Iespējams, uzņēmēji cenšas kompensēt recepšu zāļu cenu reformas radītos zaudējumus, ceļot cenas bezrecepšu produktiem, izriet no veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) sacītā intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes”. Ministrs informēja, ka ir signāli no iedzīvotājiem, kuri regulāri lieto kādus uztura bagātinātājus vai vitamīnus, par to cenu palielināšanos.
Latvijā ir Eiropas Savienībā vieni no dārgākajiem bezrecepšu medikamentiem, tajā skaitā pret sāpēm. “Šis jautājums arī nav godīgs,” viņš atzina.
Vienlaikus, vaicāts, vai tā var darīt, ministrs pauda, ka bezrecepšu medikamenti “nav būtiski medikamenti”, bet tie lielā mērā ir uztura bagātinātāji.
“Es aicinu iedzīvotājus paskatīties, vai tiešām par uztura bagātinātājiem ir jāmaksā 30 vai 40 eiro. Vai tiešām tas palīdzēs. Runāju kā ārsts,” viņš sacīja, aicinot labāk ēst veselīgi, kustēties un darīt citas preventīvas lietas, lai nesaslimtu. “Protams, tas ir bizness, ar ko, iespējams, uzņēmēji gribēja kompensēt lielo zaudējumu, kas nāk no recepšu zāļu cenu reformas,” pieļāva ministrs.
Attiecībā uz recepšu medikamentu cenām ministrs mudināja nogaidīt vismaz trīs mēnešus, lai novērtētu reformas reālo ietekmi, jo vēl tiek iztirgoti iepriekšējā gada recepšu zāļu krājumi.
Tomēr, pēc viņa paustā, ir redzams, ka reforma noris tā, kā tas bijis paredzēts. Gadījumos, ja iedzīvotāji novēro iespējamas negodprātības, ministrs aicina ziņot Nacionālajam veselības dienestam, atsūtot čeku. Abu Meri pieļāva, ka, iespējams, pēc šī trīs mēnešu perioda būs jārod jauns risinājums medikamentiem, kas maksā līdz pieciem eiro, kam ir redzama cenu palielināšanās.
Kā vēstīts, līdz ar Veselības ministrijas (VM) ieviesto recepšu zāļu cenu reformu cenas ir samazinājušās 3130 recepšu zālēm, savukārt palielinājums cenā novērojams 618 zālēm, otrdien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāvji un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis uzskata, ka vēl ir pāragri spriest par reformas rezultātiem. Lai gan pirmie daži secinājumi jau ir skaidri redzami, visticamāk, reālo ietekmi varēšot vērtēt trīs līdz četru mēnešu laikā pēc izmaiņu spēkā stāšanās šī gada sākumā.
Pēc VM apkopotās informācijas, lētākajām zālēm cena tomēr ir palielinājusies. Piemēram, ja iepriekšējā aptiekas cena ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) kādam medikamentam bijusi 3,65 eiro, tad līdz ar jauno reformu tā šobrīd ir 4,89 eiro, ieskaitot PVN un 75 centu recepšu apkalpošanas maksu, bet medikaments, kura cena iepriekš bijusi 1,85 eiro, šobrīd maksā 2,99 eiro.
VM pārstāvji atzina, ka reformas priekšrocības pamatā izjūt tie iedzīvotāji, kas lieto vairākus medikamentus jeb izmanto “pakalpojumu grozu”. Kaupere izteicās, ka 11% iedzīvotāju regulāri lieto medikamentus, kas maksā līdz pieciem eiro.
Avots: LETA
Vai es pareizi sapratu 3. rindkopu???
Veselības ministrs uzskata,kurš pie tam ir ārsts, saka,ka bezrecepšu medikamenti nav būtiski medikamenti,bet tie lielā mērā ir UB????????????????