Igaunijas valdības koalīcijas partijas iesniegušas parlamentā Farmācijas likuma grozījumu projektu, kas paredz atcelt aptieku reformu pašreizējā formā un atsākt diskusijas par šo jautājumu, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Centra partijas, Igaunijas Konservatīvas tautas partijas un partijas “Tēvzeme” parlamenta frakciju iesniegtais likumprojekts paredz atcelt aptieku reformu, kurai vajadzēja stāties spēkā nākamā gada 1.aprīlī.
Igaunijas parlamenta Sociālo lietu komisijas priekšsēdētājs Teniss Melders norādīja, ka likumprojekts ir nepieciešams, lai saglabātu aptieku tirgu pašreizējā veidolā un novērstu iespējamo aptieku slēgšanu.
“Lai gan bija noteikts piecu gadu pārejas periods, lai [aptiekas] pielāgotos likuma prasībām, četrus mēnešus pirms likuma stāšanās spēkā likumdevēja plānotais rezultāts nav sācis darboties un parādās riski tā īstenošanai,” Meldera teiktais citēts paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.
Melders pauda, ka likumprojektā ir pasākumi, lai nodrošinātu aptieku pieejamību arī mazākās pašvaldībās.
“Pašvaldību, kurās nav aptiekas, pārstāvjiem ir pienākums iesniegt atbilstošu lūgumu valstij un, kad tas ir apstiprināts, esošajam aptieku tīklam var likt atvērt aptiekas filiāli,” paskaidroja deputāts no Centra partijas.
Farmācijas likuma grozījumu projektu vispirms izskatīs Igaunijas parlamenta sociālo lietu komisija. Ierosinājumus parlamenta deputāti, komisijas un frakcijas varēs iesniegt starp pirmo un otro likumprojekta lasījumu parlamentā.
Pagājušajā mēnesī valdības koalīcijas darba grupas sanāksmē tika ierosināts atcelt plānoto reformu un tomēr liberalizēt Igaunijas aptieku tirgu.
Aptieku reformu līdzšinējā formātā atbalstīja Igaunijas Farmaceitu kamera, bet pret to iebilda aptieku tīklus pārstāvošā Igaunijas Aptieku asociācija.
Bija plānots, ka aptieku reforma Igaunijā stāsies spēkā nākamā gada 1.aprīlī, paredzot medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nodalīšanu, un aptieku kapitāldaļu vairākumam būtu jābūt farmaceitu kontrolē.
2014. gadā Igaunijā tika apstiprināti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020. gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.
Vienam farmaceitam drīkstētu piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nebija paredzēti.
Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem, ziņo LETA.