Sākums » Jaunākie raksti » Latvijā pieaug saslimstība ar diabētu: speciālisti aicina paplašināt ģimenes ārstu lomu diabēta pacientu ārstēšanā

Latvijā pieaug saslimstība ar diabētu: speciālisti aicina paplašināt ģimenes ārstu lomu diabēta pacientu ārstēšanā

Latvijā diabēts diagnosticēts vairāk nekā 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tādēļ ir ļoti būtiski nodrošināt gan diabēta profilaksi, gan savlaicīgu un efektīvu ārstēšanu. Savlaicīgi neārstēts diabēts izraisa ļoti nopietnas komplikācijas, piemēram, sirds un asinsvadu slimības, kas sagrauj pacientu veselību, noved pie invaliditātes un priekšlaicīgas mirstības, Latvijas Diabēta federācijas (LDF) rīkotajā diskusijā norādīja Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.

Būtiska loma šo komplikāciju novēršanā ir efektīvām terapijām. Diemžēl 20% diabēta pacientu uzskata, ka nesaņem efektīvas zāles diabēta ārstēšanai, liecina Latvijas Diabēta federācijas veiktā aptauja, uzsvēra organizācijas prezidente Dr. med. Indra Štelmane.

Ģimenes ārstu loma diabēta ārstēšanā

“Ar slimības ārstēšanas procesu šobrīd pilnībā ir apmierināta tikai nedaudz vairāk kā ceturtā daļa 2. tipa cukura diabēta pacientu (27%). Gandrīz puse (40%) respondentu uzskata, ka būtu nepieciešama efektīvāka diabēta ārstēšana,” norādīja Indra Štelmane, atsaucoties uz organizācijas veiktās pacientu aptaujas datiem.

Diabēta pacientu aptauja liecina, ka vairāk nekā pusei pacientu (51%) diabēta ārstēšanas procesu vada ģimenes ārsts. 29% aptaujāto pauduši vēlmi efektīvas zāles slimības ārstēšanai saņemt jau pie ģimenes ārsta.

“Ģimenes ārsts var izrakstīt jaunākos diabēta medikamentus, taču atsevišķos gadījumos nepieciešami specifiskāki medikamenti, kurus var nozīmēt tikai endokrinologs. Tāpēc esam rosinājuši Nacionālajam veselības dienestam ļaut ģimenes ārstiem izrakstīt diabēta pacientiem arī specifiskākus medikamentus,” diskusijā uzsvēra Latvijas Endokrinologu asociācijas valdes priekšsēdētāja Kristīne Geldnere.

Geldnere norādīja, ka slimības aprūpē svarīga ir tās savlaicīga diagnostika, un šobrīd Latvijas pacientu efektīvas ārstēšanas galvenais šķērslis ir ilgais gaidīšanas laiks pie endokrinologa. Tāpēc būtiska loma ir tieši ģimenes ārstiem, kas pirmie var rosināt savlaicīgi veikt diabēta diagnostiku.

Individuāla pieeja 2. tipa diabēta ārstēšanā

Latvijas Endokrinologu asociācija izstrādājusi jaunas rekomendācijas 2. tipa diabēta pacientu ārstēšanā, kas balstītas individualizētā pieejā. “2. tipa diabēta ārstēšana ir specifiska – vienam pacientam var būt vairāk raksturīgas aptaukošanās izraisītas komplikācijas, bet citam, piemēram, hroniskas nieru slimības,” skaidroja Latvijas Endokrinologu asociācijas valdes priekšsēdētāja.

2. tipa diabēta gadījumu skaita palielināšanās Latvijā ir saistīta gan ar pieaugošo aptaukošanās izplatību, gan ar ilgāku cilvēka mūžu, tāpēc, lai uzlabotu ārstēšanas iznākumus, svarīgi savlaicīgi diagnosticēt slimību. “Būtisks izaicinājums ir pārāk ilgais gaidīšanas laiks nokļūšanai pie endokrinologa, tādēļ Latvijas Endokrinologu asociācija rosina ļaut ģimenes ārstiem izrakstīt arī specifiskākus diabēta medikamentus,” uzsver asociācijas vadītāja.

Veselības ministrijas iesaiste un nākotnes soļi

Veselības ministrija ir spērusi vairākus soļus, lai uzlabotu diabēta profilaksi un ārstēšanu, piemēram, uzsākusi pasākumus aptaukošanās mazināšanai. Pacientu un ārstu organizāciju pārstāvji norādīja uz ciešu sadarbību ar ministriju, lai uzlabotu diabēta pacientu aprūpi un risinātu aktuālākās problēmas, piemēram, efektīvu medikamentu pieejamības palielināšanu, nepārtrauktās glikozes monitorēšanas sistēmu pieejamību, kas ir īpaši svarīgas pacientiem ar svārstīgiem glikēmijas rādītājiem.

Speciālistu trūkums un nepieciešamība pēc diabēta apmācības māsām

Latvijas Endokrinologu asociācijas vadītāja atzīst, ka pašlaik Latvijā trūkst jauno speciālistu, lai nodrošinātu augošo pacientu skaita aprūpi. “Lielāks skaits speciālistu būtiski uzlabotu ārstēšanas un apmācības kvalitāti, īpaši nepieciešamas ir diabēta apmācības māsas, kas palīdzētu pacientiem efektīvāk pārvaldīt slimību jau tās diagnosticēšanas brīdī,” skaidroja Kristīne Geldnere.

Pacientu informētība par diabēta aprūpes iespējām

Šo problēmu apliecina arī LDF veiktā pacientu aptauja, kurā 45% diabēta pacientu norādījuši, ka nekad nav bijuši nosūtīti uz diabēta apmācības kabinetu, un 12% atzinuši, ka par tā esamību nav informēti. 23% pacientu vēlētos saņemt arī konsultācijas pie uztura speciālista, informēja Indra Štelmane.

Simptomi un brīdinājumi par cukura diabētu

LDF atgādina, ka bieža urinēšana, slāpes, nogurums un enerģijas trūkums var būt paaugstināta glikozes līmeņa asinīs pazīmes, kas norāda uz nepieciešamību apmeklēt ģimenes ārstu. Latvijā ir pieejama arī diabēta skrīninga programma, kas ļauj savlaicīgi atklāt slimību un nodrošināt nepieciešamo aprūpi.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*