Ekspluatācijā nodota jaunā Biofarmācijas centra ēka, un patlaban norisinās aparatūras regulēšanas darbi, aģentūrai LETA pastāstījis Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš.
Kā norādījis Kalviņš, lai centrs varētu sākt strādāt parastajā režīmā, jāuzstāda, jāpārregulē un jāvalidē visa aparatūra – gan jaunā, gan vecā, tad jāuzraksta visi standartoperāciju priekšraksti jaunajām telpām un cita dokumentācija.
Bet pēc tam varētu sākt akreditācijas procedūru, lai centrs varētu iegūt starptautiskas laboratorijas sertifikātus. “Tas var notikt tikai nākamgad,” atzinis Kalviņš.
Kā ziņots, marta sākumā Organiskās sintēzes institūta pagalmā Rīgā, Aizkraukles ielā 21, ar pamatakmens iemūrēšanu tika sākta Biofarmācijas centra būvniecība, kura izveidē paredzēts investēt 5,3 miljonus eiro, no kuriem 4,5 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) ieguldījums, 644 000 eiro investē OSI, bet 167 000 eiro nodrošina valsts budžets. Jaunā centra kopējā platība – 1676 kvadrātmetri, būvdarbu veicēja – būvkompānija SIA “Velve”.
Centra izveidošana ļaus veikt visaugstākā līmeņa preklīniskos pētījumus par jaunu zāļu kandidātvielu darbības mehānismiem, iesaistīties ķīmiskās bioloģijas pētnieciskajos projektos un iegūt drošus toksikoloģijas un bioekvivalences datus labas laboratoriju prakses (GLP) prasībām atbilstošos apstākļos, būtiski paplašinot sadarbības iespējas ar farmaceitiskās nozares uzņēmumiem Latvijā un ārvalstīs, kā arī nodrošinot tiem jaunu zāļu vielu attīstībai nepieciešamos rezultātus.
Biofarmācijas centrā izvietotā jaunā aparatūra ļaus veikt pētījumus par šūnu organellu un izolētu orgānu funkcionalitātes izmaiņām dažādu patoloģiju ietekmē, pētīt eksperimentālo dzīvnieku enerģijas metabolisma un uzvedības izmaiņas ļoti ilgā laika periodā, kā arī proteīnu izmaiņu pētījumus smadzeņu audos, kas, neapšaubāmi, pavērs jaunas iespējas zāļu vielu un diagnostikas līdzekļu izstrādē. Centra izveide plānota projekta “Farmācijas un biomedicīnas valsts nozīmes pētniecības centra zinātniskās infrastruktūras attīstība” īstenošanas gaitā. Projekta partneri ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte, ziņo LETA.