Sākums » Farmācija » Farmācijas tirgus Latvijā – sakārtots, stabils un ienesīgs*
Farmācijas tirgus Latvijā – sakārtots, stabils un ienesīgs*

Farmācijas tirgus Latvijā – sakārtots, stabils un ienesīgs*

Farmācijas tirgu Latvijā var raksturot trīs vārdos – sakārtots, stabils un ienesīgs. Attiecīgi – aptiekas un zāļu vairumtirgotāji ir rentabli uzņēmumi, kas maksā ievērojamas dividendes saviem akcionāriem.

Likums nosaka stingras robežas peļņas iespējām zāļu tirdzniecībā, savukārt stabilitāti un peļņu garantē fakts, ka veselība ir pēdējais, uz kā rēķina cilvēki ir gatavi ietaupīt.

Latvijā – joprojām daudz neatkarīgu aptieku

Farmācijas biznesam Baltijas mērogā robežas kļūst arvien plašākas – daudzi aptieku tīkli darbojas vismaz divās no Baltijas valstīm. Vienlaikus, tirgus līderpozīcijas katrā valstī ieņem vietējais farmācijas uzņēmums. Lietuvā tas ir “Euroaptieku” tīkls, kas pieder “Maxima” veikalu īpašnieku grupai, Latvijā – “Recipe plus”, savukārt Igaunijā – “Magnum Medical”. Lielākais farmācijas tirgotājs Baltijas valstīs ir uzņēmums “Tamro” ar vairāk nekā 230 miljonu eiro apgrozījumu. “Tamro” ir viens no Eiropas vadošā zāļu tirgotāja “German Phoenix” grupas uzņēmumiem.

Lai gan Baltijas tirgus nereti tiek uztverts kā vienots veselums, katrā no valstīm pastāv ievērojamas atšķirības. Atšķirībā no Latvijas kur joprojām ir liels skaits neatkarīgu aptieku, Lietuvā konkurence ir izteiktāka, jo vairums aptieku pieder kādam no farmācijas tīkliem, savukārt Igaunijā ir viens izteikts tirgus līderis – farmācijas uzņēmums “Magnum Medical”.

SEB infografika

Tirdzniecības tīkli nodrošina apgrozījumu

Līdzīgi kā daudzi citi mazumtirdzniecības uzņēmumi, aptiekas jau labu laiku ir daļa no nekustamo īpašumu biznesa. Lai gan aptiekas mēdz pozicionēt sevi kā veselības aprūpes sastāvdaļu, nevis tirdzniecības vietas, liela cilvēku plūsma aptiekām ir ļoti svarīga no rentabilitātes viedokļa. Šī iemesla dēļ aptieku sadarbība ar pārtikas tirdzniecības tīkliem kļūst arvien ierastāka. Šāda sadarbība parasti nozīmē, ka apvienības aptiekai ir prioritāras tiesības atvērt savu tirdzniecības vietu jauna pārtikas veikala ēkā vai tās tuvumā.

Tā daudzas “Euroaptieka” aptiekas atrodas jaunuzceltajos “Maxima” veikalos, savukārt “RIMI” veikalos parasti pieejamas “BENU aptiekas”. Aptiekām, kas atrodas lielveikalos, ir ievērojami lielāki ieņēmumi. Piemēram, vidēji katra “Euroaptieka”, kas atrodas “Maxima” lielveikalos, nodrošina vairāk nekā 900 000 eiro lielu apgrozījumu gadā, kamēr citās tirdzniecības vietās tie ir 450 000 eiro.

Sadarbība ar piegādātājiem

Kapitāla pārvaldība ir ļoti svarīga jebkuram tirdzniecības uzņēmumam, arī aptiekām. Lielāko daļu produktu pārdošanai Latvijas aptiekās piegādā lieli starptautiski farmācijas vairumtirgotāji un ražotāji. Latvijas vairumtirgotājiem par precēm jānorēķinās vidēji 70 dienu laikā, savukārt aptiekām jānodrošina pietiekams zāļu klāsts ik dienu, ņemot vērā, ka medikamentu pārdošanas apjomi un termiņi ir atšķirīgi. Ir zāles, kas tiek pirktas katru dienu, savukārt citas – tikai reizi gadā.

Vidējais farmācijas produktu pārdošanas termiņš ir 40 dienas. Liela daļa medikamentu tiek pārdoti gala patērētājiem, tomēr aptuveni 70% no tiem ir recepšu zāles, kuras kompensē valsts. Apmaksātu medikamentu gadījumā patērētājs maksā tikai daļu no cenas vai neko. Starpību 30-40 dienu laikā kompensē valsts. Par pārdotajiem produktiem aptiekas naudu saņem vidēji 20 dienu laikā, savukārt zāļu vairumtirgotāji – vidēji 60 dienu laikā, kamēr piegādātājiem tiek samaksāts vidēji 70 dienu laikā. Tādējādi zāļu tirgotāji var būt ļoti efektīvi apgrozāmā kapitāla vadībā, finansējot to uz piegādātāju rēķina.

Deniss Podļeskis,
SEB korporatīvo klientu konsultāciju vadītājs

* Materiālu sagatavojusi SEB banka: http://www.seb.lv/info/investicijas/farmacijas-tirgus-latvija-sakartots-stabils-un-ienesigs

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*