No sestdienas, 18. maija, Farmācijas muzejā Rīgā (Riharda Vāgnera iela 13) skatāma izstāde “No bērza sēklas līdz betulīnam”. Tā ir godinājums vienam no Latvijas izplatītākajiem kokiem – bērzam. Kopš senlaikiem baltu tautas to izmantojušas tradicionālajā medicīnā, apdziedājušas tautasdziesmās un no koksnes radījušas skaistas un praktiskas lietas. Izstāde uzskatāmi parāda, kā tas turpinās mūsdienās, galveno uzmanību pievēršot “21. gadsimta panacejai” – betulīnam, kas ir bērza tāsī atrodama, dabas sintezēta viela ar lielu potenciālu jaunu, plaša spektra zāļu rūpnieciskai ražošanai. Savukārt pats betulīna ieguves process ir izcils mūsdienīgas bioķīmijas paraugs, kas uzskatāmi parāda bezatlikumu ražošanas tehnoloģijas kokapstrādē.
Izstāde sagatavota, Farmācijas muzejam sadarbojoties ar uzņēmumu “Latvijas Finieris”, Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūtu, ārsta Artūra Tereško vadīto” ZS Doktus”, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultāti, AS “Latvijas valsts meži”, biedrību “Zaļās mājās” un SIA “Ai Production”. Dizaina koncepcijas autors ir mākslinieks un scenogrāfs Māris Ruskulis.
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Aigars Pāže:
“Koksne ir Latvijas dabas lielākā bagātība jeb ilgtspējīgā “zaļā nafta’, no kā var iegūt dažādas izejvielas tālākai plaša spektra vērtīgu ķīmisko savienojumu sintēzei. Bērzam ir unikāla uzbūve. Pateicoties mērķtiecīgai zinātnieku sadarbībai ar bērza pārstrādes industrijas pārstāvjiem, katru koka daļu iespējams pārvērst dažādos augstas pievienotas vērtības produktos, kas var kalpot cilvēkiem dažādās ikdienas dzīves sfērās, sākot no mēbelēm, higiēnas precēm un celtniecības materiāliem, līdz pat uztura bagātinātājiem, pārtikai, kosmētikai un, protams, farmācijai. Šī izstāde ir veids, kā parādīt plašākai sabiedrībai to lielo zināšanu un pieredzes apjomu, kas Latvijā veidojies, pētot un pārstrādājot mūsu ainavai tik raksturīgo bērzu.”
Izstāde vienlīdz būs saistoša dažāda vecuma un interešu grupām, sākot ar bērniem un jauniešiem, beidzot ar profesionāļiem un ekspertiem, jo vienuviet sniedz plašu saturu un vizuālo materiālu par bērza izmantošanu. Izstādes digitālais paplašinājums ir papildu informācija, kas lasāma un skatāma, izmantojot kvadrātkodus.
Farmācijas muzeja vadītāja Inta Vegnere:
“Izstādes uzdevums ir uzrunāt sabiedrību, īpaši skolniekus, lai iepazīstinātu viņus ar mūsdienīgiem, ilgtspējīgiem bērza audzēšanas un pārstrādes procesiem, jo īpaši betulīna ieguvi no bērza tāss. Dabas resursu apsaimniekošana dod lielu ieguldījumu Latvijas ekonomikā, taču vienlaikus prasa eksaktajās zinātnēs izglītotus speciālistus – sākot no dabas zinātniekiem un ķīmiķiem, ekonomistiem un menedžeriem un beidzot ar labiem tehnologiem, mehatroniķiem un elektroniķiem.”
Bērzam unikāli raksturīgais mizas (tāss) baltums ir tajā esošā organiskā savienojuma betulīna nopelns. Pateicoties tā unikālajām pretiekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālajām īpašībām, betulīnam ir milzīgs potenciāls farmācijā, kosmētikas industrijā un pārtikas rūpniecībā. Izstādē nozīmīga daļa veltīta Latvijā zināmā ārsta, fitoterapeita Artūra Tereško pētījumiem betulīna izmantošanā dažādos uztura bagātinātājos:
“Lasot zinātnisko darbu krātuvē ārstniecības augu pētījumus, manu uzmanību piesaistīja ļoti apjomīgs pētījumu daudzums par bērza tāss ārstnieciskām īpašībām, kur analizētas betulīna pretiekaisuma, antioksidantīvās, aknu darbību stiprinošās, pretvīrusu un pretaudzēju īpašības. Visos pētījumos šīs īpašības apstiprinātas, turklāt, netika atzīmētas jebkāda veida darbība, kas varētu slikti ietekmēt cilvēka vai dzīvnieka veselību un pēcnācēju veselību. Tieši tāpēc savulaik pievērsos betulīnam un 10 gadu ilgā betulīna preparātu pielietošanas laikā savā ārsta praksē, esmu pārliecinājies par tā izcilajām īpašībām organisma atveseļošanā. Šeit neder izteiciens – kas der visam, neder nekam. Tāpat kā gaiss un ūdens, arī betulīns der visam.”
AS “Latvijas Finieris” valdes loceklis Māris Būmanis:
“Pateicoties Farmācijas muzeja iniciatīvai, kopā ar sadarbības partneriem izdevies radīt izstādi, kas vēsta par vienu no Latvijā biežāk sastopamiem kokiem – bērza – izmantošanu, kā arī mūsu sasniegumiem un iespējām “zaļajā” ķīmijā, saudzīgā dabas resursu izmantošanā balstītiem ražošanas procesiem bērza pārstrādē, iespējami augstas pievienotas vērtības produktu radīšanu no katras koka daļas kā arī mērķtiecīgu pētniecību. Šī izstāde ir stāsts ne tikai par nozīmīgu dabas resursu, bet par Latvijas iespējām un potenciālu tautsaimniecības izaugsmē, izglītībā un pētniecībā.”
Izstāde “No bērza sēklas līdz betulīnam” Farmācijas muzejā būs apskatāma līdz pat 2025. gada 19. aprīlim. Apmeklētāju grupām tiek piedāvāta arī ekspozīcijas apskate muzeja speciālista vadībā.
www.farmacija-mic.lv