2018. gada 31. janvārī Dānijas Konkurences padome (DKP) lietā par farmācijas uzņēmuma “CD Pharma” ļaunprātīgu dominējošo stāvokli lēma, ka uzņēmums to izmantojis negodīgai zāļu cenu palielināšanai, mākslīgi sadārdzinot preparātu “Syntocinon”.
“Syntocinon” satur oksitocīnu – aktīvo vielu, kas paredzēta dzemdību darbības izraisīšanai un dzemdību stimulācijai nepietiekamu dzemdes kontrakciju gadījumā, dzemdes savilkšanās paātrināšanai pēc dzemdībām un pēcdzemdību asiņošanas pārtraukšanai, kā arī aborta izraisīšanai ārstniecisku iemeslu dēļ.
Laikā no 2014. gada 28. aprīļa līdz 2014. gada 27. oktobrim “CD Pharma” palielināja “Syntocinon” cenu no 45 dāņu kronām (6 eiro) līdz 945 dāņu kronām (127 eiro), kas atbilst cenu pieaugumam par 2000%, ziņo DKP.
Laika posmā no 2014. gada 1. aprīļa līdz 2016. gada 31. martam uzņēmumam “CD Pharma” bija dominējošs stāvoklis Dānijas tirgū, galvenokārt pateicoties ekskluzīvam izplatīšanas līgumam ar zāļu ražotāju. “CD Pharma” izmantoja savu dominējošo stāvokli, liekot slimnīcu lieltirgotavai “Amgros” medikamentu “Syntocinon” iepirkt par negodīgu cenu, savā paziņojumā norāda DKP.
“Amgros” sešu mēnešu laikā samaksāja gandrīz par sešiem miljoniem dāņu kronu (apmēram 780 000 eiro) vairāk nekā bija noteikts sākotnējā līgumā ar paralēlo importētāju.
DKP uzsver, ka “CD Pharma” nav spējusi izskaidrot cenas pieaugumu, ne pamatojot to ar palielinātām izmaksām, ne īpašiem pētniecības un attīstības apstākļiem. Līdz ar to DKP ir izdevusi rīkojumu uzņēmumam “CD Pharma” atturēties no līdzīgas ļaunprātīgas uzvedības nākotnē.
“Amgros” piedalījās iepirkumu konkursā par “Syntocinon” iegādi no 2014. gada 1. aprīļa līdz 2015.gada 31. martam, kur uzvarēja paralēlais importētājs un “CD Pharma” konkurents “Orifarm”. Tomēr “Orifarm” nespēja nodrošināt “Amgros” ar visu nepieciešamo “Syntocinon” daudzumu, tāpēc trūkstošo “Amgros” bija spiests pirkt no “CD Pharma”, kas bija vienīgais alternatīvais “Syntocinon” izplatītājs Dānijas tirgū. Minētajā laika periodā “Orifarm” mēģināja piegādāt “Syntocinon” saskaņā ar līgumu, taču tam nebija iespēju sagādāt pietiekamu apjomu šī produkta, lai segtu pilnu “Amgros” pieprasījumu. Pretēji paralēliem importētājiem, piemēram, “Orifarm”, “CD Pharma” ekskluzīvās izplatīšanas līgums ar “Syntocinon” ražotāju sniedza garantiju un iespēju piegādāt visu nepieciešamo zāļu apjomu.
“Syntocinon”, ko lieto Dānijas slimnīcās, tirgū piejams no 20. gadsimta 50. gadiem un tam sen beidzies patenta termiņš. Laikā no 2007. līdz 2014. gadam tā cena turgū bija gandrīz nemainīga un nepārsniedza 44 dāņu kronas (5,9 eiro).
“CD Pharma” rīcība var paaugstināt preparāta cenu uz ilgu laiku, uzskata DKP. Paralēlie importētāji nevar garantēt stabilu piegādi lielā apjomā, jo tiem nav pastāvīga piegādes avota, kā arī nav šāda ekskluzivitātes līguma par produkta izplatīšanu. Tāpēc viņi riskē maksāt lielas kompensācijas gadījumos, kad nevar piegādāt produktu līgumā noteiktajā apjomā un laikā. Šīs potenciālās kompensācijas izmaksas arī jāiekļauj produkta piegādes cenā, tādējādi palielinot paša produkta cenu. Tas rada dažādus papildu riskus veselības aprūpē.
DKP ir arī nolēmusi minēto lietu iesniegt Dānijas valsts prokuroram par nopietniem ekonomiskiem un starptautiskiem noziegumiem.
Sagatavoja Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv
Lūk kā notiek ārzemēs. Nevis pie mums: “Kāda jēga no vainīgo meklēšanas, jaskatās nākotnē…”