Patlaban veselības budžeta caurumus lāpa sabiedrība, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē atzina onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” pārstāve Gunita Berķe.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) rosinājis izveidot speciālu fondu onkoloģijā, kuru varētu uzturēt no valsts kapitālsabiedrību ziedojumiem, proti, šiem uzņēmumiem katru gadu būtu jāiemaksā fondā noteikta summa. Ministrija gan vēl vērtē arī citus priekšlikumus, kā to finansēt.
To komentējot, biedrības pārstāve pauda, ka, izveidojot jaunu fondu, tas atkal būs uz sabiedrības pleciem, jo valsts kapitālsabiedrību nauda ir iedzīvotāju nauda.
“Cik ilgi būs tā, ka jābūt rezonansi izsaukušiem gadījumiem, lai kaut kas notiktu?” vaicāja Berķe, mudinot ministriju domāt par visaptverošu stratēģiju un ņemt vērā tendenci pasaulē, ka saslimstība ar vēzi gadu no gada pieaug.
“Mēs visi zinām tos baisos skaitļus, cik būs onkoloģijas pacientu, piemēram, 2030.gadā,” izteicās biedrības pārstāve.
Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis (JV) sacīja, ka ministrija vairākus mēnešus strādājusi pie priekšlikumiem, kā uzlabot situāciju, īpaši tiem pacientiem, kas kādu iemeslu dēļ neatbilst kompensācijas kritērijiem.
Ministrija rosina palielināt individuālās kompensācijas onkoloģijas medikamentiem līdz 30 000 eiro gadā līdzšinējo 14 228 eiro vietā, atgādināja Uršuļskis. Taču tiem pacientiem, kas ”izkrīt” no sieta, priekšlikums ir veidot otrā līmeņa izvērtēšanas komisiju jeb atsevišķu fondu.
VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere uzsvēra, ka onkoloģija ir viena no ministrijas prioritatēm un līdz šim valdība to esot ņēmusi vērā, finansējumam gadu no gada palielinoties.
Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Zinta Rugāja akcentēja, ka šogad kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti septiņi jauni medikamenti, savukārt sešiem medikamentiem ir paplašināti kompensācijas nosacījumi. Un no tā ieguvēji būs vismaz 670 pacienti, sacīja Rugāja.
“Mūsu prioritāte nav attīstīt individuālo kompensāciju, bet gan paplašināt kompensējamo zāļu sarakstu,” teica Rugāja.
“Unikālo pacientu” jeb pacientu, kam zāles kompensē individuālā kārtībā, skaits pakāpeniski pieaug, noradīja Uršuļskis, apgalvojot, ka esošā sistēma jau tagad ļauj palīdzēt 90% gadījumu. Patlaban no ”sieta izkrīt” tādi pacienti, kuru medikamentu izmaksas ir 500 000 eiro un vairāk.
Apgalvojumam nepiekrita Berķe, sakot, ka, ja netiks izmainīti individuālās kompensācijas piešķiršanas kritēriji, situācija neuzlabosies. Biedrības pārstāve mudināja elastīgāk vērtēt, lai paplašinātu kompensējamo zāļu sarakstu.
Jau vēstīts, ka 2024.gada pirmajos septiņos mēnešos “Ziedot.lv” ir saņēmusi palīdzības lūgumus no 95 onkoloģijas pacientiem, kuru ārstēšanas izmaksas kopumā sastāda 2,6 miljonus eiro. Līdz šim palīdzība ir sniegta 61 cilvēkam vecumā no 19 līdz 76 gadiem, vidējais pacientu vecums ir 53 gadi. Šiem pacientiem ir nodrošināta palīdzība par gandrīz miljonu eiro, tomēr nepieciešamība pēc atbalsta turpina pieaugt.
“Ziedot.lv” jau 20 gadus vāc ziedojumus onkoloģijas pacientiem, kuriem ārstu konsīlijs nozīmējis medikamentus, kas konkrētajam pacientam no valsts netiek kompensēts pilnā apmērā, tiek kompensēts daļējā apmērā vai individuālā kompensācija ir atteikta.
Avots: LETA