Lietuvas augsto tehnoloģiju uzņēmumu grupa “Teltonika” sākusi ražot daudzfunkcionālu viedo medicīnisko aproci “TeltoHeart”, kas paredzēta, lai palīdzētu cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem.
Ideja ražot šādu ierīci pirms aptuveni 3 gadiem radās “Teltonika” dibinātājam Arvīdam Paukštim [Arvydas Paukštys], kad viņš izlasīja rakstu medijos par to, ka Kauņas Tehnoloģiju universitātes (KTU) zinātnieki kopā ar Viļņas Universitātes (VU) pārstāvjiem izstrādāja ļoti precīzu priekškambaru mirdzēšanas noteikšanas algoritmu. “Teltonika” kopā ar universitātēm vienojās par šīs patentētās tehnoloģijas licencēšanu.
Projektu sāka īstenot vairāk nekā 15 cilvēku komanda, kas pulcējās pandēmijas kulminācijas laikā dibinātajā uzņēmumā “Teltonika Telemedic”. Lai izveidotu funkcionējošu produktu, pirmais solis bija ieviest KTU algoritmu, kā arī parūpēties par programmatūru, aproces dizainu un produkta sertifikāciju. Pēc daudzām dienām, kas pavadītas pilnveidojot “TeltoHeart” funkcijas, “Teltonika” Lietuvā, Molētu tehnoloģiju centrā uzsāka šīs medicīniskās aproces masveida ražošanu. Pirmie produkti ceļos uz ārvalstu tirgiem – Indiju, Kipru, Spāniju, Peru, un daļa no tām paliks Lietuvā, kur vēlmi izmēģināt šīs medicīniskās aproces jau izteikušas vairākas privātās medicīnas iestādes.
“Dažādi sirds ritma traucējumi skar aptuveni 1 miljardu cilvēku visā pasaulē. Šāda veida traucējumus visefektīvāk ārstēt, kad slimība tiek diagnosticēta laikus, un tam jau palīdz viedierīces. Esam izstrādājuši medicīnisko viedo aproci, kas spēj automātiski noteikt ne tikai priekškambaru mirdzēšanu, bet arī citas aritmijas, piemēram, kad pulss pēkšņi samazinās vai paaugstinās vairāk nekā parasti. Kad aproce konstatē aritmiju vai sliktu pašsajūtu, ja pulss palēninās vai palielinās vairāk nekā parasti, tās nēsātājam ieteicams veikt 6 novadījumu EKG, uz kuras pamata ārsts var noteikt diagnozi un nozīmēt nepieciešamo ārstēšanu. Izvērtējot šīs aproces tehniskās iespējas, cik mums zināms, tā ir globāli unikāla ierīce, kurai nav analogu,” stāsta “Teltonika Telemedic” vadītājs Martīns Osausks [Martynas Osauskas].
“Teltonika Telemedic”, lai uzlabotu veselības aprūpes iestāžu darba efektivitāti, piedāvā pilnīgu telemedicīnas ekosistēmu ar nosaukumu “MyHealth”, kurā ietilpst “TeltoHeart” aproce, datu vākšanas mobilā lietotne un “TeltoCare” platforma, kas paredzēta ārstiem, lai izsekotu pacientu datus.
“Sirdsdarbības monitorēšana ir jāveic ilgstoši, taču līdz šim, šim nolūkam piedāvātās ierīces bija vai nu ļoti neērtas, vai ļoti dārgas. “Teltonikas” izstrādātā viedā medicīniskā aproce ir efektīva, funkcionāla un ērta valkāt ilgstošai sirdsdarbības monitorēšanai. Turklāt nākotnē izstrādātā telemedicīnas ierīču ekosistēma palīdzēs risināt vairāk hronisko veselības sistēmas problēmu. Piemēram, ar iespēju attālināti analizēt datus, ārsti varēs apkalpot vairāk pacientu. Un, diagnosticējot slimības agrīnā stadijā, ir iespējams samazināt ārstēšanas izmaksas un slogu slimnīcām”, prognozē M.Osausks.
Plānots, ka viedo aproci “TeltoHeart” medicīniskiem nolūkiem būs iespējams iegādāties arī personīgai lietošanai no tirdzniecības partneriem vai ārstniecības iestādēm.
“Teltonika” ir strauji augoša Lietuvas augsto tehnoloģiju uzņēmumu grupa ar birojiem 21 pasaules valstī. Uzņēmumā strādā aptuveni 2500 darbinieku. “Teltonika” jaunākās tehnoloģijas un plašā projektēšanas un ražošanas pieredze palīdz radīt augstas kvalitātes un drošas lietu internetu veidojošās ierīces. Uzņēmums lepojas ar saviem unikālajiem Lietuvā ražotajiem IoT produktiem, un tā mērķis ir kļūt par pasaules līderi unikālu IoT risinājumu izstrādē un ražošanā, kas palīdz cilvēkiem visā pasaulē. Modernās rūpnīcās Viļņā un Molētos “Teltonika” jau ir saražojusi vairāk nekā 22 miljonus vienību ierīču.
Avots: LETA