Aptieku reforma Igaunijā jāpabeidz pašreizējā formātā, uzskata Igaunijas Farmaceitu kamera un Igaunijas Farmaceitu asociācija.
“Pēc tam, kad aptieku reforma turpinājusies piecus gadus, Igaunija ir gatava pāriet uz sistēmu, kurā aptiekas pieder farmaceitiem,” paziņojumā norādījusi Igaunijas Farmaceitu kameras priekšsēdētāja Karina Alamā-Āsa.
Pēc piecu gadu pārejas perioda, kas beigsies 1.aprīlī, medikamentu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība Igaunijā tiks nodalītas viena no otras sabiedrības veselības interesēs, un tiesības pārvaldīt aptieku būs tikai farmaceitiem.
“Reformas rezultātā Igaunijā jau darbojas vairāk nekā 200 aptieku, kuru īpašnieki ir farmaceiti; turklāt, tuvojoties reformas beigām, vairāki lieli aptieku tīkli, kas pieder medikamentu vairumtirgotājiem, paziņojuši par piedalīšanos reformā. Arī aptiekās, kuras pašlaik neatbilst reformas prasībām, notiek rīcība, lai tās varētu darboties arī pēc 1.aprīļa,” norādīja Alamā-Āsa.
“Diemžēl pēdējās trīs ceturtdaļas gada tika izniekotas mēģinājumos pagriezt atpakaļ reformu atsevišķu lielo uzņēmumu interesēs, un tāpēc visā nozarē radīta nedrošība. Aptiekai pirmkārt jākoncentrējas uz veselības aprūpi un pacientu veselības problēmām, nevis uz komerciālo peļņu,” uzsvēra Igaunijas Farmaceitu kameras priekšsēdētāja.
Lai gan farmaceiti ir gatavi pāriet uz jauno sistēmu, tam nepieciešama ari drošība, ka reforma netiks atcelta pēdējā brīdī, norāda Igaunijas Farmaceitu kamera.
Farmaceiti, kas svētdien piedalījās Igaunijas Farmaceitu asociācijas un Igaunijas Farmaceitu kameras kongresos, nosodīja valdošajā koalīcijā ietilpstošās Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) pilnvaroto padomes tajā pašā dienā izplatīto aicinājumu atcelt aptieku reformu.
“Caurskatāmība zāļu jomā un neatkarīgu aptieku pakalpojumu nodrošināšana visur ir pacientu interesēs. To atbalsta arī aptieku reforma,” uzsvērusi Igaunijas Farmaceitu asociācijas priekšsēdētāja Ille Rebane.
Viņa piebildusi, ka reformas gaitā aptiekas atbrīvosies no zāļu vairumtirgotāju komerciālajām interesēm, un tas arī palielinās konkurenci starp vairumtirgotājiem un palīdzēs nonākt pie tādām medikamentu cenām, kas būs pēc iespējas labvēlīgākas pacientiem.
2014.gadā Igaunijā tika pieņemti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020. gada 1. aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.
Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.
Vienam farmaceitam drīkstēs piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nav paredzēti.
www.farmacija-mic.lv