Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir nolēmusi atkārtoti iebilst pret Veselības ministrijas (VM) virzīto likumprojektu “Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likums” (turpmāk – likumprojekts), jo tas apdraud veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti vairāku iemeslu dēļ.
Vispirms, likumprojektā iekļautas normas par Nacionālā veselības apdrošināšanas fonda (turpmāk – Fonds) izveidošanu, nevērtējot prasību un izmaksu samērīgumu pret ieguvumiem (likumprojekta anotācijas 15. lpp.). VM izveidotās darba grupas noslēdzošajā sanāksmē (10.07.2024.) tika nolemts, ka valdībā jāiesniedz informatīvo ziņojumu par divām veselības aprūpes finansēšanas pārvaldīšanas izmaiņu alternatīvām: 1) nemainot Nacionālā veselības dienesta juridisko statusu, bet dodot dienestam iespēju elastīgāk pārvaldīt pieejamo finansējumu, 2) izveidojot pilnīgi jaunu institūciju jeb Fondu. VM to nav izpildījusi. Pēc tam, kad LVSADA pret šādu pieeju iebilda, tika saņemts skaidrojums, ka lēmums par labu Fondam esot pieņemts “politiskās diskusijās”, tātad – neformāli. LVSADA ieskatā, neformāli izlemt, kā turpmāk tiks pārvaldīta aptuveni 2 miljardus liela nodokļu maksātāju nauda, kas domāta valsts veselības aprūpei, ir bezatbildīgi un nepieļaujami.
Otrkārt, likumprojekts pasliktina to veselības aprūpes nozares darbinieku, kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, tiesības uz taisnīgu darba samaksu. Spēkā esošais Veselības aprūpes finansēšanas likums nosaka, ka, lai nodrošinātu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, pieaugot gadskārtējam valsts budžeta finansējumam veselības aprūpes pakalpojumiem, tiek nodrošināts darba samaksas paaugstinājums darbiniekiem, kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus (5. panta ceturtā daļa). Likumprojekts garantijas par darba samaksas paaugstinājumu vairs neparedz. Līdz ar to pieaug risks, ka darba roku trūkums veselības nozares valsts sektorā sasniegs kritisko atzīmi.
LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris: “Veids, kādā tiek virzīts jaunais Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likums, rada bažas par centieniem vājināt, nevis stiprināt veselības aprūpes valsts sektoru. Jautājums – kuram tas varētu būt izdevīgi?”
Avots: LETA