Sākums » Jaunākie raksti » Keris: Vienošanās veselības nozarei piešķirt papildus 140 miljonus eiro pasargās veselības aprūpi no sabrukuma
Keris: Vienošanās veselības nozarei piešķirt papildus 140 miljonus eiro pasargās veselības aprūpi no sabrukuma

Keris: Vienošanās veselības nozarei piešķirt papildus 140 miljonus eiro pasargās veselības aprūpi no sabrukuma

Valdības vienošanās veselības nozarei piešķirt papildus 140 miljonus eiro pasargās valsts veselības aprūpi no sabrukuma, uzsver Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

LVSADA pārstāve Inga Rudzīte informē, ka arodbiedrība un Latvijas Slimnīcu biedrība 14.februārī nosūtīja vēstuli 14.Saeimas deputātiem un valsts augstākajām amatpersonām, brīdinot, ka valsts budžeta projekts 2023.gadam izraisīs veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes pasliktināšanos.

Pēc Rudzītes paustā, pamatu bažām radīja apstāklis, ka, lai arī Ministru kabineta rīkojumā par sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2021. līdz 2027.gadam iezīmētais papildus finansējums, kas 2023.gadā nepieciešams Veselības ministrijas (VM) pamatfunkciju izpildei, ir 306 miljoni eiro, valsts budžeta projektā minētajam mērķim papildus bija atvēlēti tikai 86 miljoni eiro. Saeima apstiprināja valsts budžetu 2023.gadam, kurā līdz pamatnostādnēs paredzētajam papildus finansējumam veselības nozares pamatfunkciju izpildei pietrūka aptuveni 200 miljoni eiro.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 9.maijā izskatīja 34 nevalstisko organizāciju vēstuli par nepietiekamu valsts finansējumu veselības aprūpei. Atbilstoši informācijai, ko sēdes laikā sniedza VM, šogad veselības nozarei steidzami nepieciešami papildus vismaz 140 miljoni eiro, bet 2024.gadā – papildus 310 miljoni eiro. Komisija nolēma informāciju pieņemt zināšanai un jautājuma virzību skatīt atkārtoti.

Savukārt LVSADA valde 16.maijā nolēma kā absolūtu prioritāti turpmākajās sarunās ar valdību izvirzīt prasību līdz 1.jūlijam rast papildus finansējumu veselības nozares pamatfunkciju izpildei vismaz 140 miljonu eiro apmērā.

LVSADA priekšsēdētājs sasniegto rezultātu vērtē kā nozīmīgu. Keris akcentē, ka sava nozīme finansējuma izcīnīšanā bija gan mediķu un pacientu kopīgajam protestam pie Saeimas 11.maijā, gan ārstniecības iestāžu vadītāju brīdinājumiem par maksas medicīnas iestāšanos rudenī, gan arī Latvijas Pensionāru federācijas paziņojumam par gatavību pievienoties LVSADA rīkotām protesta akcijām, lai uzrunātu valdību un Saeimu.

16.jūnijā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) žurnālistus informēja, ka panākta vienošanās veselības aprūpei šogad piešķirt papildu 140 miljonus eiro, šo summu pārdalot no citu ministriju un resoru līdzekļiem.

Premjers atzīmēja, ka finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) viņu informējis par “labu ziņu visai sabiedrībai” – Finanšu ministrija ar nozaru ministrijām vienojusies, ka šī gada laikā paredzēts piešķirt papildu 140 miljonus eiro veselības aprūpei.

Šonedēļ par šo jautājumu paredzēts oficiāli lemt valdībā.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*