Sākums » Farmācija » LFB aicina Veselības ministriju atvieglot nosacījumus kompensējamo zāļu izsniegšanai pēc 1. aprīļa
LFB aicina Veselības ministriju atvieglot nosacījumus kompensējamo zāļu izsniegšanai pēc 1. aprīļa

LFB aicina Veselības ministriju atvieglot nosacījumus kompensējamo zāļu izsniegšanai pēc 1. aprīļa

Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) nosūtījusi vēstuli Veselības ministrijai, kurā pauž bažas par izmaiņām, kas skars zāļu iegādes kompensācijas sistēmu no šī gada 1. aprīļa. Publicējam pilnu vēstules tekstu.

Par farmaceita darba pienākumu apjoma pieaugumu izsniedzot kompesējamos medikamentus no 2020. gada 1. aprīļa

Ņemot vērā šī gada 10.marta sanāksmē ar Veselības ministrijas Farmācijas departamentu un kompetentajām iestādēm pārrunāto, Latvijas Farmaceitu biedrība (turpmāk – LFB) izsaka dziļas un pamatotas šaubas par  farmaceita iespēju punktuāli izpildīt visas tiesību aktos paredzētās prasības izplatot Kompensējamā saraksta zāles no 1.aprīļa. Turklāt Covid-19 pandēmija un ārkārtas pasākumu ieviešana valstī rada papildus riskus zāļu pieejamībai un  aptieku darbībai.

Nav pārliecības par ārstu iespējām pārrunāt ar katru pacientu jauno kārtību un nekļūdīgi izrakstīt E recepti – īpaši aktīvo vielu kombinācijas, adekvātu zāļu formu un zāļu daudzumu. Krīzes apstākļos tiek popularizēta recepšu pasūtīšana ārstiem telefoniski, kas rada šaubas par pacientam nepieciešamās pilnas informācijas saņemšanas ārsta kabinetā.

Nesamērīgi pieaugs farmaceitam paredzētais darbību skaits, kas jāveic, lai varētu izsniegt zāles:

  • Farmaceitam būs jāatver 2-5 datu bāzes (atkarībā, kāda ir katras starpniekprogrammas veiktspēja – arī ārstu), kas vienas receptes atprečošanu var pagarināt vidēji no 2 min. uz 10 min., pat ilgāk. Iepakojums ir arī jāverificē, arī kļūdaina verifikācijas rezultāta dēļ (lai arī iepakojums nebūs viltojums) jāveic noteiktas darbības (jāreģistrē, jāskaidrojas u.c.).
  • Komunikācija ar ārstiem būs nepieciešama daudz biežāk, bet ārsti ļoti bieži nav sazvanāmi nekavējoties.
  • Komunikācija ar pacientu grupām – veciem cilvēkiem, pacientiem ar hroniskām saslimšanām, psihiskām un onkoloģiskām saslimšanām būs īpaši sarežģīta.
  • Komunikācija ar deleģētajām (trešajām) personām, kas zāles izņems pacienta vietā, un kuram informācija būs mutiski jānodod pacientam.
  • Visas farmaceitam veicamās darbības, kas paredzētas, lai risinātu zāļu pieejamību: elektroniska sarakste ar lieltirgotavām, Zāļu valsts aģentūras mājaslapas izmantošana, ziņošana Veselības inspekcijai (šaubu gadījumā par mākslīgo nepieejamību).
  • Neskaidrības ar zāļu iepakojumu dalīšanu (fasēšanu) un noformēšanu, lai nodrošinātu iespējami lētākā medikamenta izsniegšanu.  Uzskatām, ka primāro iepakojumu dalīt nedrīkst, jo zāļu kvalitāte un stabilitāte ir garantēta tās reģistrējot konkrētā iepakojumā. Farmaceiti uzskata, ka šāds fasējums apdraud pacienta drošību. Līdz šim nav profesionāli izdiskutēts ar Zāļu valsts aģentūru, vai un kā būtu veicama droša iepakojuma dalīšana (fasēšana). Apstākļos, kad references zāles mainīsies, šāda – bez oriģinālā iepakojuma – medikamenta izsniegšana var radīt apjukumu pacientam un risku pareizai un drošai medikamenta lietošanai. Tās ir vēl papildus darbības farmaceitam.

Kopumā vienam farmaceitam veikt visas šīs darbības, nekavējot pacientam zāļu saņemšanu, ir neiespējami.

Ņemot vērā pasaulē izsludināto Covid-19 pandēmiju, Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli, pagaidām neprognozējamo situāciju ar zāļu pieejamību no 1.aprīļa, to piegādes daudzumu un ātrumu krīzes apstākļos, farmaceita tiešo saskari ar aptiekas apmeklētājiem pandēmijas apstākļos, aicinām Veselības ministriju  paredzēt un apkārtrakstā visiem izskaidrot elastīgākus kompensējamo zāļu izsniegšanas nosacījumus – tiesības izsniegt nākošo pieejamo medikamentu pacientam (ar viņa piekrišanu) uzreiz, ja references zāļu pieejamība ir apgrūtināta. Tāpat – tikai nekorekti aizpildīta klasifikatora “drīkst” vai “nedrīkst” zāles aizvietot dēļ, nesūtīt pacientu atkārtoti pie ārsta, bet izsniegt zāles atbilstoši ārsta izrakstītajam (ja rakstīts ražotāja nosaukums – to arī izsniegt).

Esam patiesi nobažījušies, cik un kādas kvalitātes informēšanu un konsultēšanu par zālēm (kas paredzēta Aptieku darbības noteikumos), paspēs sniegt farmaceits. Turklāt jāveic arī zāļu lietošanas uzraudzība, ir zāles, kuru izsniegšanai paredzēti papildpasākumi (piemēram, grūtniecības novēršanas programmās paredzētie, valproātu izsniegšana un tml.). Atzīstam, ka jau pašreiz neesam pilnībā apmierināti, kā farmaceiti veic savus profesionālos pasākumus ārpus tehniskai zāļu izsniegšanai (arī farmakovigilances ziņojumu iesniegšanu), tāpēc tiek veltīta īpaša uzmanība farmaceitu tālākizglītošanai.

LFB prezidente Dace Ķikute.”

 

www.farmacija-mic.lv

3 komentāri

  1. Bez bažām kaut kas tiks arī darīts..? Vai tikai bažu raksts… Vai farmaceitu “izglītošanas” pasākumi vēl vairāk neveicinās pārslodzi ar pienākumiem un prasībām?

  2. Ir arī jārēķinās ar to, ka pacientu informēšanas kampaņa “Zini un nepārmaksā” nenorītēs tā, kā bija iecerēts. Visas ziņas, kas nav saistītas ar COVID-19, šobrīd netiek uztvērtas. Nav prātīgi esošās situācijas, kas ir saistīta ar COVID-19, laikā noslogot iedzīvotājus ar jautājumiem, kas šobrīd ir sekundārie.

  3. Neiticu,ka atcels!
    Farmaceiti var spirināties ,cik grib! Mūs,tāpat,neviens neņem galvā!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*