Veselības ministrija (VM) Ministru kabinetā iesniegusi grozījumus ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtībā, ar kuru plāno veidot jaunu HIV pacientu reģistru, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Grozījumi noteikumos paredz jauna, papildināma HIV inficēto personu reģistra izveidi, datu par HIV inficētām personām ievadi tiešsaistes režīmā, kā arī uzlabojumus datu par ārstēšanas rezultātiem apkopošanā un analīzē.
Sēdē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs sacījis, ka esošais HIV pacientu reģistrs ir vecākais Latvijā, tāpēc jau šogad plānots sākt strādāt pie jauna reģistra izveides. Infektologs cer, ka 2019.gada pirmajā ceturksnī reģistrs jau varētu sākt darbu.
No nākamā gada 1. aprīļa valsts no nevalstiskā sektora iecerējusi pārņemt Līdzestības kabinetu, lai nodrošinātu, ka pacienti apzinīgi ievēro ārstu norādījumus un pareizi lieto nozīmētās zāles. Līdzestības veicināšana ir nozīmīga HIV pacientu ārstēšanā.
Biedrības “Apvienība HIV.LV” valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis paudis, ka patlaban apmēram divas trešdaļas pacientu ilgstoši neturpina ārstēšanu. Tā kā tagad atcelti visi HIV ārstēšanas ierobežojumi, tagad jācīnās, lai cilvēki ietu ārstēties un ilgstoši turpinātu terapiju, uzsvēris Molokovskis.
Viņš arī piebildis, ka patlaban ar Rīgas pašvaldību notiekot sarunas par atbalsta personas pakalpojuma nodrošināšanu HIV inficētājiem, lai uzlabotu viņu līdzestību.
Patlaban Latvijā ir aptuveni 1800 personu, kuras dzīvo ar HIV, bet par savu diagnozi nav informētas, secināts matemātiskās modelēšanas pētījumā, kuru kopš 2015. gada īstenojusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar dalīborganizācijām no Francijas, Beļģijas un Igaunijas.
Universitātes pārstāve Ieva Nora Gediņa informējusi, ka, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, Latvija HIV infekcijas un AIDS gadījumu ziņā ir Eiropas Savienības “līdere”, pērn šajā negatīvajā statistikā pārspējot Igauniju.
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā šī gada 1.jūlijā dzīvoja 5576 personas, kurām diagnosticēta HIV infekcija, taču reālais inficēto iedzīvotāju skaits, kā noskaidrots pētījumā, kurā izmantotas matemātiskās modelēšanas metodes, varētu būt par 34% lielāks. Tas nozīmē, ka reāli valstī dzīvo vairāk nekā 7400 inficētu cilvēku jeb aptuveni četras personas uz katriem 1000 iedzīvotājiem, lēš pētnieki.
Raugoties proporcionāli, no 1800 personām, kuras par savu diagnozi vēl nezina, 50% vīrusu guvušas tieši heteroseksuālu dzimumsakaru ceļā, 35% – lietojot nesterilus priekšmetus narkotiku injicēšanai un 15% – homoseksuālu dzimumsakaru ceļā, secināts pētījumā.
www.farmacija-mic.lv