Sākums » Jaunākie raksti » “Slimība nav sods, tā ir dzīves daļa,” – pusaudžiem, kuru tuvinieki ir pārslimojuši onkoloģisku saslimšanu, veltītas konferences “Bailes nost!” rezultāti

“Slimība nav sods, tā ir dzīves daļa,” – pusaudžiem, kuru tuvinieki ir pārslimojuši onkoloģisku saslimšanu, veltītas konferences “Bailes nost!” rezultāti

31.jūlijā Rīgā notika konference “Bailes nost!”, kurā Latvijas un citu valstu psihologi, onkologi, rehabilitologi un citi speciālisti stāstīja jauniešiem par vismodernākajiem un efektīvākajiem onkoloģisko slimību ārstēšanas un tālākas rehabilitācijas veidiem, kā arī par visiedarbīgākajiem onkoloģisko slimnieku un viņu tuvinieku psiholoģiskā atbalsta veidiem.

Pēc konferences rezultātiem tika izveidots aicinājums Veselības ministrijai ar ieteikumiem, kuru īstenošana ir svarīga pusaudžiem, kuru vecāki slimo ar vēzi. Aicinājuma punktus noformulēja paši dalībnieki – jauni cilvēki vecumā no 13 līdz 30 gadiem.

Konferencē piedalījās Latvijas veselības ministrs Hosams Abu Meri, kurš ļoti atklāti dalījās ar savu dzīves pieredzi, uzmundrināja jauniešus un ar savu piemēru iedrošināja dzīvot jebkuru dzīves posmu bez bailēm un ar optimismu.

Psihoterapijas zinātņu doktore (Dr. scient.pth.), psiholoģe, Baltijas psihoterapijas institūta pasniedzēja Jevgēņija Karlina pastāstīja par to, kādas iespējas rada krīzes situācija, kā var palīdzēt radinieki, ja tuvs cilvēks ir saslimis, un ko ietekmēt nav iespējams, kā pareizi reaģēt uz slimību, cik svarīgi ir būt emocionāli pieejamam, atbalstīt vienam otru un saredzēt dzīvē mazus prieciņus, neskatoties uz grūtībām.

Radiologs – mamologs, diagnostikas centra Evidia (Vācija) mamoloģijas nodaļas galvenais ārsts Sergejs Popovičs dalījās pieredzē par jaunākajām krūts vēža diagnosticēšanas metodēm, pastāstīja par skrīninga un regulāru pārbaužu nozīmīgumu, uzsverot, ka pateicoties agrīnai slimības atklāšanai mirstība no šīs saslimšanas sieviešu vidū Vācijā ir būtiski samazinājusies.

Eiropas Ginekoloģiskās onkoloģijas biedrības (ENYGO) locekle, Karolinskas Universitātes klīnikas (Zviedrija), medicīnas zinātņu doktore Zoia Razumuva dalījās pieredzē par starptautiskās organizācijas ENYGO jauniešu nodaļas pieredzi, pastāstīja par dažādu tipu ginekoloģiskā vēža veidiem un rašanās iemesliem, par iedzimtības faktoru, par nepieciešamību vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu.

Tāpat konferencē piedalījās Latvijas Onkoloģijas centra galvenais ārsts, ķirurgs Andrejs Pčolkins, kas pastāstīja par slimību statistiku, simptomiem, nepieciešamo dzīves veidu, svarīgiem uztura un ārstēšanās principiem; fiziskās rehabilitācijas speciāliste Marija Sokolova pastāstīja par fiziskās slodzes nepieciešamību un tās ietekmi uz cilvēka organismu. Violeta Matašova Zobārste informēja par faktoriem, kuri tika atklāti Baltijas psihoterapijas institūta veiktā pētījumā: stresa un depresijas līmenis ir ļoti augsts ne tikai pašam slimniekam, bet arī visiem ģimenes locekļiem, tādēļ psiholoģiskais atbalsts ir nepieciešams visiem tuviniekiem. Tāpat pasākumā uzstājās biedrības “Par Dzīvot” un tās jauniešu nodaļas “Jauniem Par Dzīvot” pārstāvji Jūlija Škaraputa, Jūlija Dmitrijeva, Elena Dmitrijeva un Viktorija Trapezņikova.

Pēc biedrības “Par Dzīvot” valdes locekles Jūlijas Škaraputas domām, konferences “Bailes nost!” lielākā vērtība ir tajā, ka jaunieši vecumā no 13 līdz 30 gadiem uzzināja nepieciešamo informāciju, saņēma psiholoģisku atbalstu, kā arī guva izpratni par to, ka krīzes situācijas, piemēram, tuva cilvēka slimību, var pārvarēt ar drosmi un emocionālu pieejamību. Ekspertu prezentācijas kliedēja mītus, uzsverot agrīnas diagnostikas un veselīga dzīves veida nozīmi, kā arī atklāja, kā rast prieku ikdienā un atbalstīt vienam otru. Jauniešiem nav jābaidās, jo zināšanas un atbalsts palīdz tikt galā ar jebkurām grūtībām, bet konferences dalībnieku pieredze un sniegtie piemēri iedvesmo drosmīgai visu dzīves posmu izdzīvošanai.

Pasākumu organizē labdarības organizācija “ParDzīvot” un tās jauniešu nodaļa “Jauniem ParDzīvot”.

Organizācija “ParDzīvot” tika izveidota 2021.gadā kā turpinājums onkoloģisko pacientu pašpalīdzības grupai, kurā tās dalībnieki dažādās ārstēšanās un remisijas fāzēs dalījās ar savu pieredzi un pārdzīvojumiem, kas saistīti ar onkoloģisko saslimšanu. Biedrība nodarbojas ar labdarību un izglītošanu, lai palīdzētu cilvēkiem, kas ir saskārušies ar onkoloģisku saslimšanu. Organizācijas dalībnieki sniedz informatīvu un psiholoģisku palīdzību onkoloģijas slimniekiem un viņu tuviniekiem: sniedz praktisku palīdzību ikdienas režīmā, palīdz izprast valsts sociālos pakalpojumus, pieejamos palīdzības veidus, pabalstus un rehabilitācijas iespējas, veido lekcijas – konsultācijas ar ekspertiem (psihologiem, onkologiem, dietologiem, rehabilitologiem), organizē kopīgus svētkus un izbraukumus dabā, mākslas terapijas seansus un daudz ko citu. 2023.gadā ar programmas Erasmus+ atbalstu tika izveidota biedrības jaunatnes nodaļa “Jauniem ParDzīvot”.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*