Sākums » Farmācija » LFB valde sēdē – karstas diskusijas par zāļu SNN rakstīšanu receptēs
LFB valde sēdē – karstas diskusijas par zāļu SNN rakstīšanu receptēs

LFB valde sēdē – karstas diskusijas par zāļu SNN rakstīšanu receptēs

13. februārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valde sēdē biedrības vadība lēma par divu jaunu sekciju izveidi un diskutēja par gaidāmo reformu, kas skar zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma (SNN) rakstīšanu receptēs.

Valde sēdē atbalstīja divu jaunu sekciju – Klīnisko farmaceitu sekcijas un Onkoloģisko farmaceitu sekcijas – dibināšanu. Klīnisko farmaceitu sekcijā darbosies LFB biedri vai biedri-atbalstītāji, kas ir klīniskie farmaceiti vai farmaceiti, kas vēl tikai apgūst klīniskā farmaceita specialitāti. Valde apsprieda sagatavoto sekcijas nolikuma projektu un apstiprināja sekcijas piedāvāto nolikumu ar tajā iekļautiem labojumiem un papildinājumiem.

Onkoloģisko farmaceitu sekcija plāno izglītot un informēt farmaceitus, kas darbojas šajā jomā, par ķīmijterapijas zāļu apriti un onkoloģisko pacientu drošu farmaceitisko aprūpi. Viens no sekcijas mērķiem – ārvalstīs gūto informāciju un zināšanas integrēt Latvijā un savstarpēji sadarboties gan ar Latvijas, gan ārvalstu kolēģiem, iesaistoties arī Eiropas Onkoloģisko farmaceitu biedrības (European Society of Oncology Pharmacists, ESOP) aktivitātēs.

Karstas diskusijas raisīja gaidāmās izmaiņas recepšu izrakstīšanā no šī gada 1.aprīļa, kad kompensējamajās receptēs būs jāraksta zāļu SNN, bet aptiekā būs jāizsniedz lētākas – references medikaments.

D.Ķikute atgādināja, ka LFB jau no pagājušā gada oktobra aktīvi apzinājusi gaidāmās problēmas, rakstījusi priekšlikumus Veselības ministrijai un Zāļu valsts aģentūrai. Viņa norādīja, ka LFB pārstāvji par šiem jautājumiem jau ir runājuši masu medijos, cik bieži  vien bija iespējams. “Esam uzsvēruši, ka, informējot iedzīvotājus, svarīgi pateikt, ka tiek mainīta valsts politika, nevis farmaceiti ir par to atbildīgi. Organizējot kampaņu, svarīgi pateikt, ka, izrakstot receptē SNN,  sarunai jānotiek vispirms ārsta kabinetā, jo aptiekā pacientam tiks piedāvāts izvēlēties no lētākajiem (references) medikamentiem un farmaceits pats mainīt zāles nevarēs. Protams, ka diskusijas turpinās par zāļu pieejamības uzlabošanu un pilnīgi saprotamas ir farmaceitu bažas, kā būs ar references zāļu pastāvīgu pieejamību lieltirgotavās,” pauda D. Ķikute.

Kā izskanēja valdes sēdē, daudzas problēmas jau ir apzinātas, tikai tām vēl nav īsti rasts risinājums. Tā, piemēram, kā pauda vairākas valdes locekles, tikai puse zāļu ražotāju sniedz Zāļu valsts aģentūrai informāciju par zāļu deficītu. Tirgū nepieejamo zāļu nosaukumu saraksts aizņemot jau divas A4 izmēra lapas, un tajā ietilpst arī kompensējamās zāles.

Kā skaidroja valdes locekle Agnese Ritene, Veselības ministrija (VM) ir apzinājusi šīs problēmas un sola tās risināt. Nesen notikušajā VM Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēdē zāļu ražotāji apņēmušies ziņot par zāļu iztrūkumu. Paredzēts, ka tad, kad spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta 416. noteikumos, aptiekām būs regulāri pieejama visa informācija par patiesajiem zāļu krājumiem vai zāļu trūkumu. Ja zāļu reģistrā kompensējamais references medikaments būs atzīmēts ar sarkanu krustu, farmaceits aptiekā drīkstēs pacientam izsniegt nākamo lētāko. Farmaceiti gan paredz, ka vairākas problēmas nebūs atrisināmas. Piemēram, tiklīdz kādā lieltirgotavā parādīsies ilgi gaidītas un tirgū neesošanas zāles, lai ierobežotu konkurenci, tā varēs šos medikamentus uzreiz izplatīt savām aptiekām, lai tie neuzrādītos krājumos un nebūtu jādod konkurējošām aptiekām. Šobrīd nav skaidrības, kā varēs ierobežot un atrisināt šādas situācijas.

Valde arī diskutēja par SNN ieviešanas reformas trūkumiem, tai skaitā – veselības aprūpes speciālistu un sabiedrības informēšanā.  LFB valde apņēmās izplatīt aktuālo informāciju farmaceitiem, kā arī aicināt LFB biedrus to izplatīt nozares speciālistiem. Tāpat D. Ķikute pauda, ka apsver iespēju tikties ar Latvijas Ārstu biedrību, lai izrunātu svarīgos jautājumus šajā jomā – gan par SNN rakstīšanu receptēs un ar to saistītajām situācijām, gan arī par reģistrā vai tirgū neesošām zālēm, kuras ārsti mēdz rakstīt receptēs.

Vairākas valdes locekles atzina, ka farmaceitiem arī pašiem jābūt proaktīviem un jārunā ar tuvākajiem ģimenes ārstiem par gaidāmajām izmaiņām, lai ārsts pacientu tām sagatavotu jau savā kabinetā, lai farmaceits vai pacients nekļūtu par sistēmas un situācijas ķīlnieku.

Valde uzņēma biedrībā četrus jaunus biedrus un pēc paša vēlēšanās no LFB izslēdza vienu biedru.

Jāpiebilst, ka tieši valdes sēdes darba laikā ZVA publiskoja gaidītos informatīvās kampaņas materiālus https://www.zva.gov.lv/lv/jaunumi-un-publikacijas/jaunumi/jautajumi-un-atbildes-par-zalu-starptautiska-nepatenteta-nosaukuma-izrakstisanu-no-2020-gada-1 .

Valde arī gatavojās starptautiskajam pasākumam “BaltPharm Forum 2020”, kas aprīlī notiks Rīgā. Šī gada tēma būs farmaceitiskās aprūpes pieejamība mūsdienu mainīgajā vidē. Pasākumā piedalīsies arī Eiropas Savienības Farmaceitu grupas (PGEU) jaunais prezidents Portugāles Farmācijas asociācijas (ANF) valdes loceklis farmaceits Duarte Santošs (Duarte Santos).

Nākamā valdes sēde paredzēta 12. martā.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*