Sākums » Jaunākie raksti » Mazās aptiekas: jaunā zāļu uzcenojuma modeļa termiņa pagarināšana ir maza uzvara aptiekām un pacientiem, tomēr jāseko līdzi, vai Veselības ministrija izpildīs solījumus

Mazās aptiekas: jaunā zāļu uzcenojuma modeļa termiņa pagarināšana ir maza uzvara aptiekām un pacientiem, tomēr jāseko līdzi, vai Veselības ministrija izpildīs solījumus

Jaunā zāļu uzcenojuma modeļa stāšanās spēkā ir pagarināta līdz 2025.gada 1.janvārim. To varēsim uzskatīt par ieguvumu pacientiem un individuālajām aptiekām, ja atlikušo mēnešu laikā Veselības ministrija patiešām pildīs Ministru kabineta sēdes laikā veselības ministra dotos solījumus un ministru prezidentes izvirzītos uzdevumus sasteigti izstrādātā modeļa trūkumu novēršanai, uzsver Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene.

Jaunā zāļu uzcenojuma modeļa pieņemšana tika apstiprināta ar nosacījumu, ka Veselības ministrija turpinās dialogu ar nozares pārstāvjiem par konstatēto trūkumu savlaicīgu novēršanu. Diskusiju laikā tika secināts, ka jaunais zāļu uzcenojuma modelis ir nepilnīgs un rada riskus aptieku darbībai, tāpēc to nav iespējams ieviest sākotnēji plānotajā redakcijā. Par jaunā zāļu uzcenojuma modeļa ieviešanu kā atbildīgie ir noteikti veselības ministrs Hosams Abu Meri un Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Lai veicinātu farmaceitiskās aprūpes kvalitāti un pakalpojumu pilnveidošanu aptiekās, Veselības ministrija pēc citu Eiropas valstu piemēra ir apsolījusi ieviest fiksētu pārdošanas cenu recepšu zālēm. Atbilstoši Eiropas Savienības tiesas spriedumam lietā nr. C-530/20 tas palīdzētu novērst zāļu neracionālu un pārmērīgu iegādi un lietošanu.

Zāles nav pielīdzināmas patēriņa precēm, kuru noietu var veicināt ar plašām mārketinga kampaņām, atlaižu akcijām un cenu samazināšanu. Aptieku darbā jāpalielina farmaceitiskās aprūpes loma, lai pacientiem būtu iespēja pieņemt objektīvu, zāļu terapeitiskajās īpašībās un medicīniskās vajadzībās balstītu lēmumu. Savukārt jāsamazina mārketinga aktivitāšu un reklāmas loma, kas stimulē zāles iegādāties par “īpašu” cenu vai komplektā ar citām zālēm vai precēm.

Nacionālajam veselības dienestam ir uzdots nodrošināt e-veselības sistēmas gatavību jaunā zāļu uzcenojuma modeļa un farmaceitu pakalpojuma apmaksas sistēmas ieviešanai. Aptieku biedrības pieredze liecina, ka ir pamatotas šaubas, vai e-veselības sistēma būs gatava jaunajam zāļu uzcenojuma modelim un kārtējās sistēmas darbības nepilnības var atkal radīt būtiskas problēmas pacientiem, ārstiem un farmaceitiem.

Tāpat līdz jaunā zāļu uzcenojuma modeļa darbības sākšanai Veselības ministrijai ir jāizstrādā aptieku darbības ilgtspējas vadlīnijas, kas veicinātu veselīgu konkurenci starp aptieku uzņēmumiem, mazinot draudus individuālo aptieku darbībai reģionos un novēršot tirgus dominances palielināšanos atsevišķu spēlētāju rokās. Ir jānovērš iespējamība, ka jaunais modelis pasliktina zāļu pieejamību pacientiem un noved pie daudzu reģionālo aptieku slēgšanas.

Ņemot vērā jaunā modeļa izmaiņu ietekmi uz sabiedrību, Veselības ministrijai ir jānodrošina pienācīga un faktos balstīta pacientu informēšana par to, kā jaunais zāļu uzcenojuma modelis ietekmēs pacientus un kādas izmaiņas viņus skars pēc tā stāšanās spēkā.

Agnese Ritene, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*