Sākums » Jaunākie raksti » NVD esot gatavs ar ģimenes ārstiem precizēt atsevišķus līguma punktus, runāts arī ar aptieku pārstāvjiem

NVD esot gatavs ar ģimenes ārstiem precizēt atsevišķus līguma punktus, runāts arī ar aptieku pārstāvjiem

Nacionālais veselības dienests (NVD) ir gatavs ar ģimenes ārstiem precizēt atsevišķus piedāvātā līguma punktus, lai “nodrošinātu vienotu līguma punktu interpretāciju”, aģentūrai LETA norādīja NVD.

To dienests šomēnes tikšanas laikā esot apliecinājis arī ģimenes ārstiem.

NVD arī norādīja, ka, izpildot tiesas uzdevumu, 6.janvārī ir iesniegti paskaidrojumi administratīvajā tiesā atbilstoši ģimenes ārstu ierosinātajām astoņām prasībām līguma redakcijā. Dienests sniedzis skaidrojumus par līguma termiņa ilgumu un finansējuma apjomu ilgtermiņā, par līguma grozījumiem, e-nosūtījumu obligātumu, atlīdzības apmēru un pakalpojumu tarifiem, kā arī par manipulāciju sarakstu un līgumsodiem.

Atbildot iebildumiem pret līguma termiņu, NVD skaidro, ka piedāvātais desmit gadu līguma termiņa mērķis ir samazināt administratīvo slogu un nodrošināt stabilitāti līgumpartneriem. Īsāka termiņa līgumu gadījumā nepieciešams bieži veikt līguma pārslēgšanu, kas palielina administratīvo darbu gan NVD, gan ģimenes ārstiem, norāda dienestā.

Turklāt līgumpartneriem tiek sniegtas garantijas, ka viņi saglabā tiesības sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus un saņemt atbilstošu finansējumu ilgtermiņā, skaidro NVD. Ja līgumpartneris vēlas izbeigt līgumu pirms termiņa, līgumā ir noteikta iespēja to darīt gan ar vienpusēju uzteikumu, gan abpusēji vienojoties, norāda dienestā.

Dienestā arī skaidro, ka līguma projektā ir iestrādāti mehānismi, kas paredz, ka līgumpartneri tiek laikus informēti par izmaiņām un viņiem ir tiesības sniegt savu viedokli.

NVD akcentē, ka arī informācija par konkrētajam gadam piešķirto valsts finansējumu tiek un tiks sniegta katru gadu, kā tas bijis līdz šim, līdz ar to nav pamata bažām, ka finansējums tiktu fiksēts uz visu līguma termiņu.

Savukārt attiecībā uz iebildumiem pret e-nosūtījumu obligātumu, NVD skaidro, ka daudzi ārsti jau kopš 2019.gada brīvprātīgi izmanto e-nosūtījumu funkcionalitāti, taču digitālās jomas attīstības rezultātā ir pienācis laiks to padarīt obligātu. Jau šobrīd šo iespēju aktīvi izmanto arī primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji – kopumā pagājušajā gadā ārstniecības personas ir izveidojušas 1,5 miljonus e- nosūtījumus un galvenie šo nosūtījumu izsniedzēji ir tieši primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji, norāda dienestā.

NVD ieskatā e-nosūtījumi uzlabos datu caurspīdīgumu un atvieglos pierakstu uzskaiti, sniedzot ieguvumus gan pacientiem, gan veselības aprūpes sistēmai kopumā. Pēc dienesta klāstītā, pāreja uz obligātu e-nosūtījumu ieviešanu notiek pakāpeniski, un ģimenes ārsti tiek nodrošināti ar informatīvām apmācībām un tehnisko atbalstu.

Atspēkojot bažas par izmaiņām manipulāciju sarakstos, NVD informē, ka šobrīd manipulāciju saraksts tiek mainīts, balstoties uz piešķirto papildu finansējumu. Esošā kārtība, kad manipulāciju saraksts tiek apstiprināts ar NVD direktora rīkojumu un uzreiz publicēts, nodrošina operatīvu apmaksas uzsākšanu, skaidro dienestā.

Savukārt, komentējot ģimenes ārstu vēlmi mainīt pieeju līgumsodiem, NVD norāda, ka šī sistēma ir paredzēta kā preventīvs mehānisms, lai novērstu iespējamās neatbilstības. Līguma nosacījumi paredz trīs veidu līgumsodus par atkārtotiem pārkāpumiem pakalpojumu uzskaitē, darba organizācijas pārkāpumiem un saistību izpildes kavēšanu, skaidro dienestā. Līguma uzraudzība un kontrole prioritāri tiek veikta preventīvi, un tikai atkārtotu vai būtisku pārkāpumu gadījumā tiek piemērots līgumsods, skaidro speciālisti.

NVD atkārtoti uzsver, ka jaunajā ilgtermiņa līgumā tiek saglabātas līgumpartneru tiesības un iespējas rosināt izmaiņas atbilstoši objektīvai situācijai.

Šobrīd līgumu parakstīšana joprojām ir procesā. NVD dati liecina, ka līgumus parakstījuši 42% ģimenes ārstu – teju 40% ārstu Rīgā un 50% reģionos.

Janvāra pirmajā nedēļā notikusi tikšanās ne vien ar ģimenes ārstiem, bet arī ar aptieku pārstāvjiem, lai pārrunātu radušās neskaidrības un iebildumus par jaunā tipa ilgtermiņa līgumiem.

Tikšanās laikā ar aptiekām pārrunāti jaunā līguma punkti, par kuriem iepriekš bija saņemti jautājumi, kā arī zāļu izsniegšanas uzraudzības principi. Sarunu rezultātā tika panākta vienošanās par atsevišķu līguma punktu precizēšanu, lai novērstu neskaidrības, norāda NVD. Precizētie līgumi tiks nosūtīti aptiekām atkārtotai parakstīšanai.

Jau vēstīts, ka vienotais līguma projekts tika izstrādāts 2023.gadā, un pēc sanāksmes 2023.gada 20.septembrī par tā projektu ārstniecības iestādes un prakses bija aicinātas līdz 2023.gada 20.oktobrim iesniegt ierosinājumus un iebildumus. Pēc NVD paustā, vienotā līguma izstrādes laikā no iesniegtajiem 108 ierosinājumiem un iebildumiem 55 ņemti vērā un vēl 20 daļēji ņemti vērā.

Kopumā šobrīd NVD līgumus parakstījuši 51% veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji. No 40 slimnīcām tos parakstījušas 29 jeb 73%.

Tāpat vēstīts, ka tiesā ar iesniegumu vērsušies aptuveni 589 Latvijas ģimenes ārsti, kuri NVD piedāvāto līgumu nosacījumus uzskatījuši par nesamērīgiem. Kopumā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāvētie ģimenes ārsti izvirzījuši vismaz astoņas prasības attiecībā uz jaunajiem līgumiem, tostarp mediķi iebilst piedāvātajam līguma termiņam un atlīdzībai, kā arī līgumsodu piemērošanai un manipulāciju saraksta noteikšanas kārtībai.

Asociācija lūgusi uz tiesvedības laiku uzlikt pienākumu NVD noslēgt ar pieteicējiem publisko tiesību līgumus par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu dienesta 16.decembrī piedāvātajā līgumu redakcijā bez strīdus punktiem. Tiesā šo lūgumu plānots izskatīt 10.janvārī.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*