Lai gan Igaunijā diagnosticēto vēža gadījumu absolūtais skaits ilgā laikposmā aug, 2020. gadā tika reģistrēts gandrīz par 7% mazāk vēža gadījumu nekā gadu iepriekš, jo COVID-19 ierobežojumi ietekmēja vēža diagnostiku, ziņo Igaunijas Nacionālais veselības attīstības institūts. Galvenais samazinājuma iemesls bija COVID-19 pandēmija, kuras dēļ tika ierobežota iespēja saņemt daudzus plānveida veselības pakalpojumus un skrīningu, liecina institūta tikko publicēts ziņojums “Vēzis Igaunijā: saslimstība 2020, dzīvildze 2016-2020 un hematoloģiski ļaundabīgi audzēji 2011 -2020″.
Lielākais samazinājums reģistrēts dzemdes kakla vēža, ādas melanomas, krūts, kolorektālā un prostatas vēža gadījumos. Ikgadējā pārskatā, kura pamatā ir Igaunijas Vēža reģistra dati, aplūkota vēža sastopamība 2020. gadā, kā arī dzīvildzes rādītājs 2016.–2020. gadā.
2020.gadā Igaunijā kopumā reģistrēti 8342 primāri vēža gadījumi, no kuriem 4236 diagnosticēti vīriešiem un 4106 sievietēm. Visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji vīriešu vidū bija prostatas un plaušu vēzis, kas veidoja attiecīgi 25% un 14% visu primāru vēža gadījumu. Sievietēm krūts vēzis un ādas nemelanomas vēzis bija visizplatītākais – attiecīgi 19% un 18% primāro gadījumu.
Salīdzinot ar 2019. gadu, ādas melanomas gadījumu skaits samazinājies par 20%. Krūts un kolorektālā vēža gadījumu skaits samazinājās par gandrīz 8%, un prostatas vēža gadījumu skaits samazinājās par 7%. Dzemdes kakla vēža gadījumu skaits samazinājies pat par trešdaļu, taču nepieciešama detalizētāka analīze un ilgāka novērošana, lai noskaidrotu, cik liela daļa no samazināšanās saistīta ar gadījumiem, kas pandēmijas dēļ nav diagnosticēti, un par cik saslimstība mazinājusies profilaktisko pasākumu dēļ.
Ilgtermiņā jauno ļaundabīgo audzēju gadījumu absolūtā skaita pieaugums galvenokārt saistīts ar sabiedrības novecošanu, vairāk nekā 1/3 gadījumu tiek diagnosticēti cilvēkiem, kas vecāki par 75 gadiem. Jaunākās vecuma grupās sievietēm ir augstāka saslimstība ar vēzi nekā vīriešiem, bet no 55 gadu vecuma vīriešiem saslimstība ir ievērojami augstāka nekā sievietēm. 2020. gadā bērniem vecumā no 0 līdz 14 gadiem konstatēti 26 jauni ļaundabīgo audzēju gadījumi, biežāk sastopamā slimība ir leikoze gan zēniem, gan meitenēm.
Daudzu vēža veidu gadījumā pacientu piecu gadu relatīvā dzīvildze Igaunijā ir tādā pašā līmenī kā Somijā un Dānijā. Lielākā atšķirība 2020. gadā reģistrēta vīriešu galvas un kakla audzēju grupā. Dažu vēža veidu, piemēram, aizkuņģa dziedzera, kuņģa, resnās zarnas un nieru vēža, gadījumā dzīvildzes atšķirība starp dzimumiem ir nedaudz samazinājusies, kas arī ir viens no vēža apkarošanas rīcības plāna mērķiem. Salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem, dzīvildze visvairāk uzlabojusies leikozes, plaušu vēža un kolorektālā vēža gadījumā.
Avots: LETA, BNS