Līdz šī gada 21. februārim Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 421 ziņojumu par iespējamām Covid-19 vakcīnu izraisītām blakusparādībām jeb blaknēm. Par blakusparādībām ziņojis aptuveni viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem, proti, aptuveni 1% vakcinēto. Galvenokārt saņemti ziņojumi par jau zināmām un sagaidāmām pēcvakcinācijas reakcijām, kas jau ir norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos. Kopumā dati no blakusparādību ziņojumiem par Covid–19 vakcīnām atbilst jau līdz šim zināmajai drošuma informācijai par šīm vakcīnām, uzsver ZVA. Pārsvarā simptomi izzūd 1-3 dienu laikā, taču tie var radīt arī darba nespēju, tāpēc darba devējiem jāapsver brīvdienu piešķiršana darbiniekiem pēc vakcinācijas vai arī jāplāno darba grafiks tā, lai vakcinētās personas var neapmeklēt darbu šajā dienās.
Veselības ministrijas šobrīd apkopotā informācija liecina, ka visas vakcīnas veido nozīmīgu imunoloģisko atbildi (sagaidāmas nevēlamas blakusparādības) pirmajās dienās pēc vakcinācijas. Ziņoto blakusparādību biežums visām vakcīnām ir līdzvērtīgs: 0,5-1,9%.
Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) skaidro, ka, tā kā šīs vakcīnas ir jaunas, reģistrētas paātrinātā kārtībā, svarīgi ir ziņot par jebkurām nevēlamām blaknēm – kā to norāda arī vakcīnu ražotāji, arī tām, kuras zāļu aprakstos jau apzīmētas kā ļoti biežas. Pēc visu zāļu, tostarp arī vakcīnu, nonākšanas tirgū Eiropas Savienības dalībvalstu zāļu aģentūras pastāvīgi apkopo un vērtē jaunāko informāciju par zālēm, savlaicīgi izvērtē visus sniegtos ziņojumus par blakusparādībām. Tādējādi vakcīnu ieguvumu/riska attiecība tiek nepārtraukti uzraudzīta.
Ziņošana par vakcīnu blaknēm ļauj regulējošām iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.
Tāpēc LFB aicina visus farmaceitus aktīvi ziņot par visām blakusparādībām, kas pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas novērotas gan pašiem, gan aptieku klientiem, kas par tām sūdzējušies. Tas ir farmaceitu profesionālais pienākums, kas pierāda, ka farmaceiti veic zāļu lietošanas uzraudzību, kā arī apliecina farmaceita darba pievienoto vērtību, uzsver LFB.
Ārstniecības personas, farmaceiti un iedzīvotāji personiski par novērotām zāļu blakusparādībām var ziņot ZVA elektroniski tīmekļvietnē www.zva.gov.lv, sadaļā “Farmakovigilance” aizpildot elektronisko ziņojuma veidlapu: https://www.zva.gov.lv/zvais/pharmvg/ap