Sākums » Farmācija » Iznācis Zāļu valsts aģentūras izdevuma “Cito!” jubilejas numurs
Iznācis Zāļu valsts aģentūras izdevuma “Cito!” jubilejas numurs

Iznācis Zāļu valsts aģentūras izdevuma “Cito!” jubilejas numurs

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka ir iznācis jaunākais ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem paredzētā informatīva izdevuma “Cito!” numurs. Tas šoreiz zīmīgs, jo 2014. gada septembrī apritēja izdevuma pastāvēšanas 20 gadi.

Jubilejas numura ievadā atmiņās dalās un viedokli par “Cito!” sniedz izdevuma veidotāji šo gadu laikā – Inguna Adoviča, Inta Saprovska, Ilze Aizsilniece, Ināra Rubene, Zane Neikena un Uģis Desmitnieks, vēlot izdevumam arī turpmāk būt neatkarīgam ziņotājam par zālēm.

Šajā “Cito!” numurā Rīgas Dzemdību nama galvenā ginekoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģijas un dzemdniecības galvenā speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Rezeberga informē par zālēm – teratogēniem grūtniecības laikā. Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības analītiķe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrības veselības speciāliste epidemioloģijas jautājumos doktore Elīna Dimiņa rakstā “Antimikrobā rezistence – izaicinājums ilgtspējīgai veselības aprūpei” aicina pievērst uzmanību antimikrobo līdzekļu lietošanai, antimikrobajai rezistencei Eiropā un Latvijā un tās ietekmei uz veselības aprūpi.

Sadaļā “Viedokļi” Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis norāda: “Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā kopējais antibiotiku patēriņš ir neliels, īpaši ambulatorajā aprūpē, bet mēs pārāk daudz lietojam atsevišķas grupas – plaša spektra antibiotikas, piemēram, amoksicilīna klavulanātu, ceftriaksonu, ciprofloksacīnu. Šīm antibiotikām ir daudz lielāks rezistentu baktēriju selekcijas potenciāls, salīdzinot, piemēram, ar penicilīnu, oksicilīnu vai gentamicīnu.” Domājot par Eiropas Antibiotiku dienu, kas katru gadu tiek atzīmēta 18. novembrī, viņš aicina ārstus ierakstīt pacienta slimības vēsturē vai citā dokumentā īsu pamatojumu, kāpēc viņi paraksta antibiotikas – kāpēc pacientam izvēlētas konkrētas zāles un cik ilgi viņam tās būs jālieto.

Savukārt ZVA Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas eksperts Andis Seilis norāda, ka “2013. gadā antibakteriālo līdzekļu sistēmiskai lietošanai patēriņš bija 14,87 DID (definētā dienas deva uz 1000 iedzīvotājiem dienā), kas ir par 5% vairāk nekā 2012. gadā. Taču, salīdzinot ar kopējo zāļu patēriņu Latvijā, antibakteriālo līdzekļu sistēmiskai lietošanai patēriņš katru gadu ir līdzīgs – ap 2% no kopējā zāļu patēriņa DID”.

Šajā “Cito!” numurā ZVA vēsta par Baltijas valstu zāļu aģentūru darba sanāksmi 2014. gada 11. septembrī Tartu, Igaunijā, kuras ietvaros tika pārrunāti zāļu aģentūru kopīgi īstenotie projekti, meklēti jauni sadarbības modeļi, kā arī saskaņotas aģentūru pozīcijas dažādās zāļu produktu regulējošās procedūrās.

Izdevums arī informē, ka levonorgestrelu vai ulipristāla acetātu saturoši avārijas kontraceptīvie līdzekļi joprojām ir piemēroti sievietēm neatkarīgi no ķermeņa masas, kas tika noskaidrots pēc šo līdzekļu vērtēšanas Eiropas Zāļu aģentūrā. Tiek ziņots arī par jauniem brīdinājumiem par hiperkaliēmijas, hipotensijas un nieru darbības traucējumu risku saistībā ar kombinētu dažādu renīna-angiotensīna sistēmu bloķējošo zāļlīdzekļu lietošanu.

Izdevuma numurā ietverts saraksts ar ZVA mājaslapā no 2014. gada 17. jūnija līdz 12. septembrim publicētām ZVA saskaņotām vēstulēm veselības aprūpes speciālistiem ar aktualizētu zāļu drošuma informāciju, sniegtas izmaiņas Latvijas Republikas Zāļu reģistrā un aktuālā informācija par zāļu drošumu. “Cito!” publicēta infografika “Zāļu patēriņa statistika 2013. gadā Latvijā”, kas balstīta uz ZVA izdevuma “Zāļu patēriņa statistika 2013” datiem, lasītāju erudīcijas veicināšanai piedāvāts Dr. habil. med., RSU Iekšķīgo slimību katedras profesora Jāņa Baltkāja tests “Pārbaudi savas zināšanas”, kā arī publicēta cita informācija.

“Cito!” numurā arī aicināts ziņot par zāļu blaknēm! Ziņojumu var iesniegt, aizpildot tam pievienoto veidlapu. Elektroniski to iespējams izdarīt aģentūras mājaslapā: www.zva.gov.lv, aktivizējot baneri “Atklāj zāļu otru pusi”.

“Cito!” ir ZVA bezmaksas informatīvais izdevums ārstiem, farmaceitiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem. “Cito!” tiek izdots 2500 eksemplāru tirāžā četras reizes gadā. Izdevums tiek piegādāts veselības nozares institūcijām un ārstniecības iestādēm. “Cito!” var saņemt arī ZVA (adrese: Jersikas iela 15, Rīga) – 11. kabinetā. Elektroniskā formātā “Cito!” ir pieejams ZVA mājaslapā.

Lejuplādēt ”Cito!” PDF formātā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*