Sākums » Ārzemēs » Iespējamas Ķīnas cietumnieku orgānu izmantošanas dēļ medicīnas žurnāls atsauc pētījumu

Iespējamas Ķīnas cietumnieku orgānu izmantošanas dēļ medicīnas žurnāls atsauc pētījumu

Starptautiskās aknu pētījumu asociācijas žurnāls “Liver International” ir atsaucis pērn publicētu pētījumu, jo parādījušās bažas, ka dati tā vajadzībām iegūti, izmantojot ar nāvi sodītu Ķīnas ieslodzīto orgānus, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Žurnāls bija publicējis Ķīnas ķirurgu pētījumu par aknu transplantācijas drošību, izpētot 563 Džedzjanas Universitātes slimnīcā no 2010.gada līdz 2014.gadam veiktu operāciju iznākumus.

Makvori Universitātes Sidnejā klīniskās ētikas eksperte Vendija Rodžersa pavēstīja, ka janvārī nosūtījusi vēstuli žurnāla redaktoram, aicinot atsaukt pētījumu, jo “trūkst ticamu pierādījumu par orgānu ētisku iegūšanu”.

Viņa apgalvoja, ka, visticamāk, vairums pētījumā aprakstīto aknu transplantāciju notikušas, izmantojot orgānus, kas iegūti no pārliecības dēļ ieslodzītajiem cietumniekiem pēc tam, kad tiem izpildīts nāvessods.

Viņa piektdien uzsvēra aģentūrai DPA, ka būtu praktiski neiespējami veikt tik apjomīgu pētījumu, neizmantojot cietumnieku orgānus. Rodžersa norādīja, ka viena slimnīca četru gadu periodā nevarētu iegūt tik daudz izmantojamu aknu tikai no sirdsdarbības apstāšanās gadījumiem.

“Liver International” galvenais redaktors Mario Mondelli informēja, ka pēc Rodžersas aicinājuma žurnāls ar pētījuma autoru pārstāvētās institūcijas starpniecību aicināja tos sniegt pierādījumus orgānu ētisku iegūšanai izpētes vajadzībām.

Viņš pastāstīja aģentūrai DPA, ka autoriem līdz 3.februārim bija jāsniedz pierādījumi, ka orgāni nav iegūti no ar nāvi sodītajiem cietumniekiem.

“Diemžēl institūcija nevēlējās atbildēt, neskatoties uz atgādinājumiem,” atzina Mondelli.

Žurnāla redaktori nolēma atsaukt pētījumu, neskatoties uz divu tā autoru paziņojumiem, ka visi orgāni tikuši iegūti no sirdsdarbības apstāšanās dēļ mirušajiem, ne cietumniekiem.

Mondelli skaidroja, ka redakcijas paziņojums par pētījuma atsaukšanu kopā ar atsaukto pētījumu tiks publicēts tiešsaistē. Katra pētījuma lappuse tiks iezīmēta ar ūdenszīmi, kurā būs vārds “atsaukts”.

Pētījumā tika aplūkoti aknu transplantācijas gadījumi, kas notikuši, pirms Ķīnas valdība 2015.gadā aizliedza izmantot orgānus, kas iegūti no cietumniekiem, kas sodīti ar nāvi, tā vietā ieviešot brīvprātīgu donoru sistēmu.

Tomēr zinātnieki un aktīvisti norāda, ka šāda orgānu iegūšana turpinās, lai apmierinātu milzīgo pieprasījumu.

Eiropas Parlaments pērn jūlijā pieņēma deklarāciju, kurā nosodīta orgānu iegūšana no cietumniekiem, aicinot Ķīnu pārtraukt šādu praksi, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

 

leta_logo

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*