Trešdien, 7.aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) tradicionālās “Zinātnieku brokastīs” informēs par Covid-19 pētījumos atklāto.
Ikmēneša pasākumam, kas noritēs no plkst. 9 līdz 11.40, šoreiz dots nosaukums “Covid-19: ikdienas praksei un fundamentālai zinātnei perspektīvā”, un tajā pētnieki RSU profesores Ludmilas Vīksnas vadībā virtuāli prezentēs rezultātus, kas iegūti valsts pētījumu programmas projektā, kura mērķis bija identificēt SARS-CoV-2 infekcijas izraisītos sociāli demogrāfiskos, klīniskos, bioķīmiskos, molekulāros un imunoloģiskos faktorus.
Projektu kopš aizvadītās vasaras īstenojusi 55 pētnieku liela komanda, ko veido infektologi, epidemiologi, imunologi, virusologi, molekulārbiologi, bioķīmiķi, bioinformātiķi, pediatri, radiologi un citi speciālisti gan no RSU, gan Latvijas Universitātes, gan Latvijas Biomedicīnas studiju un pētījumu centra (BMC). Visu iesaistīto pētniecisko institūciju pārstāvji arī piedalīsies “Zinātnieku brokastīs”.
Pasākumu plkst.9 atklās RSU rektors profesors Aigars Pētersons, zinātņu prorektore Agrita Kiopa un Latvijas Zinātnes padomes pārstāvis Ingmārs Kreišmanis.
“Ir paveikts milzu darbs, noskaidrojot riska faktorus, kas nosaka smagas gaitas norisi slimībai. Apsekojot pacientus, kuri Covid-19 pārslimoja pavasarī, izrādījās, ka teju visiem pēc slimošanas palikušas lielākas vai mazākas sekas, piemēram, skarta nervu sistēma, endokrīnā sistēma vai aknu bojājumi,” pētījuma klīniskās grupas atziņas ieskicēja projekta vadītāja profesore Vīksna, kura plašāk par pētniecības gaitu, šķēršļiem un rezultātiem pasākumā runās plkst.9.15.
Ar klīniskajiem pārsteigumiem Covid-19 norisē “Zinātnieku brokastīs” iepazīstinās infektoloģe, RSU doktorante un projekta pētniece Ieva Vanaga. Tikmēr profesore, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadītāja Maija Radziņa prezentēs novitātes aknu bojājumu radioloģiskajos kritērijos Covid-19 pacientiem. Tikmēr projekta vadošā pētniece docente Oksana Koļesova iezīmēs patoģenētisko mehānismu izpētes rezultātus.
“Zinātnieku brokastu” noslēgumā ar SARS-CoV-2 un autoimunitāti runās RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētniece doktorante Lība Sokolovska, bet Latvijas un pasaules mērogos inovatīvo Covid-19 pacientu imūnšūnu vienas šūnas transkriptoma sekvencēšanu prezentēs BMC pētniece Vita Rovīte.
No aizvadītā gada jūlija RSU zinātnieki piedalījušies kopumā septiņos valsts pētījumu programmas projektos, kas īstenoti Covid-19 seku mazināšanai. Trīs no šiem projektiem vadīja RSU, bet četros augstskola ir partnera statusā.
Programmu “Covid-19 seku mazināšanai” īsteno Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Veselības ministriju, un Latvijas Zinātnes padomi. Programmas mērķi ir ierobežot Covid-19 infekcijas slimības izplatību un aizsargāt iedzīvotājus, lai, īstenojot inovatīvus augstas gatavības zinātniskus projektus, steidzami atjaunotu ekonomisko darbību un sociāli aktīvu ikdienas dzīvi, kā arī izstrādātu zinātniskas prognozes par turpmākās rīcības scenārijiem Latvijā 2020.gada rudenī, 2021. un 2022.gadā, tai skaitā jaunu saslimšanas uzliesmojumu pārvarēšanai, īstenojot pētījumus trijās iepriekš minētajās tematiskajās jomās.
www.farmacija-mic.lv