Notekūdeņu monitorings atsevišķās Latvijas pilsētās uzrāda koronavīrusa izplatības pieaugumu, mikroblogošanas vietnē “Twitter” paudusi Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pārstāve Dita Gudra.
Septembra monitorings uzrādot vīrusa pieaugumu Rīgā, Jūrmalā, Liepājā un Jelgavā. Kaut gan Liepājā pēdējos mērījumos esot redzama stabilizēšanās un tā koncentrācijas nedaudz samazinājusies.
Gudra informējusi, ka Ventspilī esot vērojams krass pieaugums, kas nesaskanot ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem. Arī Valmierā un Jēkabpilī esot novērojams koronavīrusa koncentrācijas pieaugums, kas liecinot par infekcijas izplatības pieaugumu.
Straujš vīrusa koncentrācijas pieaugums esot Tukumā, kur vairākus mērījumus pēc kārtas rādītāji strauji kāpj. Arī situācija Salaspilī uzrādot koncentrācijas pieaugumu.
Gudra piebildusi, ka visās monitoringa pašvaldībās dominējošais ir Covid-19 Omikrona apakšvariants BA4/5, kas konstatēts vairāk nekā 95% gadījumu.
Kā jau iepriekš ziņots, Latvijā ieviesta sistēma ar mērķi monitorēt notekūdeņos atrodamo SARS-CoV-2 atlieku daudzumu, lai savlaicīgi noteiktu slimības uzliesmojumus apdzīvotās vietās un identificētu pilsētas un reģionus ar paaugstinātu saslimušo skaitu. Pētījumā ir iesaistīti “BIOR”, Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorija un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs.
Kā norādīts “BIOR” mājaslapā Notekūdeņu monitoringam ir būtiska nozīme vīrusu epidemioloģijā. SARS-CoV-2 vīrusa izplatības analīze notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmās sniedz papildu informāciju SPKC un citām veselības iestādēm, lai varētu prognozēt un novērot vīrusa izplatības dinamiku. Šāda monitoringa priekšrocība ir tā, ka tādejādi iespējams konstatēt gan slimnieku ar simptomiem, gan bez simptomiem, klātesamību pašvaldībā.
Divas reizes nedēļā pašvaldību centralizēto notekūdeņu savākšanas sistēmu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās tiek ievākti neattīrītu notekūdeņu paraugi, kas tiek nogādāti “BIOR” un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kur tajos tiek analizēta SARS-CoV-2 vīrusa RNS un citu ar sabiedrības veselības aspektiem saistītu vielu klātesamība un izplatība notekūdeņos.
Analizējot monitoringa rezultātus ilgtermiņā un dažādās vietās, ir iespējams novērot saslimstības dinamiku pašvaldībā un objektīvi saskatīt tendences.
www.farmacija-mic.lv