Eiropas Patērētāju Organizācijas (BEUC) biedru organizācijas pētījumā par zāļu pieejamību un veselības datu vākšanu ir konstatējušas, ka medikamentu pārmērīgi augstās cenas ir izpelnījušās ievērojamu kritiku visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tāpat arvien vairāk cilvēku, kas dodas uz aptiekām, nevar uzreiz saņemt nepieciešamās zāles, piemēram, antibiotikas vai pretdiabēta līdzekļus. Dažkārt viņiem ir jāgaida vairākas nedēļas vai pat ilgāk, lai saņemtu zāles, norāda Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Daudzi farmācijas uzņēmumi nepiedāvā savus produktus visās ES valstīs, jo mazās valstīs tas nav “pietiekami izdevīgi”, uzskata Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija. Tas rada nevienlīdzīgu piekļuvi ārstēšanai un veselības aprūpes rezultātiem visā ES.
“Farmācijas nozare vēlas, lai visi pacienti skenētu QR kodus uz zāļu kastītēm, tā vietā, lai sniegtu viņiem rakstiskas drošības instrukcijas kastītes iekšpusē. Tas nostāda neizdevīgākā situācijā gados vecākus cilvēkus un daudzus patērētājus, kuriem, iespējams, nav mobilā tālruņa ar interneta pieslēgumu. Kārtējo reizi cietēji ir ne tikai trūcīgie, pensionāri un pacienti, kuriem medikamentus valsts nekompensē, bet visi iedzīvotāji, kuriem medikamenti, uztura bagātinātāji un citas aptiekās nopērkamās preces ir ārsta parakstīta nepieciešamība,” paziņojumā presei pauž asociācija.
Nesenais Eiropas Patērētāju Organizācijas pētījums “Ko patērētāji domā par šī brīža zāļu cenām” parādīja, ka pacienti:
– augstu vērtē veselības aprūpi un uzskata, ka zāles ir pirmās nepieciešamības preces;
– neatbalsta farmācijas uzņēmumu pārmērīgu peļņu;
– uzskata, ka ir netaisnīgi, ka dažas zāles netiek izstrādātas komerciālu iemeslu dēļ;
– uzskata, ka jāpalielina pētniecības un izstrādes izmaksu pārredzamība un jāpastiprina pārnacionālā sadarbība.
Pacients nekādā gadījumā nedrīkst būt cietējs un situācijas ķīlnieks, īpaši, ja runa ir par precēm, kas nepieciešamas izdzīvošanai un kvalitatīvai ikdienai, tāpēc Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija Starptautiskajā patērētāju dienā atbalsta spēcīgāku “Eiropas Veselības aizsardzības savienību” un aicinās ieinteresētās puses uz plašāku diskusiju par zāļu pieejamību.
Līdz ar Eiropas veselības datu telpas izveidi un vispārējo farmācijas tiesību aktu reformu notiek būtiskas pārmaiņas, kas noteiks veselības aprūpi ES gadu desmitiem. Šīs un citas iniciatīvas ir daļa no Eiropas Komisijas iniciatīvas izveidot spēcīgu Eiropas Veselības aizsardzības savienību, kas labāk aizsargātu iedzīvotāju veselību.
www.farmacija-mic.lv