Sākums » Farmācija » Konstatēti jauni pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās
Konstatēti jauni pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās

Konstatēti jauni pārkāpumi uztura bagātinātāju reklāmās

Veicot uztura bagātinātāju reklāmas uzraudzību šā gada augustā, biedrība “Veselības projekti Latvijai” konstatējusi pārkāpumus vairākos interneta veikalos. Par pārkāpumiem nosūtītas vēstules šo uzņēmumu īpašniekiem, kā arī informēts Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). “Veselības projekti Latvijai” informē par šādiem augustā fiksētiem pārkāpumiem:

  • Interneta veikalā www.herbals.lv vairāku uztura bagātinātāju reklāmās ir pārkāpts aizliegums lietot norādes vai atsauces par to, ka uztura bagātinātājs ārstē vai izārstē slimības, kā ar lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes. Piemēram, “SHATAVARI ORGANIC” reklāmā ietverti apgalvojumi “lieto amenorejas (menstruāciju “pārtrūkšana”) un dismenorejas (sāpīgas menstruācijas) ārstēšanai“, “izmanto kompleksai neauglības, frigiditātes un estrogēnatkarīgu slimību ārstēšanai (fibromioma, mastopātija, endometrioze)”. “Diabekan Fortex” reklāmā ietverts apgalvojums “īpaši piemērots II tipa diabēta ārstēšanai“. “Gokshura” reklāmā ietverts apgalvojums “Gokšura ir efektīvs  līdzeklis vairuma urīnsistēmas slimību ārstēšanā” u.c.
  • Interneta veikalā www.healthstore.lv vairāku uztura bagātinātāju reklāmās tika pārkāpts aizliegums lietot norādes vai atsauces par to, ka uztura bagātinātājs ārstē vai izārstē slimības, kā ar lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes. Pēc biedrības vēstules saņemšanas minētie pārkāpumi ir novērsti. Organizācija pateicas uzņēmuma darbiniekiem par sadarbību.
  • Interneta vietnē www.vp.lv atsevišķās sadaļās reklamēti vairāki uztura bagātinātāji, piemēram, “GNC L-Tyrosine”, “GNC Women’s Ultra Mega Eye Health”, “GNC Chewable C”, “GNC Healthy Cholesterol, Grenade Killa Ketones” u.c., kuri nav atrodami Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Uztura bagātinātāju reģistrā. PTAC ir uzsākusi SIA “Veselības pasaule” īstenotās komercprakses atbilstību normatīvo aktu prasībām.
  • Interneta vietnē http://www.geon.009.lv reklamēti vairāki firmas “Geon” uztura bagātinātāji (“Geon Bodyline”, “Geon Bodyheat”, “Geon Protect”, “Geon Focus”), kuri nav atrodami PVD Uztura bagātinātāju reģistrā.
  • Interneta vietnē http://thai-baltic.lv uztura bagātinātāju reklāmās lietotas neapstiprinātas veselīguma norādes un daļa no reklamētajiem uztura bagātinātājiem nav atrodami PVD uztura bagātinātāju reģistrā. Šajā mājas lapā izvietots arī baneris, kurā tiek reklamēta mājas lapa http://neslimo.eu/produkti.htm, kurā tiek reklamēti un tirgoti Latvijā nereģistrēti uztura bagātinātāji. thai-baltic.lv ir pārkāpts arī aizliegums izmantot norādes par svara zaudēšanas ātrumu vai lielumu. Piemēram, “Sv.Karlosa” hospitāļa svara pazemināšanas programmas (kursi – 6 mēneši un 4 mēneši) uzrāda ārstniecisku iedarbību uz organismu un dod garantēto svara pazemināšanu no 15 līdz 25 kg”; “Svara pazemināšana no 15 līdz 20 kg. [..] Kursa ilgums 6 mēneši: 4 mēnešus – svara pazemināšana, 2 mēnešus – stabilizācijas periods.”; “Снижение веса от 3 до 5 килограмм в течение 2-3 месяцев.

Kā norāda biedrība “Veselības projekti Latvijai”, gadījumos, kad uztura bagātinātāju reklāmas devēji nereaģē uz organizācijas izsūtītajām vēstulēm, tā vēršas pie PTAC ar lūgumu pārbaudīt šo uzņēmumu publicētās uztura bagātinātāju reklāmas un to atbilstību Latvijas normatīvo aktu prasībām.

“Veselības projekti Latvijai” ir neatkarīga nevalstiska organizācija, kas ir starptautiskās organizācijas “Health Action International” biedrs. Uztura bagātinātāju reklāmu uzraudzības aktivitāte ir daļa no Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finansētā projekta “Laba pārvaldība un pacientu līdzdalība Latvijas veselības aprūpes sistēmā”. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts.

Ar uztura bagātinātāju reklāmas vērtēšanas kritērijiem var iepazīties šeit: http://www.veselibasprojekti.lv/upload/raksti/EEZ/reklamas/Kriteriji_uztura_bagatinataju_reklamas_vertesanai.pdf

Elīna Badune

2 komentāri

  1. ferrarettocarinelaurencet

    Ei personai no sojas do Kredīti piedāvā starptautiski. Ar kapitāla também É sniegt aizdevumus starp indivīdiem um īstermiņa un ilgtermiņa ar visām personām € 10.000 – € 100.000.000 kaps atrodas reālu nepieciešamību, interesse likme ir 3% gadā. J ‘admitem Kredīti Financial mati, Home Loan, inversão aizdevumu, Auto Loan Pessoais. Estou disponível vieta, lai apmierinātu klientu līdz 3 dienām receber jūsu demande.si forma em Voce ir interese, lūdzu, sazinieties ar mani: ferrarettocarinelaurencet@outlook.frx

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.