18. februārī Igaunijas parlaments apstiprināja grozījumus Zāļu likumā, padarot Igaunijas aptieku sistēmu centrētu uz farmaceitu, ziņo LETA no Tallinas. Likuma grozījumu mērķis ir nodrošināt aptieku pakalpojumu pieejamību lauku reģionos un novērst aptieku koncentrēšanos pilsētās.
Saskaņā ar jaunajām izmaiņām likumā, turpmāk vispārēja tipa aptiekas licences turētājs drīkstēs būt tikai farmaceits un darbības atļaujas saņemšanai būs vairāki ierobežojumi: pašnodarbinātai personai jābūt farmaceitam un jāstrādā par vadītāju vismaz vienā no aptiekām, kuru darbībai viņš saņēmis licenci. Vairāk kā 50% uzņēmuma daļu jāpieder farmaceitam, kurš ir vadītājs vismaz vienā no aptiekām, kuru darbībai viņš saņēmis licenci.
Apdzīvotās vietās, kur iedzīvotāju daudzums pārsniedz četrus tūkstošus, viens farmaceits drīkst būt saistīts ar ne vairāk kā četrām aptiekām. Aptieku skaits vietās ar mazāku iedzīvotāju daudzumu nav ierobežots.
Galvenās lomas piešķiršanai farmācijas sektorā veselības aprūpes speciālistiem – farmaceitiem – vajadzētu nodrošināt aptieku sistēmas dabiskāku ilgtermiņa, ilgtspējīgu attīstību, balstoties uz iedzīvotāju un valsts vajadzībām, nevis biznesa interesēm, uzskata Igaunijas parlamenta Sociālo lietu komisijas pārstāvji.
Parlaments noteicis piecu gadu pārejas periodu, lai nodrošinātu zāļu mazumtirdzniecības atdalīšanu no lieltirgotavām un pārietu uz farmaceitam piederošu aptieku sistēmu, ziņo LETA.
Šobrīd Igaunijā ir aptuveni 120 farmaceitiem piederošu aptieku, lielākoties – mazākās pilsētās un laukos. 2014. gada sākumā Igaunijā kopā bija 504 aptiekas, no kurām lielākā daļa piederēja lielām ārvalstu aptieku ķēdēm, kuras nav ieinteresētas aptieku uzturēšanā lauku reģionos, informē LETA.
Sagatavoja Elīna Badune
Ziņu avots: LETA Tallinā
Pašiem farmaceitiem ir jābūt ar stingru mugurkaulu un nelokāmiem. Igaunijas piemērs iedvesmi, bet mums ir citi tautas kalpi, kas lems, vai aptiekai piederēt farmaceitam vai vienalga kam. Es aicinātu kolēģus būt aktīviem un neizlikties, ka apkārt notiekošais neattiecas uz jums, gan jau kāds manā vietā izdarīs. Mūsu profesija ir cienījama un augstu vērtēta, neesam pārdevēji, tapēc arī pašiem par sevi jācīnās.
Atceramies,ka pirms 3 gadiem situacija tika moduleta nedodot iespeju atvert jaunu aptieku. Sauklis bija sleegt kezu aptiekas, bet atversanas kriteriji netika atcelti. Tikai ta bija kluda_ ne jau farmaceitu mazdusiba
Tiešām negaidīti!
Tā varēja būt arī Latvijā- pirms trijiem gadiem, tikai mēs – farmaceiti bijām par gļēvu, lai par to cīnītos! Tagad vergojam ķēdēm! Varbūt Igaunijas piemērs spēs iedvesmot pārmaiņām. Kā nekā septiņi mūsu kolēģi ir iesnieguši prasību Satversmes tiesā, lai mainītu aptieku atvēršanas nosacījumus. Viss taču atkarīgs no mums pašiem!
Jautājums tikai – vai jaunie aptieku atvēršanas noteikumi neiznīcinās esošās neatkarīgās aptiekas. Tīkli varēs atvērties kur vien gribēs un tad tik dempingos un dempingos, kamēr neatkarīgais buļ buļ
Diezin vai tā būs. Manai darba vietai (ķēdes aptieka) tuvumā atrodas privātā aptieka. Tur cenas zemākas, nekā pie mums+visu dod bez receptes, tā ka bizness viņiem rullē.
Prātiņ nāc mājās! Ko tu teiksi par saviem septiņiem kolēģiem, kad aptieka drīkstēs būt katrā lielveikalā, benzīntankā un blakus durvīs!
Ne jau neatkarīgajiem tiks tās labās vietas veikalos, bet veikalu ķēdēm būs savas aptieku ķēdes, kā Zviedrijā.
Piekrītu tam, ka veikalos būs ķēžu aptiekas. Nezinu nevienu privāto aptieku, kas atrastos iekš kāda universālveikala. Tur tāda privātaptieka nespēs konkurēt par vietu ar ķēdi, kura samaksās, cik vajag.
Vienkārši, skaidri un taisnīgi. Es arī Latvijā tā gribu.
Vajadzēja gribēt ciešāk agrāk. Tagad pēc kaujas kulaciņus nav vair’ vērts vicināt. Ik pēc dažiem gadiem mainīt īpašumtiesības arī nav prāta darbs. Un, ticamākais, ka tas neko nedos-pārāk liela nauda ieguldīta ķēžu aptieku veidošanā, lai tās atdotu. Tā jau būtu tā kā ekspropriācija un to nepieļaus.