Veselības ministrijas (VM) virzītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par zāļu iegādes kompensācijas kārtību var palielināt zāļu uzturēšanas izmaksas Latvijā, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudis “Olainfarm” pārdošanas vadītājs Māris Jekalis.
Jau ziņojām, ka MK noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai” plānots veikt grozījumus, kas paredz, ka zāļu ražotājam būs jāpiedalās kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto medikamentu un medicīnas ierīču apmaksā, ja to patēriņa pieaugums gadā pārsniegs 10% no iepriekšējā gada attiecīgā rādītāja.
“Olainfarm” šādus plānus vērtē negatīvi. “Tirgus izaugsmes gadījumā daļa atbildības par medikamentu lietošanu tiks novelta uz ražotāju pleciem un zāļu uzturēšanas izmaksas Latvijā kļūs neproporcionāli lielas, salīdzinot ar citām valstīm,” teicis M.Jekalis.
Cik liels varētu būt pieaugums, Jekalis nav norādījis, taču atzīmējis, ka VM iecerētie grozījumi ir kārtējais nodoklis papildus visām zāļu reģistrācijas un uzturēšanas izmaksām, kuras patlaban ir visaugstākās Baltijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju.
Jekalis skaidrojis, ka viens no punktiem, kuru valsts izvērtē, lai iekļautu medikamentu B sarakstā, ir farmakoekonomiskais aprēķins. Ražotājam ir jāpierāda, kāds būs valstij ieguvums – finansiālais, pacientu dzīvildzes pagarināšanās, dzīves kvalitātes uzlabošanās – lietojot katru konkrēto medikamentu.
“Pēc jaunās VM iniciatīvas rodas nesaprotama situācija – ražotājs ir pierādījis valstij ieguvumu, par kuru vēlāk ir spiests samaksāt. Tāpat ražotāji var izvēlēties, kādus medikamentus izņemt no kompensējamo zāļu saraksta. Taču tas samazinās izvēles iespējas pacientiem, kā arī var apgrūtināt, palēnināt jaunu zāļu ienākšanu Latvijā,” teicis Jekalis.
“Olainfarm” ir Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) dalībniece. Tā aktīvi iesaistās sarunās ar valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām, lai paustu savu nostāju un izvirzītu priekšlikumus.
“Pateicoties LPMA, ir iespējams dialogs ar VM un tās apakšstruktūrām. Līdz šim mēs varējām runāt par dialogu, kura rezultātā tika rasti risinājumi. Par šo jauno “projektu” varam teikt, ka patlaban tas ir monologs,” atzinis Jekalis.
Jau ziņojām, ka 30.septembrī valdība uz nedēļu atlika lēmuma pieņemšanu par VM ierosinātajiem grozījumiem noteikumos. 6.oktobrī Veselības ministrijā (VM) norisinājās tikšanās ar Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas, Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācijas, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas, Farmācijas jomas konsultatīvās padomes, Latvijas Diabēta asociācijas, Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla un pacientu biedrības “ParSirdi.lv” pārstāvjiem, lai pārrunātu izstrādātos grozījumus.
Tikšanās noslēgumā, neskatoties uz atšķirīgiem viedokļiem attiecībā par iespējama līdzmaksājuma paredzēšanu zāļu ražotājiem noteiktos apstākļos, tika panākta vienošanās par nepieciešamību izveidot darba grupu, ko iniciētu VM un Nacionālais veselības dienests un kuras uzdevums būtu zāļu kompensācijas sistēmas ilgtermiņa attīstības izveide, ziņoja VM.
www.farmacija-mic.lv