Eiropas Komisija (EK) mudina valstis pievērst uzmanību ar vakcīnu palīdzību novēršama vēža profilakses pasākumiem.
EK ir nākusi klajā ar ieteikumiem, kā atbalstīt dalībvalstu centienus novērst vēzi ar vakcinācijas palīdzību. Ieteikumos galvenā uzmanība pievērsta pasākumiem, kas vajadzīgi, lai veicinātu divu svarīgu vakcinācijas veidu izmantošanu, kuri var novērst vēzi potenciāli izraisošas vīrusinfekcijas, proti, vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV) un B hepatīta vīrusu (HBV), un lai uzlabotu vakcinācijas aptveres monitorēšanu.
Ieteikums ir daļa no Eiropas Vēža uzveikšanas plāna, kas savukārt ir viens no galvenajiem Eiropas veselības savienības pīlāriem. Tiek lēsts, ka aptuveni 40% vēža gadījumu Eiropas Savienībā (ES) ir profilaktiski novēršami. Tomēr saskaņā ar publicēto jauno ziņojumu 2021.gadā ES dalībvalstīs profilaksei tika atvēlēti tikai aptuveni 5% kopējo veselības aprūpes izdevumu.
Lai izskaustu HPV izraisītu dzemdes kakla vēzi un cita veida vēzi, piemēram, noteiktu veidu galvas un kakla vēzi un cita veida anoģenitālu vēzi, Eiropas Vēža uzveikšanas plānā dalībvalstīm ir noteikts mērķrādītājs līdz 2030.gadam sasniegt sieviešu vakcinētību pret HPV ar vakcinācijas aptveri 90% un krietni palielināt zēnu vakcinētību.
Vēža uzveikšanas plāna mērķis ir arī nodrošināt piekļuvi vakcinācijai pret HBV un tās plašāku izmantošanu, jo īpaši, lai novērstu aknu vēzi. Šīs vakcīnas ir būtiski svarīgas sabiedrības veselības aizsardzībai.
Pašlaik pret HPV veiktās vakcinācijas aptvere daudzās dalībvalstīs ir krietni zem 50% sieviešu mērķgrupā.
EK iesaka nodrošināt, ka vakcinācija tiek veikta bez maksas vai arī tiek pilnībā atlīdzināta. Tāpat nodrošināt, jo īpaši mērķgrupām un mazaizsargātām vai augsta riska grupām, vieglu piekļuvi vakcinācijai un imunizāciju pret vakcīnnovēršamu vēzi integrēt nacionālajos vēža apkarošanas plānos.
Tāpat EK iesaka stiprināt komunikāciju ar cilvēkiem – uzsverot vakcinācijas sniegtos ieguvumus un vēršoties pret maldinošu informāciju un dezinformāciju, kā arī uzlabot vakcinācijas aptveres monitorēšanu un ziņošanu par to, lai noteiktu, kur varētu būt nepieciešams novērst datu iztrūkumus.
Ieviest spēcīgus elektroniskus vakcinācijas reģistrus un valstu centienu uzlabošanas nolūkā īstenot paraugu prakses apmaiņu ar citām dalībvalstīm.
Lai palīdzētu palielināt informētību par šo vakcinācijas pasākumu nozīmi, tā nodrošinās komunikācijas kampaņu paraugu, kurš ir pielāgojams valstu vajadzībām un kurā ņemtas vērā valstu īpatnības. EK arī palīdzēs darbā pie to pasākumu īstenošanas, kas vajadzīgi, lai uzlabotu monitorēšanu visā ES, savukārt Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) līdz 2024.gada beigām izstrādās jaunu infopaneli, kas atspoguļos valstu rādītājus attiecībā uz vakcināciju pret HPV un HBV, tādējādi sniedzot labāku situācijas pārskatu.
Avots: LETA