Lielbritānijas farmācijas uzņēmumu “GlaxoSmithKline” Polijā sagaida kriminālizmeklēšana saistībā ar apsūdzībām par ārstu kukuļošanu, pēc raidsabiedrības BBC informācijas ziņo aģentūra LETA. Apsūdzības izvirzītas “GlaxoSmithKline” reģionālajam vadītājam un arī 11 ārstiem un par kukuļošanu laika periodā no 2010. gada līdz 2012. gadam.
Bijušais firmas tirdzniecības pārstāvis Polijas Lodzas reģionā Jareks Višņevskis atklājis, ka ārstiem ticis maksāts, lai viņi pacientiem piedāvātu “GlaxoSmithKline” pretastmas zāles “Seretide”. Višņevskis izteicies, ka “pastāv vienkāršs vienādojums. Mēs maksājam ārstiem, viņi mums nodrošina recepšu izrakstīšanu. Ja mēs nemaksājam ārstiem, mēs nesaņemam receptes mūsu medikamentiem.” Kā bijušais firmas darbinieks skaidrojis kanālam BBC, tiekot sagatavota vienošanās ar ārstiem, lai viņi runātu ar pacientiem par konkrētām zālēm: “Mēs maksājam 100 sterliņu mārciņas, bet mēs sagaidām vairāk nekā 100 receptes šim medikamentam.” Lai arī uz papīra maksājums paredzēts izglītības pasākumiem, ārsti ļoti skaidri apzinājušies, ka viņiem pret šo maksājumu nepieciešams nodrošināt noteiktu skaitu recepšu, paudis bijušais “GlaxoSmithKline” darbinieks.
Savā paziņojumā BBC zāļu ražotājs atklājis – uzņēmuma veiktajā iekšējā izmeklēšanā konstatēta nepiemērota komunikācija viena darbinieka rīcībā, kas ir pretrunā ar uzņēmuma politiku, kā rezultātā attiecīgajam darbiniekam izteikts rājiens. Viens ārsts atzinis savu vainu, saņēmis naudassodu un nosacītu kriminālsodu. Viņš pavēstījis, ka pieņēmis 100 mārciņas par vienu lekciju, kuru viņš nemaz nav vadījis, taču darījis to tikai “GlaxoSmithKline” tirdzniecības pārstāvju spiediena dēļ. Uzņēmums skaidrojis, ka ārstiem maksāts par to, lai viņi runātu ar pacientiem par uzstādīto diagnozi un ārstēšanu, tai skaitā par “GlaxoSmithKline” preparāta “Seretide” pareizu lietošanu. Šiem speciālistiem maksāts atbilstodi viņu darba apjomam un pieredzei, skaidrojis zāļu ražotājs, norādot, ka izmeklēšana vēl turpinās un firma pilnībā sadarbojas ar Polijas pretkorupcijas iestādēm.
Ja minētās apsūdzības tiks apstiprinātas, tad “GlaxoSmithKline” varētu tikt piemērots sods gan par Lielbritānijas, gan ASV korupcijas novēršanas likumu pārkāpumiem.
Sagatavoja Elīna Badune
Ziņu avoti: LETA, Fiercepharma.com, BBC.com