Šodien, 8.novembrī, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāvji piedalās Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, kurā prezentē savu viedokli un prasīs, lai Saeima pieprasa Valdībai atbildīgu rīcību e-veselības ieviešanā.
Kā ziņo pati LĢĀA, tā jau vairākus gadus ir norādījusi uz problēmjautājumiem e-veselības ieviešanā un lūgusi atbildīgajām iestādēm tos risināt. Būtiski trūkumi ir atklāti gan tehniskajos sistēmas risinājumos, gan sistēmu regulējošos normatīvajos aktos, uzsver asociācija. Kopš 2013. gada asociācija nosūtījusi vairākas vēstules Ministru kabinetam (MK), Veselības ministrijai (VM), Tieslietu ministrijai, Tiesībsargam, Datu valsts inspekcijai, kur norādījusi uz sistēmas potenciālajiem trūkumiem dažādās jomās. LĢĀA ieskatā e-veselības sistēmā nav pietiekoši nodrošināta pacienta privātās dzīves tiesiskā aizsardzība un tiek pieļauta valsts varas patvaļas iespēja.
Pagājušā gada 1. decembrī LĢĀA pārstāvji Ministru kabinetā prasījuši veikt nepieciešamos grozījumus. Valdība tikai atlikusi e-veselības ieviešanas termiņu un pieņēmusi lēmumu aicināt ģimenes ārstu asociācijas aktīvi sadarboties ar VM elektronisko darbnespējas lapu ieviešanas pilotprojekta testēšanā un noteikusi, ka VM līdz 2016.gada 1.novembrim jāiesniedz izskatīšanai MK informatīvais ziņojums par elektronisko darbnespējas lapu ieviešanas pilotprojekta īstenošanas rezultātiem, īpašu uzmanību pievēršot sensitīvo personas datu aizsardzības nodrošināšanai.
Kā uzskata LĢĀA, VM līdz šim brīdim nav izpildījusi MK lēmumu un nav nodrošinājusi elektronisko darbnespējas lapu lietošanas pilotprojektu, kā arī nav sagatavojusi grozījumus normatīvajos aktos, lai nodrošinātu sensitīvo pacientu datu aizsardzību.
LĢĀA sadarbībā ar Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem ir sagatavojusi e-darbnespējas un e-receptes pilotēšanai nepieciešamo līgumu, kuru ārsti varēs slēgt tad, ja valdība piekritīs sistēmas pilotprojektam un veiks ieteikumiem atbilstošus normatīvo aktu grozījumus.