Sākums » Ārzemēs » EK sākusi sabiedrisko apspriešanu par ES farmācijas tiesību aktu pārskatīšanu
EK sākusi sabiedrisko apspriešanu par ES farmācijas tiesību aktu pārskatīšanu

EK sākusi sabiedrisko apspriešanu par ES farmācijas tiesību aktu pārskatīšanu

Eiropas Komisija (EK) otrdien, 28. septembrī, sākusi sabiedrisko apspriešanu par Eiropas Savienības (ES) farmācijas tiesību aktu pārskatīšanu, aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Pēc EK paustā, sabiedriskā apspriešana ir viens no uzdevumiem, kas jāpaveic, lai izveidotu nākotnes prasībām atbilstošu un pret krīzēm noturīgu farmācijas nozares tiesisko regulējumu. Tas ir pēdējais etaps ceļā uz vērienīgo reformu, kas tika izziņota Eiropas Zāļu stratēģijā, kura pieņemta 2020. gada novembrī.

Paredzēts, ka apspriešana ilgs 12 nedēļas, proti, līdz 21. decembrim, un tajā tiks apkopti gan iedzīvotāju, gan ieinteresēto personu viedokļi, kurus tālāk izmantos par pamatu ES farmācijas tiesību aktu reformas izvērtēšanā un ietekmes novērtēšanā. Iepriekšminētās darbības izriet no sabiedriskās apspriešanas, kas tika īstenota, lai sagatavotu pašu stratēģiju.

Kopš stratēģijas pieņemšanas EK ciešā sadarbībā ar dalībvalstu iestādēm, Eiropas Zāļu aģentūru (EZA) un ieinteresēto personu organizācijām strādā pie vairākām nozīmīgām pamatiniciatīvām. Svarīgākā pamatiniciatīva ir vispārējo farmācijas tiesību aktu pārskatīšana, kuru paredzēts pabeigt līdz 2022.gada beigām un kuras pamatā ir vēl notiekošs pētījums.

EK norādīja, ka citas stratēģijā paredzētās pamatiniciatīvas vērstas uz noteiktiem mērķiem: novērtēt veselības aprūpes tehnoloģijas, veidot ES veselības datu telpu, izstrādāt tiesību aktus, kas reglamentē reto slimību ārstēšanai un bērniem paredzēto zāļu jomu, stiprināt zāļu apgādes ES ilgtspējīgumu un drošību.

Otrdien sāktā sabiedriskā apspriešana īpaši aplūko tādus jautājumus, kā, piemēram, ES farmācijas jomas tiesību aktu darbība, neapmierinātās medicīniskās vajadzības, stimuli inovācijai, rezistence pret antimikrobiāliem līdzekļiem, nākotnes vajadzībām pielāgots tiesiskais regulējums attiecībā uz jauniem produktiem un uzlabota zāļu pieejamība.

Tāpat tiks aplūkoti tādi jautājumi, kā Eiropas tirgu konkurētspēja, nodrošinot zāles par pieņemamu cenu, zāļu pārprofilēšana, zāļu apgādes drošība, zāļu kvalitāte un ražošana un ar vidi saistītās problēmas.

EK norādīja, ka pēdējā visaptverošā pārskatīšana par vispārējiem farmācijas nozares tiesību aktiem īstenota gandrīz pirms 20 gadiem. Kopš tā laika notikušas sociālas un zinātniskas pārmaiņas, kā arī aktualizējusies jauna problemātika, piemēram, rezistence pret antimikrobiālajiem līdzekļiem, ietekme uz vidi un zāļu deficīts.

Šajā kontekstā 2020.gada novembrī pieņemtā Zāļu stratēģija paredz vērienīgu leģislatīvu un neleģislatīvu darbību programmu, kas jāuzsāk turpmākajos gados.

Programmai ir četri galvenie mērķi. Pirmais, nodrošināt pacientiem piekļuvi zālēm par pieņemamu cenu un apmierināt neapmierinātās medicīniskās vajadzības, piemēram, tādās jomās kā rezistence pret antimikrobiālajiem līdzekļiem, vēzis, retās slimības. Otrkārt, veicināt ES farmācijas nozares konkurētspēju, inovāciju un ilgtspēju, kā arī kvalitatīvu, drošu, iedarbīgu un “zaļāku” zāļu izstrādi.

Treškārt, uzlabot krīžgatavības un reaģēšanas mehānismus un risināt zāļu apgādes drošības jautājumus. Ceturtkārt, nodrošināt spēcīgu ES ietekmi pasaulē, popularizējot augsta līmeņa kvalitātes, iedarbīguma un drošības standartus, norādīja EK.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.