Sākums » Farmācija » Uzmanību! Publicēts materiāls ar atbildēm uz jautājumiem par zāļu SNN rakstīšanu receptēs
Uzmanību! Publicēts materiāls ar atbildēm uz jautājumiem par zāļu SNN rakstīšanu receptēs

Uzmanību! Publicēts materiāls ar atbildēm uz jautājumiem par zāļu SNN rakstīšanu receptēs

Zāļu valsts aģentūra savā mājaslapā publicējusi ZVA un Nacionālā veselības dienesta sagatavotu materiālu ārstniecības personām un farmaceitiem “Jautājumi un atbildes par zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšanu no 2020. gada 1. aprīļa”.

Tajā apkopota visa aktuālā informācija par zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma (SNN) rakstīšanu receptēs, kā arī sniegtas atbildes uz apkopotiem ārstu un farmaceitu jautājumiem par šo tēmu.

Materiālā arī izskaidrots, kāds ir SNN izrakstīšanas mērķis un kādēļ šī prasība ir ieviesta.

Tāpat dokumentā ir sīki izklāstīts:

  • kā rīkoties farmaceitam, ja īpašajā receptē izrakstīts SNN,
  • kā rīkoties farmaceitam, ja īpašajā receptē izrakstīts zāļu komerciālais nosaukums,
  • kā rīkoties farmaceitam, ja pacientam īpašajā receptē izrakstīts SNN, bet pacients vēlas turpināt terapiju ar iepriekš lietotām konkrēta komerciālā nosaukuma zālēm,
  • kā rīkoties, ja pacientam īpašajā receptē (rozā krāsā) ir izrakstīts SNN, bet aptiekā nav pieejamas KZS iekļautās references zāles,
  • kā rīkoties, ja references zāles nav pieejamas lieltirgotavās un sniegtas atbildes uz daudziem citiem jautājumiem.

Viss dokuments pieejams šeit: https://www.zva.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-specialistiem-un-iestadem/zales/zalu-starptautiska-nepatenteta-nosaukuma-izrakstisanu-no-2020-gada-1-aprila?fbclid=IwAR1WlGBnSnqpbBG3o48KTOdqzvIGYTkqbBt_5ObG6La6F2zqDImdviXdETc

Informatīvs e-pasts Jūsu jautājumiem un papildu informācijas nepieciešamības gadījumā: info@zva.gov.lv

www.farmacija-mic.lv

12 komentāri

  1. Zilā recepte

    Par ko cepiens? Kas gribēs dārgās zāles, tam rakstīs zilo recpeti. Kas gribēs KZS zāles, tas lietos to, kas būs un nečīkstēs!
    Zupas virtuvē arī nevienam trūcīgajam nedod iespēju piemaksāt un saņemt soļanku skābu kāpostu zupas vietā! Visi ēd to kas ir un saka paldies, ka vispār ir ko ēst!

  2. Ja cilvēks izvēlēsies nepirkt vis lētāko, tad viņam nekompensēs arī to minimumu, ko kompensē lētākajam. Vai tas nav cilvēktiesību pārkāpums? Valsts ceņšas piespiest lietot noteiktu firmu zāles. Pēc analoģijas, ja es nepirkšu lētākos zābakus tirgū, bet izvēlēšos pirkt ecco vai rieker, man samazinās algu? Vai arī vispirms jāuzberž tulznas (jāpierāda blakusparādības) vai zābakiem jāizšķīst pirmajā slapjdraņķī ( jāpierāda, ka nav efekta), lai atļautu pirkt to, kas man jau pēc pieredzes labi der un visžēlīgi atstātu iepriekšējo algu. Savu naudu es taču drīkstu tērēt tā, kā to vēlos. Protams, nevajag šaut uz mušu ar lielgabalu, bet visas kaites nav ,,mušas”.

    • Valsts nav labdarības iestāde. Tā piedāvā cilvēkiem apmaksāt lētākās zāles un tas jau ir daudz. Tā sakot, valsts piedāvā Tev uzdāvināt škodu, bet, ja Tu vēlies braukt ar mersedesu un vari to atļauties – lieliski, maksā pats. Ja nevari to atļauties – mums ir iespēja izmantot valsts atbalstu. Nevienā valstī pacientiem par valsts naudu nepienākas ekskluzīvas vai luksusa preces. Visā pasaulē valstis piedāvā absolūto minimumu. Ja pacients grib ko dārgu, viņam ir iespēja to pirkt par savu naudu. Cilvēktiesības te netiek nekādi ierobežotas. Tāpat kā ar valsts apmaksātu medicīnu – trūcīgajiem tiek piedāvāts pamatpakalpojums un rindas uz to; turīgie, kas var atļauties samaksāt, izvēlas privāto medicīnu. Turklāt mūsu valsts ir diezgan nabadzīga, lai apmaksātu no valsts naudas “mersedesus”. Šāda sistēma, kuru tagad ievieš šeit, darbojas jau lielā daļā bagāto Eiropas valstu, kuras arī piedāvā apmaksāt tikai lētākās zāles.

      • Zāles nav luksusa prece. Kompensējamos medikamentus izraksta tad, ja ir diagnoze, pēc kuras tie pienākas. Tātad pienākas arī minimālā kompensācija, visiem vienāda. Ja es gribu piemaksāt vairāk un to spēju, jo netērēju naudu citām, man mazāk svarīgām lietām, tad es to drīkstu darīt. Ir netaisnīgi mani par to sodīt, atņemot kompensāciju pavisam. Diagnoze taču tāpēc netiek atcelta.

      • Lija,vai neesat ,gadījumā, Viņķele?
        Valsts nepiedāvā gan apmaksāt lētākās zāles! Valsts apmaksā konkrētu summu katram piem. Atorvastatīnam. Valstij nav pilnīgi nekādu tiesību noteikt,ka man jāizvēlas tikai un vienīgi lētākās zāles,ja es vislabāk jūtos lietojot Sorti! Tas ,ko ievieš no 1.04. ir viisīstākais cilvēktiesību pārkāpums – ja es negribu pirkt lētāko,tad man būs jāpērk Sortis par pilnu cenu,kaut pēc diagnozes man pienāktos kompensācija!
        Un negaidiet,ka melošu pacientam un teikšu,ka visi piem. kaut vai jau manis pieminētie Atorvastatīni ir vienādi,ka atšķiras tikai nosaukumi un ražotājs! Tā nav! Tas ir pārbaudīts gan uz sevi,gan savu ģimeni! Un,lai FI atkāk un nošauj mani – ES NEMELOŠU!

  3. Viss jau būtu labi, SNN, pacientam mazāks līdzmaksājums, bet vai pastāvot tādai medikamentu nepiejamībai lieltirgotavās ir īstais brīdis kad to sākt ieviest.

  4. 1.aprīlī vēl nāks iepriekšējos mēnešos izrakstītās Rp. Vai uz tām attieksies vecie noteikumi?

    • Vēl jau 90 dienas nāks vecās receptes. Ja izrakstīts Berlipril,dosiet Berliprilu,bet ja izrakstīts Enalapril ,dosiet to,kas 1. aprīlī būs referencē!
      Cerams,ka KZS izmaiņas ,kuras stāsies spēkā 1. aprīlī tiks paziņotas laicīgi un cerams,ka Merck un Pfizer neparaus fraku no LV tirgus!

  5. Tā daļa,kas attiecas uz farmaceitiem ir vienkārši kolosāla!
    nedrīkst …nedrīkst…nedrīkst….
    Beigās vēl tikai trūkst – par nepakļaušanos tiksiet nošauts!

    Jautājums – kur lai aptiekas liek nereferences komp. medikamentus? Loģiski,ka tie netiks iztirgoti! piem. no atorvastatīniem,gan jau ,ka Sorti izpirks par pilnu cenu,bet visādi Torvacardi un Atoris mētāsies pa plauktiem,kamēr beigsies der.t :(( Zaudējumi ,protams,uz aptiekas rēķina …
    un kur nu vēl bīstamo atkritumu pieplūdums – Grētai tas nepatiks!

    • Es domāju, ka nošaušana tomēr ir pārāk ekstrēms soda mērs. Taču varētu ierosināt, ka par “nepareizā” medikamenta izsniegšanu farmaceitam tiek piemērots 25 gadus cietumsods ar pilnīgu mantas konfiskāciju.

      Un, ja ne-references medikamenti ar 6 mēn derīguma termiņu vēl kaut kur aptiekā “mētājas”, tad tos ar likumu vajadzetu piespiest ziedot trūkumcietējiem. Šejienes vai Āfrikas, vienalga. Arī Grēta tad būs apmierinata!

    • Tieši tā.. vēl tik teikums par galēju soda mēru farmaceitam trūkst.. par visu un no visām pusēm. Gan jau kāds pacients iesūdzēs arī par atsāšanu bez medikamenta,,respektīvi- bez palīdzības.
      Vienreiz jau ši blamāža izgāzās.. bet atkal tie paši grābekļi. Ieguvējs nebūs neviens. Varbūt tikai kāds zāļu ražotājs.
      Gaidiet atlūgumu straumes..daudzi farmaceiti neizturēs šo murgu.

      • Aptieka līdz ar kārtējām izmaiņām vai problēmam ir mūžīgais “Brīvais mikrofons” . Nu jau ļaudis pieraduši pie deficīta , neizgāž žulti uz farmaceitu tik bieži kā e-veselibas sākumā . Bet tagad būs jauns dusmu vilnis . Jaunie farmaceiti tiešām pamet darbu aptiekā , jo ir vīlušies .

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*