Sākums » Ārzemēs » “Merck & Co” ziņo par potenciāli efektīvu medikamentu Covid-19 ārstēšanai
“Merck & Co” ziņo par potenciāli efektīvu medikamentu Covid-19 ārstēšanai

“Merck & Co” ziņo par potenciāli efektīvu medikamentu Covid-19 ārstēšanai

Farmācijas uzņēmums “Merck & Co.” piektdien, 1. oktobrī, paziņojis, ka tam izdevies radīt medikamentu, kas ievērojami samazina risku smagi saslimt vai nomirt ar Covid-19. Pacientiem, kas pēc koronavīrusa infekcijas simptomu parādīšanās sāka lietot šo medikamentu, hospitalizācijas vai nāves risks sarucis par 50%, ziņo Latvijas sabiedrisko mediju portāls www.lsm.lv.

Medikamenta nosaukums ir molnupiravirs. Tas iedarbojas, uzbrūkot enzīmam, ko Covid-19 izraisošais koronavīruss izmanto, lai vairotos. “Merck” cer, ka zāļu uzraugi pēc iespējas ātrāk apstiprinās šo medikamentu, lai to varētu sākt izmantot Covid-19 ārstēšanai.

Molnupiravirs ir lietojams perorāli kapsulas veidā, kas ir būtiska priekšrocība. Citus medikamentus, ko pašlaik izmanto Covid-19 ārstēšanai, piemēram, remdesiviru, nākas ievadīt organismā intravenozi.

Veselības aprūpes eksperti norāda, ka viegli pieejamas, mājas apstākļos lietojamas zāles pret koronavīrusu būs ļoti svarīgs līdzeklis, lai savaldītu Covid-19 pandēmiju. Šīs zāles varētu lietot uzreiz pēc simptomu parādīšanās, līdzīgi kā cilvēki lieto medikamentus pret gripu. Molnupiravira tabletes būtu lietojamas piecas dienas, divreiz dienā. “Merck” vēsta, ka līdz šim veiktajos pētījumos medikaments bijis efektīvs pret visiem Covid-19 paveidiem, arī īpaši lipīgajiem Gamma, Delta un Mu paveidiem.

“Merck & Co” pētījumā bija iesaistīti 775 pacienti. Puse no viņiem saņēma molnupiravira tabletes, bet otrai pusei izsniedza nekaitīgas placebo tabletes. Visiem pacientiem bija vismaz viens riska faktors, kas veicina smagu saslimšanu ar Covid-19: vecums (virs 60 gadiem), liekais svars, diabēts vai sirds slimības. No pacientiem, kas pēc Covid-19 simptomu parādīšanās sāka lietot molnupiraviru, mēneša laikā 7,3% bija nonākuši slimnīcā vai miruši, savukārt kontroles grupā, kas nelietoja attiecīgo medikamentu, šis rādītājs bija 14,1%. Medikaments gan nav bijis iedarbīgs Covid-19 pacientiem, kas jau ir smagā stāvoklī un nonākuši slimnīcā.

ASV valdība jau apņēmusies iegādāties 1,7 miljonus devu šī medikamenta, kad to būs apstiprinājuši farmācijas nozares uzraugi. “Merck” sola, ka medikaments tiks piegādāts arī citām valstīm; līdz gada beigām varētu saražot 10 miljonus devu.

Portāls www.farmacija-mic.lv jau ziņoja, ka arī zāļu ražotājs “Pfizer” pirmdien, 27. septembrī, paziņoja, ka ir uzsācis plašu pētījumu, kurā tiek pārbaudītas perorālas pretvīrusu zāles Covid-19 infekcijas profilaksei tiem, kas bijuši saskarē ar vīrusu.

“Pfizer” un tā konkurenti, tostarp arī ASV bāzētais uzņēmums “Merck & Co” un Šveices farmācijas uzņēmums “Roche Holding AG”, sacenšas par viegli lietojamas Covid-19 pretvīrusu tabletes izstrādi.

Pētījumā tiks pārbaudīts “Pfizer” izstrādātais medikaments PF-07321332 un tajā piedalīsies līdz 2660 veseliem pieaugušiem dalībniekiem vecumā no 18 gadiem, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā ar indivīdu, kam apstiprināta simptomātisku COVID-19 infekcija. Pētījuma laikā PF-07321332 tiks ievadīts kopā ar zemu ritonavīra devu – vecāku medikamentu, ko plaši izmanto HIV infekcijas kombinētajā terapijā. Pētāmais medikaments bloķē galvenā koronavīrusu pavairojošā enzīma aktivitāti.

Līdz šim vienīgais apstiprinātais pretvīrusu līdzeklis pret Covid-19 Amerikas Savienotajās Valstīs ir “Gilead Sciences” intravenozi lietojamais medikaments remdesivīrs.

“Pfizer” ir uzsācis arī vēl vienu citu pētījumu ar to pašu PF-07321332 – tajā šīs zāles tiks lietotas simptomātiskiem pieaugušiem Covid-19 pacientiem, kas nav hospitalizēti.

www.farmacija-mic.lv

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.