Kopš 2023. gada 1. aprīļa Ukrainā mainījies recepšu zāļu saraksts. Zāles var iegādāties pret papīra un elektronisku recepti, kura sākusi darboties ar šo pašu datumu.
Tikai pret recepti iegādājamas antibiotikas, pretkrampju līdzekļi, hormonu līdzekļi (ieskaitot kontracepcijas līdzekļus), zāles asinsspiediena mazināšanai un pret sirds slimībām, dažas prettārpu zāles, daži antihistamīna līdzekļi, antiagreganti, antidepresanti, antipsihotiskie līdzekļi, steroīdi, dažas zāles pret sāpēm, klepu, sedatīvi līdzekļi.
Nošpas un spazmalgona tabletes pārdod bez receptes, ampulas – pret recepti. Nimesilu pārdod pret recepti. Visi paracetamola un ibuprofēna līdzekļi pārdodas bez receptes. 10 analgīna tabletes – bez receptes, bet iepakojums par 100 tabletēm un zāles ampulās – tikai pret recepti.
Vairums pretastmas inhalējamo līdzekļu, diurētiskas zāles, vairogdziedzera darbību regulējošas zāles iegādājamas pret recepti. Kodeīnu un salbutamolu saturošas zāles ir recepšu zāles.
Vairums pretklepus zāļu ir bez receptes: acetilcisteīns, ambroksols, efejas ekstrakts u.c.
Suprastīns ampulās – tikai pret recepti, loratadīns, suprastīns, diazolīns – bez receptes.
Korvalols un valokordīns – bez receptes mazās pudelēs, 50 ml pudelēs – pret recepti.
Lai arī 60% zāļu Ukrainas reģistrā ir recepšu zāles, līdz šo noteikumu stāšanās spēkā brīdim aptiekās zāles bija ierasts dabūt bez receptes.
Svarīgi, ka karadarbības zonās joprojām recepte nav obligāta, ja nepieciešamas recepšu zāles. Turklāt joprojām ar 2022. gada 7. maija Ministru kabineta noteikumiem izsludināts karastāvoklis, kas nosaka, ka visā Ukrainā zāles iegādājamas bez receptes līdz karastāvokļa beigām.
Taču paralēli šim ārkārtas stāvoklim jau top jauna kārtība, un jau tagad lietošanas instrukcijā vai valsts zāļu reģistrā var pārbaudīt, vai zālēm nepieciešama recepte.
Avots: vikna.tv