Slimību profilakses un kontroles centrā saņemtā informācija gripas un citu elpceļu slimību monitoringā liecina, ka pagājušajā nedēļā gripas izplatības intensitāte nedaudz samazinājās līdz 312,6 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš 352,8 gadījumi uz 100 000 iedz.), tomēr saglabājas augstā līmenī.
Kopš sezonas sākuma saslimstība ar gripu ir sastopama visās vecuma grupās, bet iepriekšējā nedēļā saslimstība nedaudz samazinājās bērnu vidū vecuma grupā 0–14 gadi, saglabājoties tomēr pietiekoši augstā līmenī, savukārt pieaugušo vidū saslimstība bija vidējā līmenī.
Gripas gadījumi pagājušajā nedēļā reģistrēti astoņās monitoringa teritorijās. Pagājušā nedēļā visaugstākā gripas intensitāte reģistrēta Liepājā. Pārējie gripas gadījumi reģistrēti Rīgā, Jūrmalā, Jēkabpils novadā, Gulbenes novadā, Daugavpilī, Jelgavā un Rēzeknē. Saņemti arī pieci ziņojumi par nāves gadījumiem pacientiem ar apstiprinātu gripas infekciju. Visi pacienti bija vecāki par 50 gadiem, visiem bija vairākas blakus slimības un riska faktori.
SPKC informē, ka valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu šobrīd ir pieejama ikvienam iedzīvotājam, jo ir paplašināts saņēmēju loks, tāpēc ārstniecības iestādes var izmantot savos krājumos esošās vakcīnas, lai vakcinētu arī ārpus riska grupām esošos pacientus. Vakcinācija pret gripu joprojām ir ieteicama, jo gripas izplatība var turpināties līdz pat maija beigām, bet imunitāte pēc vakcīnas saņemšanas izveidojas jau 10 dienu laikā. Vakcinācija īpaši rekomendēta senioriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām. Tāpat ieteicams vakcinēties arī tiem, kuriem plānotas medicīniskās manipulācijas un uzturēšanās stacionārā.
Kopš monitoringa sezonas sākuma ir vērojama lejupejoša tendence Covid-19 pozitīvo testu īpatsvaram. Pagājušajā nedēļā veikti 814 testi, no tiem 28 (3,4%) bija pozitīvi uz SARS-CoV-2 (iepriekš– 3,6%). Pagājušajā nedēļā saņemti ziņojumi par četru Covid-19 pacientu nāves gadījumiem.
SPKC aicina ikvienu ievērot pamatprofilakses pasākumus: regulāri un rūpīgi mazgāt rokas, ievērot respiratoro etiķeti, bieži vedināt telpas, izvairīties no tiešas saskarsmes ar slimiem cilvēkiem, iespēju robežās sekot fiziskās distancēšanās principam sabiedriskajās vietās, pacientiem ar akūtu augšējo elpceļu slimību pazīmēm palikt mājās un sekot ārsta rekomendācijām.
Avots: SPKC