Sākums » Jaunākie raksti » Farmaceitiskās aprūpes un zāļu apgādes nozare informēs par zāļu tirgus reformas radīto haosu

Farmaceitiskās aprūpes un zāļu apgādes nozare informēs par zāļu tirgus reformas radīto haosu

No 2025.gada 1.janvāra stājušās spēkā izmaiņas normatīvajos aktos, kas ievērojami maina līdzšinējo kārtību zāļu apgādē un farmaceitisko pakalpojumu nodrošināšanā Latvijas pacientiem. Veselības ministrijas (VM) steigā un neņemot vērā nozares iebildumus un identificētos riskus virzītās reformas deklarētais mērķis bija samazināt recepšu medikamentu cenas. Tomēr janvāra pirmo dienu realitāte parāda pretēju ainu – virkne neatrisinātu jautājumu un radīts haoss farmaceitu darbā, ražotāju cenu pieaugums, neskaidrība par medikamentu ilgtermiņa pieejamību, kā arī līdz šim lētākie recepšu medikamenti, kas skaitliski veido lielāko daļu pacientu ikdienas aprūpē, iedzīvotājiem ir kļuvuši dārgāki un rada pacientu neizpratni.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem reformas ieviešanā identificētos sarežģījumus un iepazīstinātu ar aktuālo situāciju aptiekās un zāļu apgādes nepārtrauktībā skaidros Latvijas Nacionālās Zāļu apgādes uzņēmumu asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens,  Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene, SIA “Latvijas aptieka” valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis.

Preses konferencē nozares pārstāvji informēs par reformas ietekmi uz aptieku darbu janvāra pirmajās dienās, cenas izmaiņām biežāk iegādātajiem recepšu medikamentiem, kā arī prognozējamo ilgtermiņa ietekmi uz zāļu apgādes un farmaceitiskās aprūpes nozari.

Reformas sekas janvāra pirmajās dienās:

• Daudzi biežāk izrakstītie un pacientiem nepieciešami ekonomiskā segmenta recepšu medikamenti ir kļuvuši dārgāki.

• No kompensējamo medikamentu saraksta ir izņemti mazākie iepakojumi, kas bieži vien bija izdevīgāka alternatīva pacientiem.

• Kompensējamo medikamentu uzskaites un norēķinu sistēma jaunas prasības aptiekām, kas tika saņemtas tikai 20.decembrī ar uzstādījumu, ka jāparaksta līdz 28.decembrim, lai gan tās ir neatbilstošas likumam.

• Ražotāju noteiktās cenas ir ievērojami pieaugušas (tās vidēji veido līdz pat 75% no zāļu cenas aptiekās), nav noteikti to cenu griesti.

• Joprojām nav atrisināts jautājums par PVN priekšnodokli farmaceitiskajiem pakalpojumiem, kas rada papildu zaudējumus aptieku darbībā.

• Valsts noteiktās apgādes un piegādes izmaksu griesti daudzos gadījumos pat nesedz reālās izmaksas medikamentu apgāde un piegādei aptiekām visa Latvijā līdzšinējā apjomā un regularitātē.

• 2025.gada budžetā iekļautie pasākumi kopējo situāciju pasliktina vēl vairāk – transportēšanas un darba spēka izmaksas pieaug, radot jaunus izaicinājumus nozarei, jo nav paredzēta fiksēto uzcenojumu indeksācija, lai segtu pieaugošās izmaksas.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*