Pasaules garīgās veselības dienas priekšvakarā jauna Eirobarometra aptauja par garīgo veselību atklāj: deviņi no desmit respondentiem (89%) uzskata, ka garīgās veselības veicināšana ir tikpat svarīga kā fiziskās veselības veicināšana. Tai pašā laikā mazāk nekā puse respondentu piekrīt apgalvojumam, ka cilvēki ar garīgās veselības problēmām saņem tikpat labu aprūpi kā cilvēki ar fiziskās veselības problēmām. Turklāt gandrīz puse respondentu (46%) pēdējo divpadsmit mēnešu laikā ir saskārušies ar kādu emocionālu vai psihosociālu problēmu, piemēram, izjutuši trauksmi vai depresiju. No aptaujas izriet, ka vairāk nekā puse no šiem respondentiem (54%) ar garīgās veselības problēmām nav saņēmuši profesionālu palīdzību. Šie rezultāti liecina, ka darbs garīgās veselības jomā ES līmenī noteikti ir jāturpina.
Šodien publicētā Eirobarometra aptauja apstiprina, ka nesenie notikumi, piemēram, Covid-19 pandēmija, Krievijas agresija Ukrainā, klimata krīze un cita veida sociālais un ekonomiskais spiediens, jau tā slikto garīgās veselības līmeni Eiropā ir vēl vairāk pazeminājuši. Vēl pirms Covid-19 pandēmijas ar garīgās veselības problēmām bija saskāries katrs sestais ES iedzīvotājs, un tagad situācija ir pasliktinājusies. Vairums respondentu atbildēja, ka nesenie pasaules notikumi “zināmā mērā” (44%) vai “lielā mērā” (18%) ir ietekmējuši viņu garīgo veselību.
Vairums aptaujāto (60%) uzskata, ka svarīgākie faktori labai garīgajai veselībai ir dzīves apstākļi un finansiālais nodrošinājums (53%). Aptuveni trešdaļa eiropiešu uzskata, ka galvenie faktori, kas veicina labu garīgo veselību, ir uzturēšanās dabā un zaļajās zonās (35%), miega paradumi (35%), fiziskās aktivitātes (34%) un sociālie kontakti (33%). Tomēr visās dalībvalstīs lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka sociālo mediju izmantošana spēj negatīvi ietekmēt jauniešu garīgo veselību.
Attiecībā uz to, kā ES var sniegt vislielāko ieguldījumu eiropiešu garīgās veselības uzlabošanā, lielākā daļa respondentu atzīmēja “vispārējās dzīves kvalitātes uzlabošanu” (45%), “pacientiem ar garīgās veselības problēmām veiktas diagnostikas, sniegtas ārstēšanas un aprūpes uzlabošanu” (37%) un “visneaizsargātāko personu garīgās veselības atbalstīšanu” (35%).
Plašāka informācija: Lielākā daļa eiropiešu uzskata, ka garīgās veselības veicināšana ir tikpat svarīga kā fiziskās veselības veicināšana (europa.eu)
Avots: LETA