Sākums » Farmācija » Latvijas pārstāvji ES ministru padomes sēdē par koronavīrusa apkarošanu atbalsta zāļu kopīgu iepirkšanu

Latvijas pārstāvji ES ministru padomes sēdē par koronavīrusa apkarošanu atbalsta zāļu kopīgu iepirkšanu

Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sēdē Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško pauda atbalstu kopīgu medikamentu iepirkumu veikšanai, lai nodrošinātu konstantu zāļu pieejamību, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Sanāksmē ES veselības ministri aicināja Eiropas Komisiju (EK) izvērtēt potenciālos medikamentu trūkuma riskus, kas varētu rasties kā Ķīnas ražošanas apjoma samazināšanās blakusprodukts.

Uzrunājot ES dalībvalstu kolēģus, Mūrmane-Umbraško uzsvēra, ka EK ir svarīga loma atbalsta sniegšanā dalībvalstīm, kam nepieciešamības gadījumā būs jānodrošina dažāda veida papildus resursi, tostarp personāls, laboratorijas aprīkojums, zāles un individuālie aizsarglīdzekļi. Attiecībā uz farmācijas tirgu, VM valsts sekretāre norādīja, ka dalībvalstīm ir jānodrošina savstarpēja sadarbošanās, lai saglabātu medikamentu pieejamību nemainīgā līmenī.

Mūrmane-Umbraško sēdē akcentēja koordinācijas nepieciešamību, lai nodrošinātu saskaņotu pieeju starp dalībvalstīm, kā arī nodrošinātu informācijas apmaiņu agrīnās reaģēšanas un brīdināšanas nolūkos.

Vienlīdz būtiski ir mazināt vīrusa radīto izaicinājumu sekas, uzsvēra Mūrmane-Umbraško, norādot, ka tāpēc ir jānodrošina specifisku vadlīniju pieejamība citu nozaru profesionāļiem, jāveic no vīrusa skartajām teritorijām iebraukušo pasažieru pārbaude un jāsadarbojas drošības pasākumu ieviešanā un nodrošināšanā robežu šķērsošanas vietās.

VM valsts sekretāre ES kolēģiem apliecināja, ka Latvija ir veikusi visus nepieciešamos sagatavošanās darbus un cieši seko līdzi notikumu attīstībai, kā arī PVO sniegtajai informācijai.

Uzrunas izskaņā Latvijas pārstāve izteica pateicību Francijai par sadarbību Latvijas pilsones repatriācijā no vīrusa skartās teritorijas.

Jau ziņots, ka 31.janvārī VM notika Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēde, lai vēlreiz izvērtētu dienestu gatavību. Tajā atbildīgie dienesti un iestādes apliecināja, ka Latvija ir gatava nodrošināt pastiprinātu uzraudzību un potenciāli atklāt ikvienu gadījumu, lai novērstu tālāku izplatību.

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir pārstrādājis savu algoritmu gadījumos, kad uz izsaukumiem jādodas pie cilvēkiem, kuriem ir gripai līdzīgi simptomi un kuri ir nesen bijuši Ķīnā vai arī bijuši tuvā kontaktā ar kādu, kurš tur ir bijis. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas, vēstīja NMPD direktore Cipule.

VM uzsver, ka ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā. Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS), gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ir apliecinājusi savu gatavību uzņemt pacientus un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību. Nacionālajā references laboratorijā ir iespējama Eiropas līmeņa diagnostika, kas aptuveni sešu stundu laikā pēc parauga paņemšanas ir spējīga noteikt vīrusa klātbūtni, klāstīja Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

SPKC un VM ir arī atjaunojusi rekomendācijas Latvijas iedzīvotājiem, kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanas gadījumu ar vīrusu. Viens no galvenajiem ieteikumiem – ja cilvēks ir bijis Ķīnā, kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli. Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību. Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113. Speciālisti ir izstrādājuši arī rekomendācijas izglītības iestādēm rīcībai gadījumos, ja no Ķīnas atgriežas bērni.

Sadarbībā ar lidostu “Rīga” tiek veikta ceļotāju no skartās teritorijas informēšana par profilakses pasākumiem un medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām. Lidostā arī pieejami informatīvie materiāli.

Kā ziņots, ES dalībvalstu veselības ministri ceturtdien sanāksmē Briselē uzsvēruši nepieciešamību pēc saskaņotas rīcības, lai novērstu jaunā koronavīrusa “Covid-19” izplatību un sagatavotos iespējamai epidēmijai Eiropā.

Ministri sanāksmē vienojās, ka svarīgi īstenot pasākumus, kas ļautu varasiestādēm identificēt ceļotājus, kuri varētu būt nonākuši saskarsmē ar inficētiem cilvēkiem ārzemēs, kā arī citus cilvēkus, ko viņi varētu būt pakļāvuši riskam.

Ministri arī apsprieda potenciālos pasākumus attiecībā uz ceļošanu, vienlaikus sargājot kustības brīvību ES, teikts ministru kopīgajā paziņojumā.

Horvātijas veselības ministrs sacīja, ka nepieciešamības gadījumā ES varētu apsvērt robežu slēgšanu.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*