Sākums » Aktuāli » Epidemiologs Trojanskis detalizēti prognozē situāciju ar omikrona izplatību tuvākajā laikā
Epidemiologs Trojanskis detalizēti prognozē situāciju ar omikrona izplatību tuvākajā laikā

Epidemiologs Trojanskis detalizēti prognozē situāciju ar omikrona izplatību tuvākajā laikā

Epidemiologs Ņikita Trojanskis, balstoties uz jaunākajiem datiem par omikrona izplatību pasaulē un matemātiskajiem aprēķiniem, sociālajā tīklā Twitter informē par omikrona izplatības prognozēm tuvākajam mēnesim.

Kā norāda Trojanskis, trīs galvenie pieņēmumi par Covid-19 omikrona peveidu, kurus epidemiologs jau bija paziņojis janvāra sākumā, vēl aizvien paliek nemainīgi. Proti:

  • omikrons ir par ~33% maigāks par delta paveidu;
  • vakcīnu aizsardzības līmenis ir krities;
  • balstvakcīna pasargā no hospitalizācijas par 85% (7-kārtīgs efekts).

Kas attiecībā uz omikronu ir mainījies kopš janvāra sākuma?

Ir vairāk datu par vīrusa transmisiju starp balstvakcinētajiem, mainījušies prognozētie nāves gadījumu rādītāji (pagaidām neesot skaidrs, kā novērtēt nāves risku starp inficētajiem), omikrona paveids ir par 70% infekciozāks, vidējais stacionēšanas ilgums ir septiņas dienas.

Trojanskis norāda, ka janvāra sākumā veiktie aprēķini par saslimstības prognozēm ir bijuši ļoti precīzi, bet tūlīt dati sāks atšķirties testēšanas kapacitātes dēļ. Pēc viņa prognozēm hospitalizācijas gadījumu skaitam vajadzēja jau pieaugt, taču mazāku hospitalizācijas apjomu epidemiologi skaidro ar to, ka ļoti daudz inficējas jaunāki cilvēki. Tiesa gan, kā uzskata Ņ. Trojanskis, drīz hospitalizācijas gadījumu skaits varētu palielināties. Viņš paredz, ka ap Valentīna dienu – 14. februāri – tiks sasniegts saslimstības pīķis, kad pozitīvu testu saņems 27 000 cilvēku dienā. Savā prognožu modelī epidemiologi iekļauj tikai apstiprinātos testus. Patiesais inficēto skaits būs lielāks. Slimnīcās vienlaicīgi atradīsies 4767 cilvēku. Datumu grūti noteikt, ņemot vērā to, ka hospitalizācijas attīstīsies novēlotāk. Visticamāk, tas varētu 23. februāris. Visticamāk mainīsies stacionēšanas algoritmi – cilvēki mirs mājās, tāpēc tik augstu skaitli arī varam nepiedzīvot.

Modelī var būt neprecīzi pieņēmumi, norāda Trojanskis. Tāpēc epidemiologi modelē arī alternatīvus scenārijus. Pie optimistiskām prognozēm omikrons varētu būt pat par 50% vājāks par deltu un vidējais pacienta hospitalizācijas laiks varētu būt piecas dienas. Bet pat pie visoptimistiskākajām prognozēm slimnīcās tāpat atradīsies vairāk nekā 2500 cilvēku, pārliecināts ir Trojanskis.

Viņš norāda, ka ir pret lokdaunu, jo tagad tas būtu “kontrproduktīvi gan epidemioloģiski, gan ekonomiski”. Pat ja janvāra vidū jau būtu ieviesta mājsēde līdz februāra beigām, pēc tās atcelšanas hospitalizācijas un saslimstības apjoms “atkal uzietu gaisā”. Trojanskis uzskata, ka ir nepieciešami stingrāki ierobežojumi, kas samazinātu cilvēku kontaktēšanos par vismaz 30%, jāsāk ar jomām, kas skars ekonomiku vismazāk: interešu izglītība, iekštelpu sports. 16-18gadnieki tagad varētu pāriet uz attālinātajām mācībām. “Deltas laikmetā skolas nebija tik nozīmīgi perēkļi. Man arī ir svarīgi, lai bērni pēc iespējas mācās klātienē, bet Omikrona laimetā noteikumi ir citādāki,” skaidro epidemiologs. Viņš ir pārliecināts, ka ar interešu pulciņiem, sportu un vidusskolu nav pietiekami, ja gribam novērst krīzi slimnīcās. Viņš paredz, ka iepriekšminēto apstākļu dēļ Latvijā situācija ar omikronu būs smagākā nekā citās valstīs.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*