Sākums » Farmācija » ZVA vērš uzmanību uz jaunāko informāciju par metformīnu

ZVA vērš uzmanību uz jaunāko informāciju par metformīnu

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir saņēmusi informāciju, ka ārpus Eiropas Savienības (ES) dažās aktīvo vielu metformīnu saturošās pretdiabēta zālēs ir konstatēts neliels daudzums N-nitrozodimetilamīna (NDMA) piemaisījuma.

Ārpus Eiropas Savienības (ES) esošajās metformīnu saturošajās zāles konstatētais NMDA līmenis ir ļoti zems un nepārsniedz daudzumu vai pat ir mazāks par to, ko cilvēki saņemtu no citiem avotiem, piemēram, ar pārtiku un ūdeni, ziņo Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Šobrīd nav datu, ka būtu skartas ES pieejamās metformīnu saturošās zāles, norāda ZVA. ES atbildīgās iestādes pašlaik sadarbojas ar uzņēmumiem, lai tās pārbaudītu.

ES iestādes sniegs papildu informāciju, tiklīdz tā būs pieejama.

Pacientiem ES tiek ieteikts turpināt lietot metformīnu saturošās zāles tāpat kā līdz šim. Neatbilstošas diabēta ārstēšanas radītie riski ievērojami pārsniedz pārbaudēs konstatētā nelielā NDMA daudzuma jebkādu iespējamo ietekmi. Ārstiem jāatgādina pacientiem par diabēta kontroles nozīmi.

Metformīns tiek plaši lietots 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai gan monoterapijā, gan kombinācijā ar citām zālēm. Tās parasti ir pirmās izvēles zāles pacientiem ar šo slimību. Tās darbojas, samazinot glikozes veidošanos organismā un tās uzsūkšanos zarnās.

Informācija veselības aprūpes speciālistiem:
•    turpiniet izrakstīt metformīnu saturošās zāles kā parasti un gaidiet tālāku informāciju no ES iestādēm;
•    iesakiet saviem pacientiem nepārtraukt cukura diabēta ārstēšanu;
•    atgādiniet saviem pacientiem par cukura diabēta kontroles nozīmi.

Balstoties uz pētījumiem ar dzīvniekiem, NDMA tiek klasificēts kā potenciāli karcinogēna viela cilvēkam (var palielināt vēža attīstības risku cilvēkiem).  NDMA ir arī vairākos pārtikas produktos un ūdenī, taču tas nerada kaitējumu, ja tiek uzņemts ļoti nelielos daudzumos.

Pagājušā gadā NDMA un citi tās pašas klases piemaisījumi (nitrozamīni) tika konstatēti dažās asinsspiedienu pazeminošās zālēs, kas zināmas kā sartāni. Pēc tam EMA uzsāka ranitidīnu saturošu zāļu pārvērtēšanu, pieprasot uzņēmumiem veikt noteiktus pasākumus, lai izvairītos no nitrozamīnu klātbūtnes cilvēkiem paredzētās zāles, tostarp metformīnā.

Šī procedūra, kas zināma kā 5.(3) panta procedūra, norit joprojām, un tā tiks izmantota, lai dotu ieteikumus uzņēmumiem un atbalstītu datu par nitrozamīniem izvērtēšanu. Metformīnu saturošo zāļu paātrinātās pārbaudes ES ir daļa no šīs procedūras.

EMA un nacionālās atbildīgās iestādes sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem un Eiropas Zāļu kvalitātes un veselības aprūpes direktorātu (EDQM) pastāvīgi apmainās ar informāciju par NMDA piemaisījumiem un veic darbības, lai aizsargātu pacientu veselību un no jauna pārliecinātu pacientus par zāļu kvalitāti.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.