Sākums » Farmācija » Plānoti būtiski grozījumi zāļu iegādes kompensācijas kārtībā
Plānoti būtiski grozījumi zāļu iegādes kompensācijas kārtībā

Plānoti būtiski grozījumi zāļu iegādes kompensācijas kārtībā

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Grozījumu projekts izstrādāts, jo deklarācija par Laimdotas Straujumas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību paredz pakāpeniski palielināt valsts budžeta finansējumu veselības aprūpes vajadzībām, vienlaikus efektīvāk izmantojot veselības nozarei jau piešķirto finansējumu, lai mazinātu nevienlīdzību veselības pakalpojumu pieejamībā cilvēkiem ar zemiem ienākumiem, samazinātu pacientu tiešmaksājumus par veselības aprūpes pakalpojumiem un paplašinātu pierādījumos balstītu nepieciešamo zāļu un medicīnas ierīču kompensēšanu.

Lai uzlabotu ambulatorai ārstēšanai paredzēto kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču pieejamību un efektīvāk izmantotu veselības nozarei jau piešķirto finansējumu, ir plānots noteikt atvieglotu procedūru kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto zāļu paralēlā importa un paralēlās izplatīšanas ceļā izplatāmo zāļu iekļaušanai kompensācijas kārtībā. Kompensējamo zāļu B sarakstā iekļautajām zālēm nav konkurences saraksta ietvaros, līdz ar to ir jāveicina konkurence, ko veido paralēlais imports un paralēlā izplatīšana, norāda VM.

Tā kā, ieviešot paredzētās izmaiņas, nenotiks zāļu iekļaušanas kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) procesa gaitā veicamā izvērtēšana un cenas noteikšanas procedūra, attiecīgo paralēli izplatīto un paralēli importēto zāļu cenu noteiks identisku to zāļu cenai, pret kurām tiek veikta paralēlā izplatīšana vai paralēlā importēšana, ņemot vērā zāļu formu, stiprumu un iepakojuma lielumu.

Vienlaikus noteikumu projekts paredz, ka, pamatojoties uz iesniedzēja iesniegumu, Nacionālajam veselības dienestam (NVD) ir tiesības atcelt maksu par ekspertīzi par zāļu iekļaušanu KZS vai gada maksu par zāļu uzturēšanu KZS, ja zāles tiek ievestas un izplatītas Latvijas Republikas teritorijā kā paralēli importētas vai paralēli izplatītas zāles.

Attiecīgi tiks precizēti aptiekas pienākumi, izsniedzot zāles pret recepti, kurā ir norādīts zāļu vispārīgais nosaukums.

Turpmāk vienas references grupas ietvaros references cenu varēs noteikt vairākām zālēm vai medicīniskajām ierīcēm, un tām tiks noteikts references zāļu vai references medicīnisko ierīču statuss. Attiecīgi tiks precizēta arī norma par kompensācijas bāzes cenas samazināšanu un noteiktu laiku.

Lai pacientiem, iegādājoties kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautās zāles vai medicīniskās ierīces, nebūtu jāpiemaksā vairāk kā 30%, salīdzinājumā ar references zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izmaksām, noteikumu projektā iekļauta norma, ka A saraksta zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas viena pacienta ārstēšanai dienā, rēķinot pēc definētās diennakts devas, nedrīkst pārsniegt references zāļu attiecīgās izmaksas vairāk kā par 30 %.

Lai veicinātu jaunu lētāku zāļu un medicīnisko ierīču iekļaušanu KZS, ir paredzēts turpmāk KZS atjaunot biežāk – nevis divas reizes gadā, kā līdz šim, bet gan četras reizes gadā. Lai paātrinātu aptieku informētību par paredzamajām izmaiņām KZS, 15 dienas pirms aktualizētā KZS spēkā stāšanās NVD ievieto tīmekļa vietnē paredzamo KZS ar norādi par tā spēkā stāšanās datumu.

Lai uzlabotu infekcijas slimību ārstēšanu bērniem, kā arī mazinātu antimikrobiālo rezistenci, kas var rasties, pašārstēšanās ceļā ārstējot infekcijas slimības, VM plāno uzlabot valsts apmaksātas terapijas pieejamību bērniem. Tāpēc diagnožu grupās “Konjuktivīts”, “Nestrutojošs vidusauss iekaisums (otitis media)”, “Akūts nazofaringīts”, “Akūts faringīts”, “Akūts laringīts un traheīts”, “Augšējo elpceļu infekcija ar multiplu un neprecizētu lokalizāciju”, “Gripa, ja vīruss nav identificēts”, “Streptococcus pneumoniae ierosināta pneimonija”, “Citur neklasificēta bakteriāla pneimonija”, “Citu mikroorganismu ierosināta, citur neklasificēta pneimonija”, “Neprecizēta mikroorganisma ierosināta pneimonija” un “Akūts bronhīts” zāļu iegādes izdevumu kompensāciju plānots nodrošināt nevis līdz bērnu 3 gadu vecumam, kā tas ir šobrīd, bet līdz 18 gadu vecumam.

Tiesa gan, bērnu skaits, kuri izmantotu infekcijas slimību ārstēšanai paredzēto zāļu iegādes izdevumu kompensāciju, un līdz ar to arī šim nolūkam nepieciešamais finansējums apjoms pašreiz nav precīzi paredzams.

Noteikumu projekts paredz arī paaugstināt kompensācijas apmēru diagnozēm “Krona (Crohn) slimība (reģionāls enterīts)”, “Čūlainais (ulcerozs) kolīts” un “Zvīņēde (psoriasis)”, uzlabojot medikamentozās terapijas pieejamību pacientiem ar minētajām diagnozēm.

Kompensācijas apmēra palielināšanu šīm diagnozēm, kā arī bērnu zāļu iegādes kompensācijas grupas paplašināšanu ir iespējams piešķirtā papildus valsts budžeta finansējuma 2015.gada ietvaros, līdz ar to kompensācijas apmēra palielināšana neizraisītu papildus ietekmi uz valsts budžetu, norāda VM.

Plānots, ka grozījumi noteikumos (izņemot atsevišķus apakšpunktus) varētu stāties spēkā 2015.gada 1.martā. Par noteikumu projektu janvārī vēl notiks sabiedriskā apspriede.

Elīna Badune

13 komentāri

  1. Piekrītu Snorke un Naktsputniņam – KZS grāmatas izskatā vēl ilgi būs nepieciešams(nolaidīsimies no mākoņiem),bet tā cenu mainīšana ik pēc 3 mēnešiem ,pirmkārt,cilvēku tracināšana – jau tagad aptiekās nākas uzklausīt dusmas: pirms 1.5 mēnešiem bija tāda piemaksa,tagad atkal lielāka vai,vēl trakāk – vispār nav kompensējamas.Cilvēkam taču atļauts izņemt zāles 90 dienu laikā…Un kā aptiekām jāstrādā – ik pēc 2.5 mēnešiem vienam cilvēkam speciāli jāsēž un jāstudē paredzamās izmaiņas(bet speciālistu trūkst,sevišķi lauku apvidū – jāstrādā ārpus darba laika?).Te mainās KBC,te medikamenta cena,te pacienta līdzmaksājums…Bet kompensējamo medikamentu krājumam aptiekās jābūt ne jau tikai 1 dienas patēriņam.Kā prognozēt pasūtīšanu?Ko tad darīsim ar tiem medikamentiem,kuri,piemēram,tiek izņemti no KZ saraksta,bet aptiekās paliek krājumā uz ,,gulēšanu” līdz derīguma termiņa beigām?Ne jau visi ražotāji dalās ar zaudējumiem…Tā nav čīkstēšana,bet farmaceitu reālā ikdiena…

    • Aptieka nav banka, nevajag kreditēt pacientus! Ja nevar nopirkt zāles, lai ņem kredītu pie kredīta davējiem.
      Ja aptieka grib kreditēt, tad vajag prasūit procentus par to laiku, kamēr recepte stāv aptiekā!

  2. Par KZS grāmatas izskatā jau sen vajadzēja aizmirst, manuprāt. Gan ārstiem (tiem, kuri to vēlējāš), gan aptiekās viss ir datoros. Par biežāku KZS atjaunināšanu – ir valstīs, kur to dara ik mēnesī, un ir – pat ik nedēļu. Īpašas grūtības tas nevarētu sagādāt nevienam, jo paskatieties uz izmaiņu skaitu un jauniekļauto medikamentu skaitu KZS ar š.g. 1. janvāri – nu ļoti maz to izmaiņu. Un iiesniedzēji uzvedas pilnīgi adekvāti, un visbiežāk NVD “ekspertīze” ir tik vien, ka lēmums par cenas un references maiņu. Piespiest to dārgos atteikties no uzturēšanas KZS – ir laba doma! Piemērām, beidzot ir izkritīs ārā Pritors – priekš kam to vajadzēja pēdējos divos gados uzturēt un maksāt, ja KZS bija pilns ar citiem telmisartāniem. Tāpēc man šķiet, ka jaunais Ministrs iet pareizajā un visnotaļ atbalstamajā vīrzienā!

    • Par KZS grāmatas izskatā.
      Nolaidies uz zemes.Ne jau visi dzīvo pilsētās!Latvijā joprojām ir vietas,kur nav mobīlā pārklājums,par sakarīgu interneta ātrumu nemaz nerunājot!

      • Visām aptiekām ir jābūt datoram ar interneta pieslēgumu! Ja nav, tad jāklapē ciet to bodi!

        • Tā Jūs domājat,bet katru reizi,kad mainās grāmatiņa vismaz 5 ārsti arī vēlas tās iegādāties! Un tas ir tikai mūsu mazajā aptiekā,tad cik ārsti visā LV?

    • Es gan neteiktu, ka izmaiņu nav daudz… man liekas, ka ļoti daudz

    • Naktsputniņš

      Par izmaiņu skaitu KZS varētu spriest apskatoties nvd mājas lapā jauno sarakstu – ar sarkano ir atzimētas izmainītās pozīcijas, un tas ir ieverības cienīgs daudzums. KZS nomaiņa pie mums ir saistīta ar to, ka mēs nevaram “dalīt: kompensējamās receptes kādu mēnesi pirms saraksta nomaiņas. Ar jauno kārtību 2 mēnešus receptes dali, 1 – nedali. Arī es pieņemu, ka zāļu lietotājiem pietrūks spēju orientēties izmaiņās: šoreiz saņem vienu zāļu iepakojumu 3 mēnešiem, nākamreiz jau kaut kas jauns.
      Varbūt būtu jedzīgi salikt punktus uz “i” par kompensējamo recepšu dalīšanu, ja jau tikuši pie MK labošanas.
      Nav skaidrs kas vainas dārgām zālēm KZS – par uzturēšanu jau maksā ražotājs un par zāli – cilvēks. Vai būtu obligāti jāizspiež “dārgos” no saraksta lai pacientam jāmaksā pilna summa?

    • Liekas , AlexL Jūs nestrādājat aptiekā. Šitik liels nesapraša aptiekā nevar strādāt. Jā , man ir datorizēta aptieka, bet cilvēkam, kuram mainās zālēm cena, līdzmaksajums vai pat viņa zāles ir izslēgtas no sarksta , es nevaru rādīt datoru, viņš grib redzēt to grāmatā iespiestu. Un pat tad vēl mani nolamā, jo kā lai normāls nefarmaceits saprot visu šo jezgu, kas atkārtojas 2 reiz gadā. Ja tagad vēl ik pa 3 menešiem…. Es tiešām cerēju, ka Beļevičs bus gudrāks, tak kaut drusku aptiekai tuvu stāvējis, bet nekā.

  3. Naktsputniņš

    Lielas cerības jāliek uz sabiedrisko apspriedi. Pāris izmaiņas man liekas neviennozimīgas. Kā varētu panākt grozijuma izpildi par 30% robežu A sarakstā no references cenas? Vai ražotāja zāles atteiks reģistrēt kompensācijai, ja viņa piedavāta cena neatbilst prasībām? Es, piemēram, nevaru iedomāties, ka oriģinālmedikamenti spētu iekļauties šādos rāmjos. Pie tam references grupas bieži vien apvieno retardētās un parastās darbības zāļu formas, ka arī dažādus savienojuma sāļus (piem. perindopriliem vai metoprololiem).
    Arī mulsina KZS biežāka atjaunošana, noteikti saprotu kā tas pacels konkurenci, bet tas varētu palielināt organizatoriskas izmaksas (zāļu ražotāju piedalīšanās cenu konkursā, informatīvie materiāli un 2x vairāk KZS grāmatu). Tas arī veicina jucekli, jo pacientam jāmaina zāļu ražotājs (palīgvielu nesaderības, vienkārši grūtāk iegaumēt savas zāles). Un es iedomājos par teststrēmelēm, ir redzēts pacients, kam bija 5 dažādi glikometri – kolekcija aizies plašumā. Ar interesi dzirdētu kolēģu viedokli par šiem jautājumiem.

    • Nesatraucies par zāļu ražotājiem, lai viņi paši par sevi satraucas!
      Bet paralēlais imports A sarakstam gan noderētu! 😉

      • Un ko no tā iegūs pacients, ja cenas būs vienā līmenī ar referenci. Ideāli būs tiem, kas nodarbojas pamatā ar imp/exp -monitorē cenas dažādos tirgos un velc iekšā vai ved ārā. Cenu pazeminājums mūsu ne pārāk lielajā tirgū atstās iespaidu uz piejamību. Zāles līdz pacientam nenonāks, jo ražotājs nevar saražot mazās sērijas LV tirgum, tiklīdz zāles beidzas.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*