Sākums » Jaunākie raksti » Latvijas Avīze: Josta jāsavelk arī ātrajai palīdzībai

Latvijas Avīze: Josta jāsavelk arī ātrajai palīdzībai

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) 2025. gadā savi izdevumi ir jāsamazina par 1,6 miljoniem eiro, jo arī NMPD, kas ir tiešās pārvaldes iestāde veselības ministra pakļautībā, skar naudas tēriņu ierobežošana tāpat kā visas valsts pārvaldes iestādes. Kur dienests grasās atrast pieminētos miljonus, un kā tas ietekmēs iedzīvotājus? Vai tiks samazinātas mediķu brigādes un kopumā arī darbinieku skaits, kas dodas izsaukumos?

NMPD vadītāja Liene Cipule 31. oktobrī Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā”, kur viņu iztaujāja arī “Latvijas Avīze”, stāstīja, ka pēdējos divus mēnešus dienests gatavojoties nozīmīgām pārmaiņām, lai uzlabotu darba efektivitāti, bet tas nenotikšot uz darba kvalitātes rēķina.

No 2025. gada dienestā būšot mazāk darbinieku, jo arvien vairāk NMPD tikšot orientēts nevis uz trīs personu brigādēm (divi mediķi un autovadītājs), bet gan divu mediķu brigādēm, kur mediķis ir arī apmācīts operatīvā transporta vadīšanā. Patlaban dienestā ir 196 mediķu brigādes, no kurām lielākajā daļa, proti, 159 brigādēs, strādā trīs cilvēki.

“Latvijā ir lielākais neatliekamās medicīnas brigāžu skaits Eiropā uz iedzīvotāju skaitu. NMPD ir arī lielākais darbinieku skaits uz iedzīvotāju skaitu. To, ko Eiropa var izdarīt ar mazāku brigāžu skaitu, strādājot divatā, mēs pārsvarā darām trijatā un ar lielāku brigāžu skaitu, tāpēc mums ir jāmeklē efektivitāte. Sākotnēji tas nebija pašmērķis veidot divu cilvēku brigādes. Mēs tādā veidā risinājām krīzi, un patlaban mums ir septiņu gadu pieredze un vairāki atspēriena punkti, kāpēc mēs saprotam, ka varam iet tālāk. Ir vairāki virzieni, kuros mēs patlaban strādājam, – tās ir darba organizācijas pārmaiņas, kas skars brigāžu darba laiku. Neviena pašreizējo brigāžu lokalizācija netiks samazināta, bet brigāžu darba laiks tiks pielāgots gan diennakts darba intensitātei, gan jau minētajam cilvēku skaitam konkrētajā brigādē,” Liene Cipule atklāja izmaiņas, kas gaidāmas no 2025. gada.

Veselības ministram Hosamam Abu Meri nesen intervijā LTV tika vaicāts skaidrojums par gaidāmo budžeta samazinājumu NMPD. Ministrs teica, ka optimizācija Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, kuru iecerēts īstenot ar nākamo gadu, tikusi plānota kopš 2018. gada. Tagad, kad īpaši nepieciešama līdzekļu ietaupīšana, tā tikšot īstenota. Reorganizācija pamatā paredzot samazināt trīs cilvēku brigādes uz tādām, kurās ir tikai divi. NMPD strādājošos šādi neesot plānots atlaist, bet mēģināšot pārvietot viņus starp reģioniem, jo vietām to trūkst.

Šobrīd Latvijā ir viena brigāde vidēji uz 9500 iedzīvotāju, savukārt Lietuvā un Igaunijā – vidēji uz 13 000 un 18 000 iedzīvotāju. Arī daudzviet Eiropā šis rādītājs esot krietni augstāks nekā Latvijā. Turklāt jāņem vērā iedzīvotāju blīvums dažādās teritorijās – mūsu valstī esot vietas, kur viena NMPD brigāde ir vidēji uz 6000 iedzīvotāju, bet esot arī tādas, kur viena brigāde ir uz 20 000 iedzīvotāju.

L.Cipule sacīja, ka mediķu brigāžu skaits tikšot palielināts Rīgā un Pierīgā, kur strauji pieaug iedzīvotāju daudzums. Tur, kur nakts stundās būtiski krītoties izsaukumu skaits, proti, ir tikai viens vai divi izsaukumi, mainīšoties NMPD brigāžu darba laiks. Jau līdz šim NMPD ir pakāpeniski samazinājis brigāžu skaitu nakts stundās (atcerēsimies, ka šopavasar sabiedrībā viens no skaļāk izskanējušajiem gadījumiem bija tas, ka Tilžas NMPD brigādei no šī gada aprīļa lika pārtraukt darbu nakts stundās), taču Cipule uzskata, ka tas neesot ietekmējis NMPD kopējo reaģēšana spēju uz izsaukumiem un operativitāti.

Cipule informēja, ka NMPD tiekot pārskatīts arī operatīvās vadības centra darbs, jo arī tur esot saskatāmas iespējas efektivitātes uzlabošanai un tēriņu ierobežošanai. Latvija esot gandrīz vienīgā valsts, kur šī centra dispečeri vienā maiņā strādājot 24 stundas. Starptautiskie standarti noteicot, ka 12 stundas esot garākais maiņas laiks vienam cilvēkam.

“Par nakts stundām ir jāpiemaksā, darbinieki grib nopelnīt, bet mēs uzskatām par savu pienākumu sekot starptautiskajiem standartiem un vadlīnijām, tāpēc pacientu drošības vārdā [lai dispečeri nebūtu pārstrādājušies un noguruši] redzam iespēju pāriet uz 12 stundu darba laiku,” par naudas ekonomēšanas plānu sacīja Cipule un piebilda: “Gribu mierināt sabiedrību, ka tam nebūs ietekmes uz to, kā mēs nodrošināsim neatliekamo medicīnisko palīdzību.” Tālruņa numurs 113 būšot pieejams visu diennakti tāpat kā līdz šim.

Valdība ar vienu roku liek samazināt NMPD izdevumus, bet ar otru roku gan tos palielina. Nākamā gada valsts budžetā dienestam papildus ir plānots 4,1 miljons eiro ārkārtas situāciju pārvaldībai, stiprinot dienesta pamatfunkcijas. Kā informēja NMPD ārējās komunikācijas vadītāja Arita Freimane, gandrīz 2,5 miljoni eiro tikšot novirzīti veselības aprūpes pakalpojumu apmaksai pašiem NMPD darbiniekiem, bet 1,7 miljoni eiro – valsts materiālo rezervju papildināšanai ar medicīnas precēm. Atlikusī naudas summa plānota psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai NMPD mediķiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu skaits tikšot palielināts Rīgā un Pierīgā, kur strauji pieaug iedzīvotāju daudzums.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*