Sākums » Aktuāli » Jauns pētījums liecina – gļotādas antivielas elpceļos aizsargā pret omikrona infekciju
Jauns pētījums liecina – gļotādas antivielas elpceļos aizsargā pret omikrona infekciju

Jauns pētījums liecina – gļotādas antivielas elpceļos aizsargā pret omikrona infekciju

Augsts elpceļu gļotādas antivielu līmenis samazina risku inficēties ar Covid-19 vīrusa omikrona paveidu, taču daudziem neveidojas nosakāms antivielu daudzums elpceļos pat  pēc trīs SARS-CoV-2 vakcīnas devu saņemšanas. Šāds atklājums minēts šī gada septembrī žurnālā The New England Journal of Medicine publicētajā pētījumā, ko vadīja pētnieki no Karolinskas institūta un Danderidas slimnīcas Zviedrijā.

2020. gada pavasarī veiktajā pētījumā COMMUNITY Danderidas slimnīcā, Zviedrijā, piedalījās 2149 veselības aprūpes darbinieki. Kopš tā laika pētījuma dalībnieki un viņu imūnās atbildreakcijas pret koronavīrusu SARS-CoV-2 tiek pārbaudītas ik pēc četriem mēnešiem. Apakšpētījumā no 2022. gada janvāra līdz februārim tika pārbaudīti 338 trīskārši vakcinēti veselības aprūpes darbinieki attiecībā uz SARS-CoV-2 jeb Covid-19 infekciju. Skrīninga perioda sākumā tika noteikts antivielu līmenis asinīs un elpceļos un pēc tam četru nedēļu skrīninga periodā katrs sestais jeb kopumā 57 dalībnieki tika inficēti ar omikronu. Tas ļāva pētnieku grupai izpētīt imunitāti pret omikrona infekciju, kā arī imūnsistēmas atbildreakciju pēc infekcijas uzliesmojuma.

Elpceļos tika mērīts gļotādas IgA antivielu (imūnglobulīna A) līmenis, jo tām ir svarīga loma aizsardzībā pret elpceļu infekcijām. Visiem dalībniekiem pēc trīs vakcīnas devām bija augsts sistēmisko antivielu līmenis (piemēram, asinīs), bet tikai 62% bija nosakāmas elpceļu gļotādas antivielas (piemēram, degunā). Augsts elpceļu gļotādas antivielu līmenis vairāk nekā uz pusi samazināja risku inficēties ar omikronu.

“Tas nav nekāds pārsteigums, ka antivielas elpceļos neitralizē vīrusu lokāli, taču šie atklājumi pirmo reizi parāda, ka SARS-CoV-2 elpceļu gļotādas antivielas faktiski aizsargā pret omikrona infekciju,” saka vadošā pētniece Šarlote Tolina (Charlotte Thålin), Karolinskas institūta Danderidas slimnīcas Klīnisko zinātņu katedras medicīnas doktore un asociētā profesore.

Augsts elpceļu gļotādas antivielu līmenis bija saistīts arī ar zemāku vīrusa replikāciju ar omikronu inficētiem cilvēkiem. Pēc omikrona infekcijas lielākajai daļai pētījuma dalībnieku elpceļu gļotādas antivielu līmenis paaugstinājās 40 reižu, pat ja infekcija bija viegla.

Pētnieki arī atklāja, ka dalībniekiem, kas bija inficējušies ar SARS-CoV-2 pirms vakcinācijas, salīdzinot ar trīsreiz vakcinētajiem bez iepriekšējas SARS-CoV-2 infekcijas, pēc vakcinācijas bija ievērojami augstāks elpceļu gļotādas antivielu līmenis. Tas var izskaidrot to, kāpēc tā sauktā hibrīdā imunitāte – infekcijas un vakcīnas kombinācija – nodrošina spēcīgāku aizsardzību pret infekciju nekā vakcīna viena pati.

“Patlaban mēs esam situācijā, kad omikrons inficē cilvēkus, neskatoties uz to, ka esam saņēmuši vairākas intramuskulāras vakcīnas devas,” saka Šarlote Tolina. “Šobrīd ir ļoti vilinoši domāt, ka tāda vakcīna, ko ievada caur degunu vai muti, kas ir arī SARS-CoV-2 iekļūšanas ceļš organismā, var izraisīt lokālu imūnreakciju, novēršot infekciju jau agrīnā stadijā. Vairākas deguna aerosola formas vakcīnas tagad klīniskajos pētījumos tiek pētītas ar cerību, ka tās spēs samazināt infekcijas izplatību un tādējādi arī risku attīstīties jauniem vīrusa variantiem.”

COMMUNITY pētījums turpinās ar regulāru asins un gļotādas paraugu ņemšanu, uzraugot imūno atbildreakciju pēc atkārtotām SARS-CoV-2 infekcijām un vakcinācijām.

Pētījums tiek veikts ciešā Karolinskas institūta Danderidas slimnīcas sadarbībā ar Upsalas Universitāti, Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūru, KTH Karalisko Tehnoloģiju institūtu un uzņēmumu SciLifeLab.

Pētījumu finansē Jonasa un Kristīnas Joniku fonds, Stokholmas reģions, Knuta un Alises Valenbergu fonds, Leifs Lundblads un ģimene, Zviedrijas Pētniecības padome, Zviedrijas Sirds un plaušu fonds, Bila un Melindas Geitsu fonds, Karolinskas institūts un SciLifeLab.

 

Tulkoja un sagatavoja Elīna Badune

Avoti: Havervall S, Marking U, Svensson J, Greilert-Norin N, Bacchus P, Nilsson P, Hober S, Gordon M, Blom K, Klingström J, Åberg M, Smed-Sörensen A, Thålin C. Anti-Spike Mucosal IgA Protection against SARS-CoV-2 Omicron Infection. N Engl J Med, 2022. doi: 10.1056/NEJMc2209651

https://www.pharmanews.eu/research/2841-mucosal-antibodies-in-the-airways-protect-against-omicron-infection

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*