SPKC preses konferencē piedalījās eksperti un pieredzējuši speciālisti, uzsverot vakcinācijas lielo nozīmi smagas slimības norises gaitas novēršanā. Aicinām iepazīties ar galvenajām preses konferencē izskanējušajām tēzēm.
Profesore Dace Zavadska skaidroja: “Vakcinācija pret gripu ir īpaši svarīga bērniem un senioriem! Jo īpaši prieks, ka šogad arī Latvijā par valsts līdzekļiem pieejama augstākas iedarbības pretgripas vakcīna tieši šīm vecuma grupām, kuras pasaulē lieto jau vairāk kā 10 gadus, un tām ir pierādīta augstāka efektivitāte.”
Standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju.
Profesors Uga Dumpis aicina vakcinēties pret gripu un Covid-19 seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām: “Katru ziemu gripas epidēmijas laikā redzam milzīgu pacientu pieplūdumu. Ir pierādīts, ka saslimšana ar gripu vai Covid-19 izraisa infarktu, insultu un citu hronisku slimību paasinājumus. Slimnīcā šajā laikā pārsvarā redzam nevakcinētus pacientus. Turklāt daudzi pacienti, kuri ierodas slimnīcā uz plānveida lielajām operācijām, arī nav vakcinēti un tāpēc īpaši apdraudēti. Gripas pārslimošana arī palielina brūču infekcijas rašanās risku.
Viena vakcīnas deva šoruden var pasargāt daudzus no smagas saslimšanas un hospitalizācijas. Atgādinu, ka vakcināciju pret gripu un Covid-19 var veikt vienlaicīgi!”
Vakcinācijai pret gripu un Covid-19 var pieteikties pie sava ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādes vakcinācijas punktā, kā arī vietnē manavakcina.lv. Ir iespējams saņemt vakcināciju arī mājās senioriem un cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, ja nav iespējas atstāt dzīvesvietu.
Valsts apmaksātu vakcināciju pret sezonālo gripu var saņemt:
- bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
- bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuri pieder pie noteiktām veselības riska grupām;
- pieaugušie līdz 64 gadiem (ieskaitot), kuri pieder pie noteiktām veselības riska grupām;
- seniori vecumā no 65 gadiem;
- grūtnieces;
- ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
- ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
- ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti.
Covid-19 vakcināciju stingri rekomendējams saņemt:
- visiem iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem;
- ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
- pieaugušajiem ar nopietnām hroniskām blakusslimībām;
- vidējas vai augstas imūnsupresijas pacientiem, t.sk. pusaudžiem un bērniem no 6 mēnešu vecuma;
- grūtniecēm.
Balstvakcinācija pret Covid-19
- 12 mēneši pēc pēdējās saņemtās Covid-19 vakcīnas devas.
- Senioriem 65+ gadi – minimālais intervāls no pēdējās saņemtās Covid-19 devas var būt arī 6 mēneši.
- Grūtniecēm – minimālais intervāls vismaz 6 mēneši no pēdējās saņemtās Covid-19 devas.
- Pēc pārslimošanas – ne agrāk kā pēc 3 mēnešiem, ieteicams pēc 4 – 6 mēnešiem.
Avots: SPKC