Cilvēkiem paredzētu importētu zāļu atbilstību normatīvo aktu prasībām pirms to laišanas brīvā apgrozībā turpmāk nekontrolēs Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), bet gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde, paredz Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātais zāļu ievešanas un izvešanas kārtības grozījumu projekts, ko ceturtdien, 31. maijā, plānots nodot starpinstitūciju saskaņošanai.
ZM norāda, ka tai sadarbībā ar Veselības ministriju un Finanšu ministriju ir uzdots līdz šā gada 1.decembrim izvērtēt iespējamos risinājumus un iesniegt Ministru kabinetā (MK) priekšlikumus turpmākai rīcībai, lai novērstu funkcijas dublēšanos attiecībā uz zāļu kontroli robežkontroles punktos.
Secināts, ka līdzšinējā zāļu kravu importa kontroles sistēma ir sadrumstalota un pārklājas kontrolējošo iestāžu pienākumi. Tādēļ jāizdara grozījumi zāļu ievešanas un izvešanas kārtībā, lai noteiktu skaidras un nepārprotamas tiesību normas, novērstu kontrolējošo iestāžu funkciju pārklāšanos un nepamatotu administratīvo slogu kravas īpašniekam.
Patlaban zāļu importu kontrolē iesaistītas trīs institūcijas – Veselības inspekcija, kura ir kompetentā iestāde cilvēkiem paredzēto zāļu ražošanas un izplatīšanas kontrolē, kā arī ir tiesīga veikt kontroli muitas noliktavās un izlemt par zāļu importa un eksporta aizliegšanu, muitas iestāde, kurai jāīsteno inspekcijas pieņemto lēmumu uz robežas, un PVD. PVD uz valsts ārējās robežas jākontrolē cilvēkiem paredzēto zāļu atbilstību normatīvo aktu prasībām, lai gan, atbilstoši Farmācijas likumā noteiktajam, PVD ir kompetents uzraudzīt un kontrolēt veterināro zāļu ražošanu un izplatīšanu.
ZM atgādina, ka pērn 1.janvārī stājās spēkā jauns Muitas likums, tāpēc jāpapildina muitas iestādes kompetence kontrolēt zāļu importu. Saskaņā ar Muitas kodeksu muitas iestādei jānodrošina preču, tostarp zāļu, muitas uzraudzību no to ievešanas brīža ES muitas teritorijā. Muitas iestādei jākontrolē zāļu kravas, kas paredzētas laišanai brīvā apgrozībā ES teritorijā, kā arī zāļu kravu eksportu no ES. Patlaban, šķērsojot valsts ārējo robežu, zāļu kravas īpašniekam visas zāļu kravas bija jāuzrāda PVD kontrolei neatkarīgi no tā, vai kravām pēc tam paredzēts piemērot muitas procedūru. Tas neatbilst Eiropas normatīvajos aktos noteiktajam, ka zāļu importu jākontrolē tikai pirms to laišanas brīvā apgrozībā. Tādējādi virkne zāļu kravu novirza PVD kontrolēm, radot nepamatotu administratīvo slogu kravu īpašniekiem.
Tādēļ lietderīgi noteikt, ka zāļu importu pirms to laišanas brīvā apgrozībā kontrolēs muitas iestāde, ja nepieciešams, pieprasot inspekcijai veikt zāļu kontroli atbilstoši zāļu apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām. Savukārt zāļu importu pirms laišanas brīvā apgrozībā saskaņā ar grozījumiem zāļu ievešanas un izvešanas kārtībā turpmāk kontrolēs muitas iestāde, ja nepieciešams, pieprasot Veselības inspekcijas atzinumu. Muitas iestāde turpmāk arī pārņemts PVD kompetenci kontrolēt arī zāļu viltojumus, narkotisko un psihotropo zāļu importa atbilstību normatīvo aktu prasībām uz valsts robežas, atbilstoši likumam “Par narkotisko un psihotropo zāļu un vielu likumīgās aprites kārtību”.
Tādā veidā plānots optimizēt zāļu kravu importa kontroli, samazināt administratīvo slogu zāļu kravas īpašniekam, kā arī nodrošināt pilnvērtīgu elektroniskās informācijas apriti par zāļu kravu importu un eksportu. Uzlabosies zāļu, īpaši valstī nereģistrētu un retām slimībām paredzētu zāļu, pieejamība, jo saīsināsies zāļu kravu kontroles laiks uz robežas.
Grozījumi MK noteikumos “Zāļu ievešanas un izvešanas kārtība” vēl jāapstiprina valdībai un Saeimai, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.