedrība ir uzrunājusi Barčas kundzi vairākkārt, tomēr viņas personīgu atbildi un iesaisti iegūt izdevies nav. Komisija kopumā joprojām skata savu dienaskārtību un vērtē, vai var tajā iekļaut mūsu jautājumu,” portālam skaidro Hepatīta biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs. “Paralēli pagājušajā ceturdienā biedrība izsūtīja individuālas vēstules visiem deputātiem, atgādinot par viņu vēsturisko apņemšanos, iepriekšējo balsojumu un faktu, ka rezultāts nav sasniegts. Vēstulē lūdzām viņus atbildēt ar savu viedokli, kā šī situācija būtu tālāk risināma.”

Vēstulē biedrība vēršas pie Saeimas deputātiem ar aicinājumu personīgi atbalstīt vairāk nekā 13 600 Latvijas balsstiesīgo vēlētāju iniciatīvu, lai ikvienam, kurš ir inficējies ar C hepatītu, būtu iespēja ārstēties, saņemot 100% valsts atbalstu.

“Apelējot pie Saeimas deputātu ētikas kodeksa un Jūsu sirdsapziņas atgādinām, ka Jūs reiz jau apņēmāties labot esošo netaisnību – 2013. gada 9. maijā 82 klātesošie LR Saeimas deputāti vienbalsīgi šo iniciatīvu atbalstīja, samazinot prasīto kompensācijas apjomu līdz 90%. Līdztekus Jums atbalstu šai iniciatīvai ir izteicis arī Valsts prezidents, Eiropas parlamenta deputāti un atbildīgās komisijas. Diemžēl, vairāk kā pusotru gadu vēlāk šī jautājuma risināšana nav izkustējusies atstājot iniciatīvas parakstītājus neziņā,” vēstulē pauž biedrība.

Tā aicina Saeimas deputātus pirms šīs Saeimas mandāta nolikšanas aktīvi iesaistīties Jūsu dotā uzdevuma Ministru kabineta uzdevumu izpildes uzraudzībā; veidot individuālas deputātu iniciatīvas par šī jautājuma iekļaušanu 2015. gada valsts budžeta plānā; atbalstīt Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas, Sociālo un darba lietu komisijas un Sabiedrības veselības apakškomisijas aktivitātes iedzīvotāju iniciatīvas izpildei; apliecināt savu gatavību aizstāvēt un panākt pirmās LR iedzīvotāju šāda veida iniciatīvas ieviešanu arī nākamās Saeimas darbības laikā, ja deputāti tiks ievēlēti atkārtoti.

Biedrība vēstulē uzsver, ka aizvien palielinās to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri pamet valsti, lai saņemtu bezmaksas hepatīta C ārstēšanu kādā no citām Eiropas Savienības valstīm; Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav 100% kompensācijas C hepatīta ārstēšanai; sabiedrība ir nobalsojusi (vairāk kā 13 000 Latvijas iedzīvotāju) par to, lai ikvienam, kurš ir inficējies ar C hepatītu, būtu iespēja ārstēties, saņemot 100% valsts atbalstu; deputāti vienbalsīgi atbalstījuši nepieciešamību palielināt valsts kompensācijas apjomu zālēm līdz 90%; nozares vadošie eksperti, tostarp atbildīgās valsts institūcijas, starptautiskās organizācijas, norāda uz nepieciešamību nekavējoties risināt problēmu.

Biedrība arī atgādina par Saeimas deputātu ētikas kodeksa punktiem, kas nosaka, ka deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību (runām, balsojumiem u.c.) un nevar aizbildināties ar valdības pārstāvju, partiju vai citu personu spiedienu, lai attaisnotu balsojumu pret savu sirdsapziņu, un ētikas kodekss ir vienlīdz saistošs visiem Saeimas deputātiem .

Hepatīta biedrību īpaši satrauc fakts, ka neskatoties uz to, ka diskusijas ir izgājušas ārpus Latvijas robežām, sasniegušas Eiropas komisijas uzmanību, joprojām nav atrasts nepieciešamais finansējums kompensācijas apjoma palielināšanai.

No visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ir vienīgā, kurā šobrīd C hepatīta ārstēšana netiek kompensēta pilnā apmērā. Kā skaidro VM pārstāvji, Latvija ir vienīgā valsts ES ar tik mazu veselības aprūpes budžetu. VM šobrīd izstrādāts HIV un hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns, ko virzīs izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē. Turklāt Nacionālais veselības dienests turpina pārrunas ar zāļu ražotājiem par zāļu cenu samazināšanu vai daļēju pacienta līdzmaksājuma segšanu. Pagaidām šādu iesaisti gan nav izdevies panākt. Savukārt Saeimas deputātiem jāatceras, ka daļa sabiedrības savu izvēli Saeimas vēlēšanās 4. oktobrī balstīs uz tā, vai deputāti ir vai nav pildījuši savus sabiedrībai (piemēram, hepatīta slimniekiem) dotos solījumus.

 

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*