Sākums » Farmācija » Rudenī varētu panākt vienošanos par kompensējamo zāļu cenu samazināšanu
Rudenī varētu panākt vienošanos par kompensējamo zāļu cenu samazināšanu

Rudenī varētu panākt vienošanos par kompensējamo zāļu cenu samazināšanu

Augustā vai septembrī varētu panākt vienošanos par nereferences kompensējamo medikamentu cenu samazināšanu, šodien, 30. maijā, Pieprasījumu komisijas sēdē pavēstījusi veselības ministre Anda Čakša.

Komisijas sēdē sasaukta, lai skatītu opozīcijas pieprasījumu par pārāk lielajām zāļu cenām.

Čakša nacionālai informācijas aģentūrai LETA skaidrojusi, ka tas attieksies uz pašlaik kā kompensējamiem noteiktajiem medikamentiem, uz zālēm ar tādu pašu starptautisko nepatentēto nosaukumu, kura grupā ir vismaz trīs attiecīgie medikamenti. Līdz ar to samazinātos cena dārgākajiem medikamentiem, kam ir pieejami analogi medikamenti.

Sarunas notiek ar zāļu ražotājiem vai reģistrācijas apliecības īpašniekiem, lai panāktu uzcenojuma samazinājumu šiem kompensējamajiem medikamentiem, norādījusi Čakša. VM piedāvājusi noteikt, ka uzcenojums līdzvērtīgas iedarbības medikamentiem varētu būt ne lielāks par 100%. Reizē vēl nav zināms, kāds kompromisa variants sarunās tiks panākts, norādījusi ministre.

Komisijas sēdē skatīts opozīcijas iesniegtais pieprasījums par zāļu cenu atšķirībām Baltijas reģionā sabiedrībai vitāli svarīgu slimību ārstēšanai. Pamatojot pieprasījumu, deputāts Vitālijs Orlovs norādījis, ka Latvijai sarunās ar medikamentu ražotājiem jāpanāk, ka to cena ir salīdzināma vai līdzīga ar cenu pārējās Baltijas valstīs. Kā piemēru viņš minēja konkrētas zāles, kas Latvijā ir pieejamas par 57 eiro, savukārt Lietuvā – par 15 eiro.

Politiķis akcentējis, ka Latvijai vajag proaktīvi rīkoties, lai samazinātos zāļu cena, jo ir jāmaina pašreizējā situācija, kad ražotājs diktē cenu. Viņš vērsis uzmanību, ka šādas sarunas var dot rezultātu, jo pašlaik jau 40% no zāļu cenas veido mārketinga izdevumi.

Čakša norādījusi, ka jautājums ir par finansējuma apjomu, kas ļautu paplašināt kompensējamo zāļu sarakstu. Zālēm nokļūstot kompensējamo zāļu sarakstā, tām samazinās cena, jo ir panākta vienošanās ar zāļu ražotājiem. Ministre vērsusi uzmanību, ka saskaņā ar 2016.gada datiem no Baltijas valstīm Latvijā kompensētajiem medikamentiem bija piešķirts vismazākais līdzekļu daudzums. Politiķe reizē akcentējusi, ka šogad kompensējamajiem medikamentiem atvēlēto līdzekļu apjoms ir palielinājies par 25%.

Komisijas sēdē apspriesti dažādi ar veselības tēmu saistīti jautājumi, tajā skaitā fakts, ka, piemēram, “Ibumetin” Igaunijā ir lētāks, jo ir iekļauts kompensējamo medikamentu sarakstā. Deputāts Jānis Klaužs paudis bažas, ka, ja kādreiz “Ibumetin” tiktu iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā, tad iedzīvotājiem būtu apgrūtināta iespēja to iegādāties, ņemot vērā laiku, kas nepieciešams, lai tiktu pie ārsta. Čakša gan aģentūrai LETA norādījusi, ka šāds jautājums neesot ministrijas darba kārtībā.

Tā kā paskaidrojumi no ministres saņemti, pieprasījumu veselības ministrei opozīcijas deputāti vairs neuztur, norādījis Orlovs.

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. vai tas nozīmē, ka ibumetin 400 mg igaunīšiem ir recepšu medikaments?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.